Forum

Wifi ve Kablolu Ağ ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wifi ve Kablolu Ağ Karışması Hk.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Kurumdaki genel ağ durumu şöyle:

1. hat kablolu int. için 2.hat kablosuz int. için kullanılıyor.

1. hat domaine bağlı ve dhcp ile mac reserveli ip dağıtımını ayarladık.Yazıcılar ve NAS cihazları buraya bağlı ve 192.168.10.xx ip dağıtıyor.

2. hatta fortinet fw bağlı ve 3 acces pointle kısmen rezerveli ip dağıtıyor. Sadece kablosuz int. için çalışıyor ve 192.168.1.xx ip dağıtıyor.

Sorun şu: notebook sahipleri wifi yavaş diye ağ kablosunu notebookların takıyor ve buradan int. çıkmak istiyor. tabi isteselerde çıkamıyor çünki 1.hattaki sunucu mac reserveli çalışıyor ve ip aralığı kullanacak pc ile sınırlı. Fakat ağ kablosu takılı bir notebook olduğu zaman notebookta wifida açık ise o sırada 1.hata bağlı dhcp üzerinden kendisine reserve edilen ip yi alması gereken sabit makina 2. hattın bağlı olduğu fortinet (wifi) üzerinden ip alıyor dolayısıyla ne yazıcılara neden ağ disklerine ulaşamıyor. Kullanıcıya bunun böyle olduğunu anlatmak büyük bir problem. Engel koymak daha daha büyük problem çünki bunu yapanlar 20 patron veya onların çocuklarından birisi. Fakat yazıcıyı veya ağ disklerini kullanamadıklarında topa tutulan ilk ben. Sabit pclere sabit ip vererek kısmen sorunumu çözmeye çalışıyorum ama network ayarlarını biraz bilen biri ip kısmını otomatiğe aldığında yine sorun yaşıyoruz. Admin yetkisini alsam bu seferde ben niye program kuramıyorum niye her istediğimi yapamıyorum diyenler yine patronlar. 

Notebooka ağ kablosunu taktığı zaman başka bir pc wifi bağlı olduğu fortinet üzerinden ip almasın istiyorum, bunu nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 18/08/2012 05:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Network - advanced settings altında fiziksel network' öncelik vermeyi denediniz mi ?

Eğer bu işe yaramıyor ise bu durumda NAS ve Printer' lar için static route girebilirsiniz.

Ancak işin doğrusu bu değil, insanlara local admin hakkı vermemeli ve bu durumu anlatmalısınız ancak bu şirkette en azından siz ipleri elden kaçırmışsınız, çünkü bu işler nasıl başlar ise öyle gider, bende kobide çalıştım, patron firmasında yani ama laz olduğum için inatçıydım ilk işe başladığımdan beri olur veya olmaz net cevap verirdim geri adım atmazdım, böyle başlayınca böyle gitti 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2012 13:12

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hakan bey fiziksel networke öncelik verme meselesini biliyordum fakat kişisel bilgisayarlara mümkün mertebe müdahale etmiyordum ama deneyeceğim bakalım inş. işimize yarar. Olmazsa statik route deneyeceğim.

Tek patron yok burda, hani 1-2 kişi olsa bunu anlatırım sorun olmaz ama 20ye yakın yönetim kurulu uyesi var. Hani bunlarla iyi gecinmek pahasına katlanıyorum. Yoksa bende inatçıyımdır 🙂

Teşekkür ederim..

Gönderildi : 23/08/2012 13:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

anlıyorum, kolay gelsin, Allah sabır versin inşallah.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2012 20:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Kurumdaki genel ağ durumu şöyle:

1. hat kablolu int. için 2.hat kablosuz int. için kullanılıyor.

1. hat domaine bağlı ve dhcp ile mac reserveli ip dağıtımını ayarladık.Yazıcılar ve NAS cihazları buraya bağlı ve 192.168.10.xx ip dağıtıyor.

2. hatta fortinet fw bağlı ve 3 acces pointle kısmen rezerveli ip dağıtıyor. Sadece kablosuz int. için çalışıyor ve 192.168.1.xx ip dağıtıyor.

Sorun şu: notebook sahipleri wifi yavaş diye ağ kablosunu notebookların takıyor ve buradan int. çıkmak istiyor. tabi isteselerde çıkamıyor çünki 1.hattaki sunucu mac reserveli çalışıyor ve ip aralığı kullanacak pc ile sınırlı. Fakat ağ kablosu takılı bir notebook olduğu zaman notebookta wifida açık ise o sırada 1.hata bağlı dhcp üzerinden kendisine reserve edilen ip yi alması gereken sabit makina 2. hattın bağlı olduğu fortinet (wifi) üzerinden ip alıyor dolayısıyla ne yazıcılara neden ağ disklerine ulaşamıyor. Kullanıcıya bunun böyle olduğunu anlatmak büyük bir problem. Engel koymak daha daha büyük problem çünki bunu yapanlar 20 patron veya onların çocuklarından birisi. Fakat yazıcıyı veya ağ disklerini kullanamadıklarında topa tutulan ilk ben. Sabit pclere sabit ip vererek kısmen sorunumu çözmeye çalışıyorum ama network ayarlarını biraz bilen biri ip kısmını otomatiğe aldığında yine sorun yaşıyoruz. Admin yetkisini alsam bu seferde ben niye program kuramıyorum niye her istediğimi yapamıyorum diyenler yine patronlar. 

Notebooka ağ kablosunu taktığı zaman başka bir pc wifi bağlı olduğu fortinet üzerinden ip almasın istiyorum, bunu nasıl yapabilirim.

Araya VLAn switch atıp, bu arkadaşların bağlı olduğu portları forti üzerinde bir VLAN a yönlendir hatta onlar için Wifi tarafında da bir VLAN yarat ve buraya bağlanın de. Bu sanırım sorununuzu çözer.

Gönderildi : 24/08/2012 23:43

Paylaş: