Forum

Network konusundaTa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network konusundaTavsiyelerinizi istiyorum

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
380 Görüntüleme
(@umutzarif)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Kabahatlarıyla yukarıdaki gibi 3 binamız var, A blok ana bina ve 3-4 modemle desteklenen güvenlik duvarı cihazıyla int buradan dağıtılacak, 

A ve B bloklar arasında yaklaşık 100-120 mt var, aşağıdakilerin hangisini yaparsam sorun yaşamam, yada önerileriniz?

a) İki bina arasına fiber döşemek, epey maliyetli olacak çünkü uçlarına dönüştürücü almam gerekiyormuş ve hiç fiber hattı çekmedim

b) Kaliteli cat6 kablo cekmek,  kusura bakmayın resim iki tane çıkmış

Gönderildi : 28/10/2013 23:32

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

çevirici kullanacaksanız hiç fiber çekmeyin zaten bence

A ve B arası fiber , B ve C arası cat6 , switchlerde gigabit portlu olursa optimum verimli sekilde kullanabilirsiniz

Gönderildi : 28/10/2013 23:41

(@umutzarif)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Bulundugum yerde zaten fiber yok, dönüştürücüyle bakırların arasına fiber çekeçektim

Gönderildi : 29/10/2013 00:02

(@Anonim)
Gönderiler: 0

2 bina arasına yedekli olarak kaliteli kablo (HCS) FSTP kablo çekin ama kablonun topraklama işlemi kesinlikle doru yapın karşılıklı olarak layer 2 Switch yerleştirin ve iki bina arasındaki iletişimi bu şekilde sağlarsınız zaten fiber zahmetli ve hassas ve pahalı bir yapıdır 

Gönderildi : 29/10/2013 12:56

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Switchlerinizin marka ve modeli nedir, f/o modülü takılacak portu varmı? Varsa dönüştürücüye ihtiyacınız yok. 

Gönderildi : 29/10/2013 15:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

İleride darboğaz olmasını engellemek adına fiber çekmenizde yarar var.İlerleyen zamanlarda file server, ip kamera v.s. gibi durumlar için iyi bir altyapı planlamak gerekir. Şu anda kesin o parayı veremeyiz diyorsanız ve 120 metreden uzun değil ise mesafe kaliteli bir cat6 ile ilerleyebilirsiniz. Nexans Pirelli gibi markalarla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/10/2013 13:58

(@ErdoganTumen)
Gönderiler: 27
Eminent Member

neden çevirici tavsiye etmiyorsunuz ?

mesela bana türk telekomdan yakında fiber çekilecek. mikrotik router kullanıyorum SFP portu var mikrotikte fiber ucu SFP portuna takarak kullansak verimsiz mi olur ?

Gönderildi : 01/11/2013 16:28

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

ÇEvirici dediğiniz UTP > F/O converter lar ise çabuk bozuluyorlar. 

Gönderildi : 01/11/2013 16:39

Paylaş: