Forum

ofis taşınması ve a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ofis taşınması ve altyapısı !

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
632 Görüntüleme
(@ertugrulkarahisar)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam,

Var olan kullanıcı sayısını karşılamadığı için ofis değişimi yapılacak.

Taşınacağımız bina eski ve bir kaç binanın bir araya gelmesiyle tek bir yapı haline getirilmiş 3 katlı adeta labirent kıvamında zemini beton eski bir yapı.

Network kablosu olarak CAT 5 kullanılmış.Elektrik , Telefon ,Network kabloları duvardan ,bazı kısmı kanallardan bazıları acıktan çekilmiş .

Biz burada ,kablolama tarafında,, taşındıktan sonar hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadan ,kablolama tarafını nasıl yapılandıraibliriz ?Tum kabloları duvardan kanllarlamı ,bunun dısında secenekler ne olur ??

Server odasını orta kata konuçlandırmayı düşüniyoruz ??

Her kata bir switch koyup ,bu switchlerden kullanıcılara cat 6 la gitmenin uygun oacağını düşünmüyorum.(Switclerden kullanıcılara çekilen

kbaloların 80 m gecmemek sartıyla)buna ragmen odalara switch koyup switchlerden switchlere kablo ceklip burden kullanıcıalra dagıtmak nasıl olur ??(pahalı olur dıyeceksınız,once en saglıklı ve stabil yolu bulmak istiyorum parayı dusunmeden)

Boyle betonarme bir yapıda switcher arasıında fiber kablo kullanılabilirmiyiz ?? baska ne oneriniz ne olur ??

tşk...

Gönderildi : 21/11/2013 13:48

(@ismail_TOZKAPAR)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Kullanıcılardan Katlardaki Switch lere Cat5 çekmenizde sakınca yok. Ancak eğere Duvarlardaki Kanallarda Elk. vs. gibi kablolar geçiyorsa bu size kablolamada sıkıntı çıkartabilir. Engellemek için cat6 ftp üzeri kaplamalı ürünler kullanabilirsiniz.

Server odanızdan Cat6 ile Swicth lerinize kablolama veri akışı açısından daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. 

Odalarda extra swicth kontrolü biraz sorun olabilir. extra maliyet getirir bunun yerine daha etkili her kata 1 swicth kullanmak ( kaliteli ) daha mantıklı. 

Veri bağlantısı cat6 ftp ile yapılırsa betonarme yapının sorun olmayacağı kanaatindeyim...

Kolay gelsin.. 

Gönderildi : 21/11/2013 14:07

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar selam,

Duvarlardan elektrik kablosu geciyor,,,Burada cat6 FTP nasıl bir uygulama oluyor.Bunu yaparsak elektrik ve telefon kablolarını nasıl yapılandırmamız gerekicek ??

kullanıcılardan CAT 5 kullanımı performans acısından CAT 6 a gore cok dusuk kalmayacakmı ???

katlardaki switch ler arasında boyle bir betonarme yapıda  fiber kullanabilirmiyiz ?? yoksa CAT 6 ilemi cozelim ??

fiber ve cat 6 arasında ciddi bir performans farkı sağlarmıyız ???

Gönderildi : 21/11/2013 16:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Mesafenin 100 metreyi geçmediği durumlarda cat6 kullanmanız iyi olacaktır. Boşuna fiber maliyetine girmeyin.
Kablo, kablo işçiliği ve gbic modüllü switch ve gbic modülü derken baya bir ek maliyet olacaktır.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/11/2013 17:51

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

Merhaba,
Mesafenin 100 metreyi geçmediği durumlarda cat6 kullanmanız iyi olacaktır. Boşuna fiber maliyetine girmeyin.
Kablo, kablo işçiliği ve gbic modüllü switch ve gbic modülü derken baya bir ek maliyet olacaktır.
Saygılarımla.

aynen katılıyorum.. CAT6 işinizi görecektir.. cat6 UDP  + FTP vs vs gibi farklı çeşitlerdedir. ve üzerlerinde kaplama folyo vb ürünler vardır. bu kaplamalar sizin elektirk hattınızla yan yana olması durumunda elektirik akımlarının NETWORK akımını bozmaması için kullanılır. 

Gönderildi : 21/11/2013 18:20

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Kablolama işlemlerini cat6 ile yapmanız çok daha uzun süre sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

Ayrıca (kendim yaptım) 110-120 mt ye kadar sorunsuz iletişim sağlar.

Switch önüne switch koymak yerine Bir tane ana switch ve bu switc e bağlanan diger switch ler şeklinde yapılması tavsiye edilir.

Kabloları duvarın içinden geçeirmek yerine asma tavan da kablo tavası kullanımı yada kablo kanalı (tercihimdir ) kullanılmasını  tercih ederim. İleriki zamanlarda sorun çıktığında daha rahat çalışma yaparsın. Sıkıntı çekmezsin.

Eger kullanıcı sayısı 150- 200 ve üzeri ise ayrıca aktif şekilde sunucular üzerinde ve/veya internet üzerinden online işlemler yapıyorlarsa switcler arasında fiber kullanmayı düşünebilirsin. Ama arkadaşların dediği gibi maliyet yüksek olur.

Son olarak ucuz olsun günü kurtarsın diye iş yapılırsa, 50 kuruşluk işi düzeltmek için 100 kuruş harcamak zorunda kalırsın.

Kolay gelsin

Gönderildi : 21/11/2013 18:43

(@ertugrulkarahisar)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar ,Kablo tavasını duvarlarda kullanma imkanı varmıdır ??Yoksa kablo tavasını asma kat olursa şeklindemi soyluyorsunuz??

toplam kullanıcı sayısı 80 civarında olacak belki en fazla 100 diyelim.Fiber mi yapalım , Cat 6 mı ??

Ayrıca binada boşluk olmadıgı için,fiberi ya duvardan yada asma kat yaparsak ordan geçireceğiz ..bu durumda fiber çekmeyle ilgili sıkıntı yasarmıyız ??

Gönderildi : 22/11/2013 14:39

(@ismail_TOZKAPAR)
Trusted Member

arkadaşlar ,Kablo tavasını duvarlarda kullanma imkanı varmıdır ??Yoksa kablo tavasını asma kat olursa şeklindemi soyluyorsunuz??

toplam kullanıcı sayısı 80 civarında olacak belki en fazla 100 diyelim.Fiber mi yapalım , Cat 6 mı ??

Ayrıca binada boşluk olmadıgı için,fiberi ya duvardan yada asma kat yaparsak ordan geçireceğiz ..bu durumda fiber çekmeyle ilgili sıkıntı yasarmıyız ??

Fiber Elbette hız yönünden daha iyidir. Ancak Maliyetleri Göz Alabilene ! ......

Cat 6 kablolama işinizi görecektir.

Asma tavanda Kablo tavası kullanmak ileride oluşabilecek sorunlara hızlı erişim kolaylı sağlayabilir.( tavsiyemdir )

Gönderildi : 22/11/2013 15:06

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Yukarıda söylediklerime ek olarak eger binanın içi yeniden yapılıyorsa bir firmadan yada varsa şirketinizde anlayan proje yaptırmanızda fayda var.

Binada kaç kat kullanılacak her katta kaç oda olacak. Her odada kaç networke bağlı cihaz olacak ona göre bir planlama yapılması gerekir.

Her odaya muhakkak (mesela 5 pc için 1, 10 pc için 2)  yedek kablo bırakmalısın. toplamda 80 bilgisayar olacaksa kaliteli bir cat6 kablo işini görür.

Asma tavan yapılacaksa eğer kablo tavası kullanabilirsin. Benim tercihim her zaman kablo kanalıdır. Hem dekoratif, hem montajı basit, hemde yeni bir kablo çekmek  istediğinde etrafa zarar vermeden ve iş yapanları engellemeden rahatçave hızlı bir şekilde işini yapabilrsin.

Kolay gelsin

Gönderildi : 22/11/2013 19:33

Paylaş: