Forum

Network Kesintileri

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Kesintileri

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
421 Görüntüleme
(@hasankaraman)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Konu başlığına bakınca forumda var gibi gozukebilir ama ben göremediğim için konuyu açıyorum...

Benim aslında sorunum 2 aşamalı.

1. VM üzerine sunucularımı aldıktan sonra 20 Mbps internetim olmasına rağmen internet kullanımım 13 Mbpslerde olmasına rağmen siteleri açarken sanki 1 mbps adsl varmış hızında kullanabiliyorum 🙂 bunun sebeni ne olabilir acaba?

2. netwrok üzerinde aşırı bir yavaşlık oluyor. test amaçlı olarak yedeklerimi ve gece çalışan butun scheduelleri geçici devre dışı bıraktım takip ettim ama değişen birşey yok.. Bildiğiniz güzel sniffing yazılımı var ise tavsiye etmenizi veya bir çözüm için bir öneri var olan arkadaşlarımın yardımlarını rica ederim.

Herkeze iyi Çalışmalar.

Gönderildi : 31/07/2012 19:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar

Konu başlığına bakınca forumda var gibi gozukebilir ama ben göremediğim için konuyu açıyorum...

Benim aslında sorunum 2 aşamalı.

1. VM üzerine sunucularımı aldıktan sonra 20 Mbps internetim olmasına rağmen internet kullanımım 13 Mbpslerde olmasına rağmen siteleri açarken sanki 1 mbps adsl varmış hızında kullanabiliyorum 🙂 bunun sebeni ne olabilir acaba?

2. netwrok üzerinde aşırı bir yavaşlık oluyor. test amaçlı olarak yedeklerimi ve gece çalışan butun scheduelleri geçici devre dışı bıraktım takip ettim ama değişen birşey yok.. Bildiğiniz güzel sniffing yazılımı var ise tavsiye etmenizi veya bir çözüm için bir öneri var olan arkadaşlarımın yardımlarını rica ederim.

Herkeze iyi Çalışmalar.

Buarada bahsei geçen 20 Mbit simetrik midir asimetrikmidir ? Simetrik ise ağdaki tüm cihazları çıkartıp sadece tek bir PC ile denermisiniz gerçekten tam olarak ne hız görüyorsunuz.  Asitmetrik ise muhtemelen birisi upload yapıyor bu nedenle sistem download yapmak için gerekli upload değerini bulamıyor.

Gönderildi : 31/07/2012 19:27

(@hasankaraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hız olarak 18 Mbps leri görüyoruz hatta bir problem yok gibi gozukuyor.

network üzerinde upload etme olasılığı zor 80 haricinde port açık değil FW üzerinde... ayrıyetten AVS ile de arkada ikinci bir koruma sağlamaya çalışıyoruz.

Ben network sniff ile cihazlardan CRC veya PC lerden birkaçında problem mı var bulmak istiyorum açıkcası (500 pc olduğu için yapıda tek tek testim çok zor 🙂 ) 

Gönderildi : 31/07/2012 19:36

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

switch üzerinde port mirroring özelliğiniz veya bir hubınız varsa, tek noktadan tüm pclerin trafiğini izleyebilirsiniz.

Gönderildi : 01/08/2012 02:16

(@hasankaraman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

port mirrroring özelliği var hocam. Nasıl izleyebiiirim?

Gönderildi : 02/08/2012 21:07

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

modeme giden port diyelimki 1 nolu port. kendi pcnizi de 2 nolu porta taktınız. 1. port için port mirroring özelliğini 2. porta açıp pcniz üzerine wireshark gibi bir yazılım yüklerseniz modeme giden tüm trafiği görebilirsiniz.

Gönderildi : 04/08/2012 03:26

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Merhaba Hasan Bey,

1- DNS ayarlarinizi degistirin, makina herhangi bir domaine dahil degilse dns jumper isimli bir programla uygun dns adreslerini bulabilirsiniz.

Bunu yapmadan once dns ayarlarini otomatige alip  http://www.speedtest.net/  adresinden baglanti durumunuzu bir kontrol edin, baglanti hiziniz burda iyi durumda gozukuyorsa sorun dns'inizdedir. Tavsiye olarak google dns servisini kullanabilirsiniz. Dns degisikliginden sonra baglantinizi tekrar test edip son durumu bizimle paylasirsiniz.

Makina domaine dahilse yine dns adreslerini test edin isinizi gorecek bir dns adresini primary olarak ekleyin, secondy dns olarak local dns sunucunuzu eklemeyi deneyin.(Bugune kadar boyle bir seyi deneme firsatim olmadi ama olur herhalde :)) 

2- Network uzerindeki yavasligin pek cok sebebi olabilir. Sadece 80 portu acik demissiniz, genelde download bu port uzerinden gerceklesiyor. Agdaki kullanicilardan biri herhangi bir download accelerator yazilimi kullanıyorsa bu durum networku bariz bir sekilde yavaslatir. Ornek olarak internet download manager programiyla 16 farkli koldan download etmek mumkun. Tabii bu yavasligin sebebi download'la ilgili olmayabilirde local'deki herhangi bir makinaya ping atin tepkime suresi 10'dan asagiysa network'ta herhangi bir sorun yoktur, 40'i geciyorsa broadcasti mesgul eden birseyler oldugunu dusunebiliriz, sorunun kaynagi kablolarinizda veya switchlerinizin birindeki bir problem de olabilir.

Gönderildi : 04/08/2012 05:20

Paylaş: