Forum

Mikrotik Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik Hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar ;

Yeni bir mikrotik kullanıcısı olarak bir sorum olacak. rb1100 ah aldım yeni. Bu cihazın üzerindeki portlardan birisine bir sunucu bağlayacağım. Ama bu sunucunun hiçbir kısıtlamaya uğramaması gerekli nasıl bir ayarlama yapabilirim ? Bu işlemi winbox üzerinden yapmam gerekli. Yani uploadda da downloadda da hiç bir kısıtlama olmadan sanki mikrotik üzerine uğramıyormuş gibi bir ayarlama yapmam lazım. Teşekkürler...

Gönderildi : 10/09/2012 20:45

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

Zaten mikrotik default ayarlarla gelir, bu default ayarlarda herhangi bir kisitlama yoktur.

Tam olarak detay verebilirseniz konu hakkinda detayli yardimci olabilirim

Gönderildi : 10/09/2012 23:51

(@alperenselcuk)
Gönderiler: 284
Reputable Member

Arkadaşlar Merhabalar ;

Yeni bir mikrotik kullanıcısı olarak bir sorum olacak. rb1100 ah aldım yeni. Bu cihazın üzerindeki portlardan birisine bir sunucu bağlayacağım. Ama bu sunucunun hiçbir kısıtlamaya uğramaması gerekli nasıl bir ayarlama yapabilirim ? Bu işlemi winbox üzerinden yapmam gerekli. Yani uploadda da downloadda da hiç bir kısıtlama olmadan sanki mikrotik üzerine uğramıyormuş gibi bir ayarlama yapmam lazım. Teşekkürler...

Mikrotik de kendin kural eklemedikçe bir şey olmuyor diye biliyorum.

Zaten yazmış bi arkadaş da 

Gönderildi : 11/09/2012 14:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

haklısınız.mikrotikte bişi açmazsan hiç bişi yapmıyor.

biraz daha açıklamaya çalışayım.rb1100ah 'nin 13 portu var. bunlardan 1 nolu port 300/300mbit wmax anten ile 2 nolu port 100/100mbit kablo ile hat alıyor. ben 3 nolu porta bir sunucu bağlayıp bu makinanın direk internete çıkmasını ve hiçbir kısıtlama olmadan tüm portlarda any any olmasını istiyorum.

umarım anlatabilmişimdir. ilginize şimdiden teşekkür ederim.  

Gönderildi : 13/09/2012 22:49

(@mutlubenmutlu)
Gönderiler: 297
Reputable Member

eth1 ve eth2 icin IP address configurasyonlariniz dogru oldugunu varsayarak,

eth3 icin Firewall -> Nat kismindan masquerade atamasi yaparsaniz, direkt olarak cikis yapabilirsiniz.

Ama tam olarak sunu anlayamadim, eth1 farkli bir cikis, eth2 farkli bir cikis mi?

eth3 den bagladiginiz server hangi taraftan cikmasi gerekiyor ? bunun icin routing girmeniz gerekecektir.

any/any icin;

Terminalden asagidaki komutu girmeniz gerekmektedir. 

ip firewall nat add chain=dstnat protocol=tcp dst-port=0-65535 in-interface=CIKIS YAPACAGI INTERFACE action=dst-nat to-addresses=SERVER IP to-ports=0-65535

Gönderildi : 14/09/2012 18:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bunu deneyip sonucu buradan paylaşacağım yardımınız için teşekkür ederim tekrar.

özelden mesaj atan arkadaşıma da teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/09/2012 20:50

(@ibrahimDURAN)
Gönderiler: 55
Trusted Member

Merhaba,

Redirect , yada netmap yaparak isteğinizi geçrekleştirebilirsiniz

konsola aşağıdaki komutu yapıstırmadan önce wan ve local ip bilgileriniz giriniz

add action=netmap chain=srcnat comment=Real_ip disabled=yes out-interface=\
    pppoe-out1 src-address=local ipniz to-addresses=wan ip niz
add action=netmap chain=dstnat comment=Real_ip disabled=yes dst-address=\
    wan ipniz in-interface=pppoe-out1 protocol=tcp to-addresses=\
    local ipniz to-ports=0-65535

Saygılarımla

Gönderildi : 20/12/2012 03:01

Paylaş: