Forum

Yapısal Kablolamada...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yapısal Kablolamada Hangi Kabloyu Kullanmalıyım

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,015 Görüntüleme
(@GorkemAkin)
Gönderiler: 168
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yeni kurulacak bir sistemde yaklaşık 1000 metrekarelik bir alana yapısal kablolama yapacağım. cat6 ftp veya cat6 stp yi kullanmanın daha doğru olacağını düşünüyorum ama ikisi arasında kararsız kaldım. Farklarını araştırdım ftp de folyo var. Stp de ise folyo yok ama sanırım farlı birşey var. Bu konuda uzman olan arkadaşlar bana yardımcı olabilir mi. Sorunsuz ve performanlı bir kablolama için hangi kabloyu kullanmalıyım? illa ftp yada stp olması şart değil. önerebileceğiniz başka kablo varsa o da olabilir.

Gönderildi : 18/10/2013 23:49

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar yokmu bilgisini paylaşacak birisi

Gönderildi : 19/10/2013 15:15

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kaç adet uçtan bahsediyorsunuz? Kablolar kanal içinde ve elektrik ile beraber çekilecekse folyolu olanı tercih edin. Folyolu kablolar biraz kalındır, direk UTP jak lara girmeyebilir bu nedenle patch panel ve duvar tipi dişi prizler kullanmanız gerekir buda size ek maliyet çıkarır.

Gönderildi : 19/10/2013 16:08

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

kablonun yapısı mutlaka önemlidir ama en iyi performans için patch panel, prizler, kablo ve pacth kabloların tamamını aynı marka üzerinden almanızı tavsiye edebilirim.

kablolama için ortamda koruma önemliyse sftp en iyisi olacaktır. eğer kapalı ve elektrik hatlarının yanından geçirmeyeceğiniz bir ortam ise utp bile kullanabilirsiniz.

kablo alırken awg değerlerine dikkat edin. (türkçesi yok maalesef http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge) 24 değeri daha iyi olur.  

Gönderildi : 19/10/2013 17:22

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kablolar döşemealtı kanaldan geçecek. data kablosu ile elektrik kabloları arasında 10 cm boşluk olacak. data hattının yakınından geçen elektrik kabloları sadece pc beslemeleri için kullanılacak. çok yüksek bir voltaj taşınmayacak.toplamda 100 kullanıcı mevcut. patch panel kullanacağım zaten. sadece aklıma takılan cat6 da hangi kabloyu kullanmalıyım. Piyasada birçok çeşit var. utp,stp,ftp,sstp ve sftp var. Bu kablolardan sadece utp yi biliyorum. sanırım bu projede utp kullanmam doğru olmayacak. stp,ftp,sftp,sstp arasındaki farklar nelerdir. Yada hangisi bu proje için daha uygundur sizce

Gönderildi : 19/10/2013 20:19

(@ugurburma)
Üye

Piyasada farklı marka kabloları ve farklı fiyatları var. Benim şahsi tavsiyem bilinen markalar (Legrand, AMP, HCS) kullanmanız.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/332391.aspx

Gönderildi : 19/10/2013 23:23

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

marka olarak nexans,amp veya hcs düşünüyorum. tek sıkıntım stp,ftp,sftp veya sstp kablomu olacak. bu kablolar arasındaki özellik farkını bilemediğim için bir tercih yapamadım

Gönderildi : 20/10/2013 00:32

(@ugurburma)
Üye

Elektrik kablolarından ayrı çekecekseniz, fare filan probleminiz yoksa folyolu kabloya ihtiyacınız olmaz. 

Gönderildi : 20/10/2013 02:36

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Marka hcs en kalitelisi makara alin ve cat6 utp  stp kullanamasiniz nedeni stp icindeki folyo kaplama her 2 uctanda topraklama olacak sekilde baglanacagi cihazlara metal rj45 kullanilir yani yapilsal kablolamada stp kullanamazsınız

Kolay gelsin  

Gönderildi : 20/10/2013 19:01

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Peki ftp patch panel olarak tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı? Piyasada oldukça fazla marka var. Marka konusunda kararsız kaldım. 

Sistem odasını yenilemek istiyorum. Yapısal kablolamada cat6 ftp kullandım. Switch olarak Hp ve Zyxel arasında kararsız kaldım. Gigabit switch olarak sizce hangi marka iyidir. Ftp patch panellerde piyasada birçok marka var. Sağlam güvenilir bir marka olarak tavsiye edebileceğiniz ürünler var mı arkadaşlar.

Gönderildi : 12/11/2013 15:05

(@ugurburma)
Üye

Kaç adet patch panele ihtiyacınız var ve data yoğun kullanılacak mı? Patch panelde fiyatlar çok değişken 50$ ada var 200$ ada. AMP iyidir ama fiyatları uçuktur. Bütçenize göre bilinen markalar arasından seçiminizi yapsanız daha iyi olur.

Yanlış bilmiyorsam HP switch lerde garanti süreleri çok iyi. HP satan firmalardan teyit edebilirsiniz. Yine burada bütçe devreye giriyor. Kaç adet alacaksınız, switch üzerinde management yapacak mısınız vs. gibi özellikleri belirlemelisiniz.

Gönderildi : 13/11/2013 01:26

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

3 adet patch panele ihtiyacım var. Çok uyduruk birşey olmasını istemiyorum. Kullandığınız yada bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz amp veya farklı markalar var mı? Switch management olacak. Marka olarak HP ye eşdeğer farklı switch var mıdır? Zyxel ürünlerininde kaliteli olduğunu belirttiler. Zyxel ürünlerini kullanan var mı acaba?

Gönderildi : 13/11/2013 01:59

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Üstadlarım yokmu bu konuda bana yardımcı olacak birisi.

Gönderildi : 14/11/2013 01:26

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Üstadlarım yokmu bu konuda bana yardımcı olacak birisi.

PatchPanel için için kabinet üreticilerinin sayfalarına bakın.

Gönderildi : 14/11/2013 13:22

(@GorkemAkin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Estap,lande v.s. üreticilerin sitesine baktım ama yok maalesef.

Gönderildi : 14/11/2013 16:09

(@ugurburma)
Üye

AMP, corning, legrand, HCS. Çalıştığınız bir firma veya Örneğin Piramit bilgisayarı arayın size bir kaç markanın opsiyonlu fiyatını verirler. Google da aratarak veya sorarak bu işi çözemezsiniz. Şu an stokta hangi ürün var, fiyatı nedir, bütçenize uyacak mı vs. bir çok etken var.

http://www.bimel.com.tr/urunler/network/pasif_network_urunleri/patch_paneller/page:1

http://www.hescs.com/katalogtr/?dosya=268.htm

Gönderildi : 14/11/2013 16:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Estap,lande v.s. üreticilerin sitesine baktım ama yok maalesef.

Lande de var diye biliyorum estap dada var kabinleri ile birlikte geliyor. Ama öyle çok ağım şahım bir şeyere gerek yok sadece kabloların takıldığı yerlerin kaliteli olmasına dikkat edin yeterli.

Gönderildi : 14/11/2013 23:15

Paylaş: