Forum

Sistem Monitoring

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem Monitoring

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
374 Görüntüleme
(@ahmetaktas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

HP switchlerden oluşan bir network yönetiyorum. Networkteki switchleri monitor etmek istiyorum. Hangi mac adresinin hangi switch üzerinde hangi porta bağlı olduğu, switchlerdeki cpu vb. değerleri gösterebilecek bir yazılıma ihtiyacım var. Nasıl bir yazılım kullanmamı tavsiye dersiniz? 

Gönderildi : 12/04/2013 11:28

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

SNMP ile çekebilirsin tabi switch bu değerleri veriyor ise.

Gönderildi : 12/04/2013 12:14

(@ahmetaktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Switchte SNMP konfigürasyonları mevcut. Benim merak ettiğim ise asıl şu. Ben bir IP adresinin nerede (hangi switch üzerinde hangi port üzerinde) olduğunu görebilir miyim ? Yapıda çok sayıda sw mevcut. Hangi mac hangi IP'yi almış ve bu mac hangi sw üzerinde hangi portta vs.

Gönderildi : 12/04/2013 13:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Hocam switch bu desteği veriyorsa görebilirsiniz, bunun içinde üretici firma ile iletişime geçemenizde yada kullanıcı dokümanlarını okumakta fayda var.

Gönderildi : 12/04/2013 17:35

(@ahmetaktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Switchler dediğim gibi bu desteği vermekte. Fakat tüm saydıklarımı sağlayan bir monitoring aracı tavsiye edebilir misiniz? Birkaç tanesini inceledim ama ağımdaki bir IP numarasının hangi sw üzerinde hangi port üzerinde olduğunu anladığım kadarı ile göstermemektelerdi. Bunu sağlayabilecek bir yazılım mevcut mudur? Varsa önerebilecekleriniz nelerdir?

Gönderildi : 12/04/2013 17:44

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

switch modeliniz nedir? eğer yönetilebilir bir switch kullanıyorsanız komutlar yardımıyla hangi portta hangi ip olduğunu görebilirsiniz.

Gönderildi : 13/04/2013 02:59

(@ahmetaktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Procurve SW kullanmaktayım . Elimde çok sayıda procurve sw var ve yapım çok geniş. Hangi IP grubunun nerede kullanıldığı gibi bir bilginin olmadığını varsayarsak bir IP'nin hangi SW ' e bağlı bir cihazda kullanıldığını görmek istiyorum. Mümkün müdür? 

Gönderildi : 15/04/2013 11:16

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

procurve modelleriniz nedir?

Gönderildi : 15/04/2013 18:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4363
Co-Helper

SNMP yazılımlarının çoğu free olanları en azından default da
"Birkaç tanesini inceledim ama ağımdaki bir IP numarasının hangi sw
üzerinde hangi port üzerinde olduğunu anladığım kadarı ile
göstermemektelerdi."
bunu listelemezler. Bu custom bir viewing, report konusu. SNMP yazılımları cihazlardan gelen default verinin dışında custom veri oluşturabiliyor spiceworks de mesela bu istediğiniz yazılabilir tabi biraz bilgi ve uğraşmaya bakar. Ayrıca elinizdeki switch'ler 18xx-1900 lerden ise bu veriyi size sağlamaz MAC adres yayını alırsınız siz elinizdeki ip'ler ile dökümante edebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/04/2013 19:17

(@ahmetaktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler

Gönderildi : 15/04/2013 19:53

Paylaş: