Forum

linux firewall kuru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

linux firewall kurulu ortamda modemin wirelless ını kullabilir miyim

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@mehmettopcuoglu)
Gönderiler: 342
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar,

Yakın zamanda bir yere zentyal kurulumu yapacağım aklıma takılan soru şu kurulumu yaptıktan sonra modemin üzerinde olan wirelles ı aktif olarak kullanabilecek olup olamayacağım, modemin üzerindeki wirellesı açık bırakırsam kablosuz kullanıcıları internete girerken zentyal dan geçebilecek mi ?

bu bir sorun ise çözümü var mı veya yapılabilecek bir şey 

cevaplar için şimdeden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 21/10/2013 19:00

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

ipcop dağıtımı kullanmıştım. Buna 3. bir ethernet takarak switch üzerinde oluşturduğum misafir vlanına bağladım. Sonrasında o vlandaki portlara ap bağlayarak misafir kullanıcılar için kablosuz bağlantı oluşturmuştum. 

Sizdeki firewall üzerinde de bu tür bir şey yapabilirsiniz. 

Modemin wirelass ayarlarından gateway kısmına firewall iç bacak ip adresini yazıp denediniz mi? Bana olmaz gibi geliyor. 

Gönderildi : 22/10/2013 11:42

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Kaan selamlar cevabın için öncelikle çok teşekkür ederim,

bende bu tarz bir vlan ayrımına ihtiyaç yok açıkçası, bugün kurulumu yapacağım forumu biraz araştırdım da bir kere modemi bridge moda aldığımızda wirelles dahil diğer özellikleri pasif olur gibi bir bilgiye rastladım, eğer pasif olmazsa aklımda şu var modemin dhcp özelliğini dhcp relay yapıp zentyal in üzerindeki dhcp server ı göstersem olur mu diye düşünüyorum.  

Gönderildi : 22/10/2013 12:51

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

bridge olursa çalışacağını hiç zannetmiyorum 🙂 pppoe yapıp dmzden tüm istekleri firewalle yönlendirebilirsin. Ama bu seferde VPN gibi çalışan hizmetin varsa onda sorun yaşayabilirsin.

Gönderildi : 22/10/2013 13:01

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Aynen 🙂 deneyecem bakalım olmazsa bir tane ap aldıracağım artık 

Gönderildi : 22/10/2013 13:08

Paylaş: