Forum

Kablosuz Network i&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablosuz Network için öneri???

20 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
868 Görüntüleme
(@AyhanKoca)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

çalıştığım kurum geçici olarak ( 1 yıllığına) yeni bir binaya geçiyor.

bina 5 katlı ve her kat 2 daire şeklinde...  toplam aktif 100 pc var.. kablo çekip 1 yıl sonra çöpe atmaktansa kablosuz ağ kurmak istiyoruz.

internet ile beraber otomasyon programı kullanılacak...

sorun çıkarmayacak şekilde, trafik yoğunluğu kaldırabilecek nasıl bir çözüm önerirsiniz??

(elimde ekipman yok, ap, kablosuz modem, kaplosuz kartlar vs...)

Gönderildi : 20/09/2013 13:00

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Açıkçası wireless üzerinde zaman zaman sorunlar yaşarsınız. Benim önerim Draytek AP800 ve üstü ürünler. Gayet başarılıdır.

Gönderildi : 20/09/2013 13:24

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

özellik olarak güzel görünüyor ama uygulamada nasıl bilmiyorum. fiyat da uygun gibi... bu cihazdan her kat için bir tane mi yoksa bir cihaz 2 katı besleyebilir mi?? ve desteklediği host sayısı nedir??

ve hostlar için usb/pcı kablosuz kart tavsiyeniz nedir??

teşekürler.... 

Gönderildi : 20/09/2013 13:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

özellik olarak güzel görünüyor ama uygulamada nasıl bilmiyorum. fiyat da uygun gibi... bu cihazdan her kat için bir tane mi yoksa bir cihaz 2 katı besleyebilir mi?? ve desteklediği host sayısı nedir??

teşekürler.... 

Cihaz için üretici firma 64 kullanıcı diyor ama ben 40 üzerini pek tavsiye etmem sonuta cihazın işlemcisi gçlü olsada wifinin bant genişliği var. Cihazın içinde bant genişliği yönetimi kullanıcı izalasyonu var bu sayede oldukça stabil çaışabilir.

Wifi alan kapsama olayı tamamen binanın yapısı ile alakalıdır, yapı malzemesinden tutun şekline kadar herşey etkili olur. Cihazın üzerindeki 3 dBi lık antenler deiştirilip yerine 7 DBi takılırsa alan genişler ve hali hazrda olan alan içindeki wifi sinyali güçlenir buda cihaz sayını düşürmenize yardımcı olur.

Gönderildi : 20/09/2013 14:22

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bence kablolama fiyatıda alıp öyle karşılaştırın. Kablosuzda kursanız sonuçta daha az bir maliyet çıkmayacaktır. Eğer notebook değilde pc kullanıyorsanız hepsine kablosuz ethernet alacaksınız, networkten kopma, bağlanamama, paket kaybı gibi sorunlarla da karşılabilirsiniz.

Gönderildi : 20/09/2013 16:22

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bence kablolama fiyatıda alıp öyle karşılaştırın. Kablosuzda kursanız sonuçta daha az bir maliyet çıkmayacaktır. Eğer notebook değilde pc kullanıyorsanız hepsine kablosuz ethernet alacaksınız, networkten kopma, bağlanamama, paket kaybı gibi sorunlarla da karşılabilirsiniz.

kablolu fiyatı da aldık biraz daha maliyetli ve başta da dediğim gibi bir yıllık sedece... bir sene sonra kabloda çöpe gidecek.  

Gönderildi : 20/09/2013 17:34

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekürler.... 

Cihaz için üretici firma 64 kullanıcı diyor ama ben 40 üzerini pek tavsiye etmem sonuta cihazın işlemcisi gçlü olsada wifinin bant genişliği var. Cihazın içinde bant genişliği yönetimi kullanıcı izalasyonu var bu sayede oldukça stabil çaışabilir.

Wifi alan kapsama olayı tamamen binanın yapısı ile alakalıdır, yapı malzemesinden tutun şekline kadar herşey etkili olur. Cihazın üzerindeki 3 dBi lık antenler deiştirilip yerine 7 DBi takılırsa alan genişler ve hali hazrda olan alan içindeki wifi sinyali güçlenir buda cihaz sayını düşürmenize yardımcı olur.

ertan hoca peki bu cihaz ip/mac eşlemesi var mı?? yani şu ip şu mac e şeklinde...?? bir de hostlar için ne önerirsiniz?? usb dongle?? pci kart?? 

Gönderildi : 20/09/2013 17:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Kablolama maliyeti 5 katlı, odalı, 100 kullanıcılı, otomasyon/erp verimli çalışabilecek, işletme, müdahale handikaplarının da dahil edildiği kablosuz bir planlamadan daha yüksek çıkmaz, çıkamaz. Kurumsal cihazlar kullanılması gerekir ki 300-400 $'lık rakamlardan bahsederiz tplink, airtise gibi ucuz cihazlarla düşünmemek lazım gelir böyle bir işi. Duvarın birinden yalıtımsız bir şebeke hattı herşeyi tersine çevirebilir. Pc kasalarının yerde, masa yapısı da önemlidir tavsiye edilmeyebilir. Kimse başlangıçta bandwidthleri düşünmez bu exe'ler, sorgular niye bu kadar yavaş dönüyor diye düşünür durur. En kötü kablolu yapı kablosuzdan iyidir. 500 $ lık cihaz kullanıyorum aynı katta olmadık bir yerde sinyal aşırı derecede zayıflıyor ki tek SID yayını üzerinden sadece interneti kullanıyorlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2013 19:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kablosuz çözümler bencede mecbur kalmadıkca sadece intenette gezinmek ve fiziksel olarak baglantı yapmanın mümkün olmadığı yerleri noktadan noktaya bağlamak için kullanılmalı

baştan yapmak istemediğiniz kablo maliyeti size sonradan sürekli sorun , yavaşlık kesintiler vs olarak geri dönecektir.

Gönderildi : 20/09/2013 19:43

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kullandığınız programlarda kablosuzda yaşayacağız anlık kopma veya bağlantılarda sorun çıkarabilir. Sadece internet, mail kullanan kullanıcılara kablosuz verin, muhasebe + finans gibi belli programlar kullanan kullanıcılara kablolu network verin. Eski yerinizde switch, kabin vs. varsa ve yeni yerinize taşıyabiliyorsanız size sadece kablo + işçilik maliyeti çıkar. 1 yıl sonra kablolu yapıya geçecekseniz bu sefer kablosuz için yaptığınız maliyet ortada kalacaktır. 

Gönderildi : 20/09/2013 20:05

(@CemOnurYilmaz)
Gönderiler: 1
New Member

Ben hastanede yaklaşık 100 m ötedeki muhasebe ve faturalamanın olduğu bir apartman dairesine kablosuz olarak yaklaşık 15 kullanıcıya hastane otomasyonu ve internet gönderiyorum ZyXEL NWA-3550N kullanıyorum bunlarla bile çok iyi çalışıyor diyemem o yüzden benimde görüşüm kabloludan yana olur.

Gönderildi : 21/09/2013 15:56

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler arkadaşlar ilginize... otomasyon kullanılacak yerler için şimdilik kablo diğer yerler için kablosuz düşünüyorum... 

Gönderildi : 21/09/2013 23:54

(@ertanerbek)
Famed Member

teşekürler.... 

ertan hoca peki bu cihaz ip/mac eşlemesi var mı?? yani şu ip şu mac e şeklinde...?? bir de hostlar için ne önerirsiniz?? usb dongle?? pci kart?? 

Bu tür cihazlarda IP işlemi olmaz, hali hazırda layer2 seviyesinde çalışıyorlar ancak access list olur yani şu mac adresi girebilsin şu giremesin gibi.

Gönderildi : 22/09/2013 22:16

(@CenkBora)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhaba;

Konu başlığı uyduğundan yeni bir konu açmak istemedim. Bir projem var ve bu projede kullanacağım cihazlar için kafamda belirmiş olduğum bazı modeller var ama sizlerden de bu konuda fikir almak için yazmak istedim.

Benim projemde bina içerisinde her odaya 1 adet Cat 6 kablo ulaşıyor. Bu odalara ulaşan kabloyu trunk bağlantı olarak kullanıp diğer odalarda yeni bir kablolama maliyeti oluşturmadan bu trunk bağlantı üzerinden vlanlar la farklı networkleri ve wireless network'umu taşımak istiyorum.Ekstra bilgi olarak  burada trunk ile taşıyacağım networklerden birinde multicast trafik bulunuyor bu nedenle kullanacağım AP cihazda cihazda trunk desteği gibi cihazın multicast desteğide olması gerekiyor. Yine bu cihazda trunk bağlantısı hariç ethernet olarak 4 port daha bana vermesini ve benim vlanları bu ethernetlerden istediğime atayabiliyor olmam gerekiyor.

Bu noktada cihaz önerisinde bulunabilecek arkadaşlar varmıdır.

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Cenk Bora 

Gönderildi : 30/11/2013 12:10

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba;

Konu başlığı uyduğundan yeni bir konu açmak istemedim. Bir projem var ve bu projede kullanacağım cihazlar için kafamda belirmiş olduğum bazı modeller var ama sizlerden de bu konuda fikir almak için yazmak istedim.

Benim projemde bina içerisinde her odaya 1 adet Cat 6 kablo ulaşıyor. Bu odalara ulaşan kabloyu trunk bağlantı olarak kullanıp diğer odalarda yeni bir kablolama maliyeti oluşturmadan bu trunk bağlantı üzerinden vlanlar la farklı networkleri ve wireless network'umu taşımak istiyorum.Ekstra bilgi olarak  burada trunk ile taşıyacağım networklerden birinde multicast trafik bulunuyor bu nedenle kullanacağım AP cihazda cihazda trunk desteği gibi cihazın multicast desteğide olması gerekiyor. Yine bu cihazda trunk bağlantısı hariç ethernet olarak 4 port daha bana vermesini ve benim vlanları bu ethernetlerden istediğime atayabiliyor olmam gerekiyor.

Bu noktada cihaz önerisinde bulunabilecek arkadaşlar varmıdır.

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Cenk Bora 

Biz sizinle hiç telefonda konuştuk mu ? 

Gönderildi : 02/12/2013 02:52

(@CenkBora)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Emin değilim ama görüşmüş olabiliriz.Hangi firma ?

Gönderildi : 10/12/2013 14:30

(@ertanerbek)
Famed Member

DrayTek

Gönderildi : 10/12/2013 14:43

(@aliselvi)
Gönderiler: 278
Reputable Member

5 katlı binada ayrı 2 daireli bir yapıda sıfır kablo ile network kurmak çok maliyetli bir iş olur. Wi-Fi iş networkünüzün tamamını çalıştıracak şekilde projelendirmek riskli bir çözüm olur. Tavsiyem eğer maliyetler çok önemli ise ve binada misafir iseniz piyasada cat-5 kablo nerdeyse bedava olanları var. İstediğiniz noktalara serbest yatay kablolamanızı yapın işiniz garanti olsun. İlave olarak Wi-Fi AP 'ler ile GuestNet  kurabilirsiniz. Yoksa Enterprise Wi-Fi AP çözümleri kablo alt yapı işi maliyetini 3 katlar.

Kolay Gelsin... 

Gönderildi : 10/12/2013 21:43

(@AyhanKoca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ilginize çok çok teşekkürler arkadaşlar.... kablosuz ile bir kata denedim ama sorun yaşadım... tamamına kablo çektirdim... 🙂

Gönderildi : 14/12/2013 13:02

Sayfa 1 / 2
Paylaş: