Forum

network kopma nerde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network kopma nerde tespit

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
437 Görüntüleme
(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamün aleyküm arkadaşlar. Cuma gününüz kutlu olsun.

Network hattım ile ilgili bir sorum olucak.
Yapıdan kısaca bahsetmek gerekir ise ;

3 fiziksel sunucum. 1 storage ım var. 2 fiziksel sunucumda vm üzerinde makinalar calışmakta. 1 fiziksel de ise Vcenter kurulu.

Bu makinalar direk 24 portlu dell switche baglı. 1 adet 48 portlu dell ve 1 adet 48 portlu 3com swictim de var. 3 com yönetilebilir degil. Ayrıca 38 port dell swithe girin kablolar pack panel üzerinden geliyor.

ayrıca 100metreyi gecen 3 yerde 8 ve 24 portlu aptal swict var.

Networkümde kopmalar merydana geliyor. Şöyle ki ;

Bazen 1 hafta hiç bir sorun yok. Bazen gün içerisinde 1 kere kopma oluyor. Sistem odasındak 3 adet switchi kapatıp acınca sorunsuz sekilde calışıyor.

ertesi gün tekrar kopma oldu. tekrar kapadım actım sorun düzeldi.

Bazı ofis katlarındaki network kablolaması duvardan pc ye ters sıra ile gidiyor. Bazıları düz sıra ile.

Ups sistemi baglı. Ama Ups 10 dk kadar bir süre götürüyor sistemi. Elektrikten de olabilecegi süphesi içindeyim.

Ayrıca katlarda wifi de var.

Network te kopma nerde var nasıl ögrenebilirim. Bunun için bir pogram varmı.

Yada 3com swith mi arızalıdır.

Yada 100 mt yi gecen yerlerdeki swithcler mi kitler. Virüs mü vardır. Kasperskye mı yapar.İsim çözümlemeden de olabilir mi ?

Gönderildi : 23/11/2012 12:58

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

100 mt yi aşan yerlerde sorunlar olabilir ancak yapınızda işiniz zor. Adım adım kontrol etmeniz gerekir. Yedek düzgün marka bir switch bulup sırayla denemek de bir çözüm yöntemi. Birde kablo yapılarınız nedir ? (100 mt yi aşan yerler özellikle)

Gönderildi : 23/11/2012 13:07

(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cat5 ve Cat5e var yapıda.

Peki kitlenme anında sistem odasındaki sorunlu olabilecek switci kapatıp acıyorum düzelmiyor. Komple sistem odasındaki 3 switci kapatıp acınca düzeliyor.

100 mt yi aşan yerlerdeki swithcler 3com baglı oldugunu varsayar isek eğer 100 mt aşan yerlerde sorun olduysa 3 comu restart edince normale dönmesi gerekmiyor mu ?

Gönderildi : 23/11/2012 13:12

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eğer switch kapatıp açmayla sorununuz çözülüyorsa switch kapatıp açtığınız zaman aslında ne yaptığınız önemli. mesela switch kapatıp açma ile arp tablosunu temizliyorsunuz. arp temizlenince alet gelen isteklere karşılık bu tabloyu tekrar doldurur. eğer bu arp tablosuna yanlış müdahaleler varsa arp atağı geliyor olabilir biryerlerden.

eğer cihazlarınız üzerindeki logları görme şansınız yoksa, işin çözümü için kabloları söküp tektek takarak sorunu bulabilirsiniz. client çok ise işiniz de zordur.

boş kablolarınız topraklama yapıyorsa da sorun bu olabilir, yine bunu sök tak ile bulmanız lazım.

Gönderildi : 25/11/2012 16:25

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

networkteki bozuk ethernetli cihazda sorun yapabilir.

Gönderildi : 25/11/2012 16:51

Paylaş: