Forum

hotspot uygulaması ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hotspot uygulaması hakkında...

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
364 Görüntüleme
(@onurzorlu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba !  tamamlanmış 2000 dairelik kiptaş konutlarında hotspot uygulaması yapmak istiyorum.. özellikle belirtmek isterimki bina tamamlanmış ve faal durumda sizce bu  projem için hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.. konutlar 2 ayrı sitede ve 31 bloktan oluşuyor  her blokta  15 kat ve 60 daire bulunmakta.. internet  2 siteyede eşit mesafede bulunan (300 metre ) evimden çıkacak  birebir şeklinde Mikrotik SEXTANT G 5HPnD Gigabit OUTDOOR Acces Point lerle bloklara  indirmeyi düşünüyorum..benim için belirsiz  olan kısım bundan sonra bloklardan dairelere  nasıl geçebilirim dslam  konusunda öneriler aldım...lakin biraz maliyetli cihazlar..benim fikrimde her kata 8 port switch takıp dairelere 1 er kablo uzatarak  her aboneye nrouter vermek..15 kat aşağıya switchten switche köprüleyerek inmemin bi sakıncası olurmu ? birde cat5in içinden switchler için 220 volt geçmesinin sakıncası olurmu ? ayrıca bu sistem için merkezde  hangi internet hattını önerirsiniz metro ethernet  tek çözümmüdür ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız  için...

Gönderildi : 23/11/2013 01:24

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Onur merhaba,

Anladığım her daireye internet hizmeti vermek istiyorsun. İşi alt yapı ve hizmet olarak 2 aşamada düşünmelisin. alt yapı için her katta bir lokasyon oluştur her daire içine networkü sağlamalısın. Cat kablo üzerinden şebeke voltajı götürmek çok tehlikeli. Elektrik alt yapısı için bir elektrikçi ile görüşürsen sana en iyi olanı sölücektir.

Bloklar arası için görüş mesafesi için AP Bridge yapabilirsin en ucuz çözüm bu olur 300 Mt için. 120 daire için adsl yetersiz kalır metroethernet alman doğru olur. Ayrıca bu kadar kullanıcı noktasını olupta tek merkezden dağıtmak güvenlik riski oluşturur. Yasa gereği 5651 kullanıcı ip'lerini log olarak tutmalı ve bunları günlük imzalamalısınız. İşin hizmet noktası bu şekilde yaparsınız sorun yaşamazsınız. Firewall olarak ve log analizer olarak watchguard xtm 500 serisi bir cihaz ile metro hizmetini hem güvenli bir şekilde dağıtıp kaliteli hizmet verebilirsin.

Sana bol şans!!

Gönderildi : 25/11/2013 01:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merhaba !  tamamlanmış 2000 dairelik kiptaş konutlarında hotspot uygulaması yapmak istiyorum.. özellikle belirtmek isterimki bina tamamlanmış ve faal durumda sizce bu  projem için hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.. konutlar 2 ayrı sitede ve 31 bloktan oluşuyor  her blokta  15 kat ve 60 daire bulunmakta.. internet  2 siteyede eşit mesafede bulunan (300 metre ) evimden çıkacak  birebir şeklinde Mikrotik SEXTANT G 5HPnD Gigabit OUTDOOR Acces Point lerle bloklara  indirmeyi düşünüyorum..benim için belirsiz  olan kısım bundan sonra bloklardan dairelere  nasıl geçebilirim dslam  konusunda öneriler aldım...lakin biraz maliyetli cihazlar..benim fikrimde her kata 8 port switch takıp dairelere 1 er kablo uzatarak  her aboneye nrouter vermek..15 kat aşağıya switchten switche köprüleyerek inmemin bi sakıncası olurmu ? birde cat5in içinden switchler için 220 volt geçmesinin sakıncası olurmu ? ayrıca bu sistem için merkezde  hangi internet hattını önerirsiniz metro ethernet  tek çözümmüdür ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız  için...

DSLAM

Gönderildi : 25/11/2013 12:30

Paylaş: