Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vlan

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@FatihKucak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

- bağlı olduğumuz ttnet vlan 102.  içerde tanımladığımız vlanları bu 102 nolu vlandan internete çıkartmak için intervlan routing mi gerekli.?

hp 1910 veya dell 7024f switchlerde bir vlana birkaç adet ip atayabilirmiyiz.?; yani o vlandaki kullanıcılar atayacağımız ip'lerden başkasını kullanamayacak. 

3 adet hp1910 swicth mevcut.  hepsine serverlar bağlı. 1 adet dell 7024f swicth'ide default gateway olarak kullanmak istiyoruz. ağ daki serverlar sadece bizim atayacağımız ip'lerden başkasını kullanamamalı  ve birbirleriyle görüşememeliler.  önerilerinizi bekliyorum.

hp 1910 48g model swicth'i default gateway olarak kullanabilirmiyiz? 

Gönderildi : 08/03/2013 20:09

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

- bağlı olduğumuz ttnet vlan 102.  içerde tanımladığımız vlanları bu 102 nolu vlandan internete çıkartmak için intervlan routing mi gerekli.?

hp 1910 veya dell 7024f switchlerde bir vlana birkaç adet ip atayabilirmiyiz.?; yani o vlandaki kullanıcılar atayacağımız ip'lerden başkasını kullanamayacak. 

3 adet hp1910 swicth mevcut.  hepsine serverlar bağlı. 1 adet dell 7024f swicth'ide default gateway olarak kullanmak istiyoruz. ağ daki serverlar sadece bizim atayacağımız ip'lerden başkasını kullanamamalı  ve birbirleriyle görüşememeliler.  önerilerinizi bekliyorum.

hp 1910 48g model swicth'i default gateway olarak kullanabilirmiyiz? 

Kendi VLAN larınızı direk olarak telekom VLANINA yönlendiremezsiniz. Arada Natlayacak bir cihaz larım. Kullanıcı sayınız nekadar ve kaç adet VLAN yapınız var acaba ?

Gönderildi : 08/03/2013 21:59

(@FatihKucak)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Ertan bey öncelikle ilginize teşekkürler.

bir adet  alcatel swicth var ttnin verdiği. buna müdahale edemiyoruz. bunun 1 portundan vlan 102'ye tagleyip internete çıkıyoruz.

tt'nin atadığı bloktan herhangi bir ip adresini herhangi bir host kendine yazıp internete  o adresle çıkabiliyor. bunu engellemek için vlanlara bölmeyi düşünmüştüm. onun dışında vlan ihtiyacımız yok. araya bir router atma imkanımızda var.   bu bir datacenter projesi. içerdeki kullanıcı sayısı artabilir. şimdiden bunu kestiremiyoruz.

co location şeklinde barınan sunucular var . 

bununla beraber  güvenlik için tavsiyelerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/03/2013 23:25

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Ertan bey öncelikle ilginize teşekkürler.

bir adet  alcatel swicth var ttnin verdiği. buna müdahale edemiyoruz. bunun 1 portundan vlan 102'ye tagleyip internete çıkıyoruz.

tt'nin atadığı bloktan herhangi bir ip adresini herhangi bir host kendine yazıp internete  o adresle çıkabiliyor. bunu engellemek için vlanlara bölmeyi düşünmüştüm. onun dışında vlan ihtiyacımız yok. araya bir router atma imkanımızda var.   bu bir datacenter projesi. içerdeki kullanıcı sayısı artabilir. şimdiden bunu kestiremiyoruz.

co location şeklinde barınan sunucular var . 

bununla beraber  güvenlik için tavsiyelerinizi bekliyorum.

iyi çalışmalar.

Hocam data Center tarafında DDOS kesecek session limt yapabilecek bir cihaza ihtiyacınız var. Bizde fazladan IDS iyi olur.

Gönderildi : 08/03/2013 23:38

Paylaş: