Ağdaki Bilgisayar S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağdaki Bilgisayar Sayısını Görmek ?  

RSS
Metin Eren
(@MetinEren)
Üye

Merhaba arkadaşlar. Konuyu açmadan önce forumları biraz  araştırdım fakat yine de tatmin edici bir cevap bulamadım. Sorum şu : 2 farklı blokta (192.21.1.x ve 192.21.2.x) ip adresim var ve bu client'lerden bazıları domainde, bazıları ise workgroup'ta. Toplamda ağa bağlı (bilgisayar kapalı olsa dahi) kaç adet bilgisayarım olduğunu öğrenebileceğim bir yöntem var mıdır ?

Alıntı
Gönderildi : 28/12/2012 23:47
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Network scanner yazılımı ile bu işi yapabilirsiniz. Kapalı olanları göremezsiniz.
Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 00:51
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Rıza Arkadaşımızın yazdığına ek olarak ortamda var ise dhcp server üzerindeki ip adreslerine görede sayı çıkartılabilir

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 01:33
Metin Eren
(@MetinEren)
Üye

maalesef, defalarca DHCP aktif edelim diye söyledim durdum ama laf dinletemedim kimseye. gerekçe olarak da dhcp firewall olmadan bu iş olmaz cevabını aldım. ne kadar doğru söyledi bilmiorum ama manuel ip veriyorum clientlere ve ip çakışması, çalınması, ip listesini güncelleyememe sorunlarıya boğuşmak zorunda kalıyorum dhcp aktif etmeme müsade etmedikleri için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 02:27
Eyup YILDIZ
(@EyupYILDIZ)
Üye

Müsade etmeyen kişi/kişiler sizden iyi biliyor demekki(kendini öyle zannediyor) 🙂 Bırakın onlar boğuşsun bu durumla.

DHCP var olduğunda da, MAC ile sabit bir ip dağıtmaz ve gruplar oluşturmazsanız, ağa bağlanan mobil aygıtlar da ip listesinde gözüktüğünden net sonucu da tek bir hamle ile göremezsiniz, hepsini bilgisayar olarak kabul etmiş sayılırsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 15:05
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Eyup YILDIZ"]

Müsade etmeyen kişi/kişiler sizden iyi biliyor demekki(kendini öyle zannediyor) 🙂 Bırakın onlar boğuşsun bu durumla.

[/quote]

katılmamak mümkün değil , işten anlamayıp  kontrolün elinden çıkmasından korkan bazı kişiler bu tip şeyler saçmalayabiliyor

dhcp ile firewall birbiri ile birlikte çalışmak zorunda olan şeyler değil 

zaten dhcp neden ortaya çıkmış neden gereksinim duyulmuş kısmı bile şu anki çalışma şeklinizin yanlışlığına örnek teşkil edecektir

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 17:58
Metin Eren
(@MetinEren)
Üye

Desteğiniz için teşekkür ederim 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/12/2012 12:11
Paylaş: