Forum

Zyxel GS2200-24P ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zyxel GS2200-24P ve HP E2520-24G POE

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
529 Görüntüleme
(@MuratSURTEM)
Gönderiler: 81
Estimable Member
Konu başlatıcı

İki switch arasında kaldım..

İkisininde özelliklerine baktım ama pek bir fark göremedim.Ufak bir kaç detay hariç.

50-60 PC lik bi yapıda kenar switchler HP iken merkezi konumda hangisini kullanmalıyız ?

Bu arada firewall'um Zywall USG 100..AP lerimde 3 SSID ile yayın yapıcam..Biri Misafir ler için nete çıkış, diğeri üretim hattı PC lerinin sadece Sserverlara ulaşması diğeri ise networkümdeki diğer ofis çalışanlarının tüm ağ kaynaklarına ulaşmasını sağlayacak.bunun için Zyxel GS2200 diye başımın etini yiyorlar..Bense HP nin kanıtlanmış yetenekleri var gözü ile bakıyorum olaya.Ama bir çok değerlendirmede de Zyxel in GS2200 ü oldukça iyi değerler yakalmış.Kararsız kaldım

Yardımlarınız için Teşekkürler..

Gönderildi : 13/02/2012 19:56

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Omurga switch olarak en azından L3 yeteneklerine sahip bir switch tercih etmelisiniz. Zyxel gs2200 gördüğüm kadarıyla l2 bir cihaz.

Gönderildi : 14/02/2012 01:38

(@MuratSURTEM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aslında Zyxel ile Vlanlar arası haberleşmeyi sağlayabiliriz diye düşündüm

Intelligent ACL (L2/L3/L4 Access List Control)

• Based on MAC address
  • Based on VLAN
  • Based on IP address
  • Based on Protocol type
  • Based on TCP/UDP type
  • Based on DSCP
Bilmiyorum tabiki..Sizlerinde önerilerinizi almak için danışıyorum.

http://us.zyxel.com/Products/details.aspx?PC1IndexFlag=20040520161143&CategoryGroupNo=9FAA8C4B-CD0C-47C5-8B7D-5EADEB441F57#

Aslında sorun L3 L2 değil sorun Zyxel gerçekten HP Kadar ciddi bir temeli olmamasına karşın anahtarlama konusunda yeterli olabilecekmi.Yoksa HP ye yönelmek sadece marka fanatizmi mi ?

Atıyorum  Tek AP mi L2 HP ye bağladım 3 farklı SSID ile kullanılar geliyor bu kullanıcılar dan X ssid sine girenler internal ağıma ulaşmadan direk Zywal üzerinden nete çıkacak Y SSID sine gelenlerde içerideki tüm kaynaklara ulaşacaklar ve nete çıkabilecekler. Z SSID sine gelenlerde sadece ağdaki serverlarımıza ulaşabilecekler.Bunu HP E2520 ile yapamayız sanırım onu biliyorum ama Zyxel bu noktada bazı özelliklerini yanlış yorumlamadıysak bunu yapabiliyor..

Gönderildi : 14/02/2012 03:05

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Vlan lar arasında haberleşme istiyorsanız L3 switch kullanmalısınız.
AP ile çoklu yayın yapılacaksa ve birbirinden ayıracaksanız bunları AP vlan destekli olmalı, bağlandığı switch portuda bu vlan taglarını okuyabilmeli. İnternet çıkışı kısmını firewall yapacak, tabiki oda vlan taglarını okuyabilmeli.

Vlan routing ile ilgili küçük bir kaynak ; http://www.dell.com/downloads/global/products/pwcnt/en/app_note_38.pdf

Gönderildi : 14/02/2012 03:42

(@MuratSURTEM)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler.Peki tamamen konudan bağımsız, bilmiyorum Ztxel kullananlar varmı ?

L2/L3 ürünlerde Zyxel ve HP nin karşılaştırmasına dair nette hiç bir review bulamadım.Zyxel bu konuda başarılı olabilirmi ?

Gönderildi : 14/02/2012 12:19

Paylaş: