Forum

Network sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network sorunu

15 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
3,323 Görüntüleme
(@kemalbolat)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemimde her gün yaşadığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Durup dururken tüm bağlantılar gidiyor ağ üzerindeki hiç bir kaynağa erişemiyorum.  Router a ping atıyorum, Server a ping atıyorum hiç biri çalışmıyor. Çözüm olarak modemleri ve router ı kapatıp açıyorum ve Server da ağ bağlantısını Repair yapıyorum düzeliyor.  Ama dediğim gibi bu sorun her gün karşıma çıkıyor. Sizce ne yapmalıyım? Switchleri ve kablolamaları yenilemeyi düşünüyorum.

Fortigate 60B

2 adet  Zyxel  P-600 series modem

Hp Proliant ML350 G6 server

Server 2003

Surecom ve Cnet marka iki tane 24 portluk switch

Gönderildi : 03/02/2012 18:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

network altyapınızı inceleyin. trafiği kontrol edin. bir yerlerde tıkanıklık meydana geliyor olabilir. yada bir cihaz networkü tıkıyor olabilir. 

Gönderildi : 03/02/2012 19:27

(@kemalbolat)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Tespit etmek için hangi yöntemi kullanmalıyım? Önerebileceğiniz bir yazılım var mı?

Gönderildi : 03/02/2012 19:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Cevap için teşekkürler. Tespit etmek için hangi yöntemi kullanmalıyım? Önerebileceğiniz bir yazılım var mı?

Router derken arada switchleride kapatıp açıyor musunuz ?

Gönderildi : 03/02/2012 23:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

DHCP hangi cihazda?

DNS ayarları?

modemler köprü modundamı ? 

Gönderildi : 04/02/2012 16:40

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

kendi şirketimde 2 defa başıma geldi zyxel modemin network girişlerindeki sorundan dolayı network bayıyor git geller yaşıyordum.

bozuk ethhernetli kısa devreli kablolarda yapabilir fiziksel bir sorun gibi duruyor.

Gönderildi : 04/02/2012 17:05

(@m.eminarslantay)
Gönderiler: 152
Estimable Member

Benimde başıma buna benzer bi problem gelmişti Tp-link modemin ethernet portunda sorun varmış modemi değiştim düzeldi.

Gönderildi : 04/02/2012 19:16

(@kemalbolat)
Active Member
Konu başlatıcı

Router derken arada switchleride kapatıp açıyor musunuz ?

Hayır switchleri kapatıp açmıyorum. Sadece Fortigate ve modemleri kapatıp açıyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 06/02/2012 11:44

(@kemalbolat)
Active Member
Konu başlatıcı

DHCP hangi cihazda?

DNS ayarları?

modemler köprü modundamı ? 

Modemler köprü modunda, Dhcp ve Dns Server 2003 de.

Gönderildi : 06/02/2012 11:46

(@Anonim)

modem1-modem2-firewall ile sırasıyla cihazları tek tek kapatıp açın

her birinden sonra ağın durumunu inceleyin.

sorunlu cihaz ortaya çıkar sanırım

Gönderildi : 06/02/2012 16:51

(@SeverDonertas)
Gönderiler: 4
New Member

Merhaba,

Şirkette 80 PC mevcut, bu soruna arada "ağ kablosu bağlı görünüyor, ama internetim yok yada ağa bağlanamıyorum, paylaşımları göremiyorum" şikayeti ile  karşılaşıyorum.

Öncelikle ağ yapısı ile ilgili donanım ve kabloları test ediyorum fakat olumlu sonuç alamazsam güvenli mod'da ComboFix uygulamasını kullanıyorum, çoğu kez başarılı oldu ve bu gibi sorunların üstesinden geldi. Hatta dün akşam abimin iş notebook'unda aynı sorun ile karşılaştım internet bağlantısı var görünüyor fakat bağlanmıyor veri alışverişi duruyor. ComboFix'in ürettiği raporda userinit.exe dosyasının zararlı bir içerik sonucu değiştiği ve combofix ile restore edildiği yazıyordu. Kısacası denemenizi tavsiye ederim, tabiki sadece bir öneri.

Mutlu günler. 

Gönderildi : 06/02/2012 17:04

(@kemalbolat)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirkette 80 PC mevcut, bu soruna arada "ağ kablosu bağlı görünüyor, ama internetim yok yada ağa bağlanamıyorum, paylaşımları göremiyorum" şikayeti ile  karşılaşıyorum.

Öncelikle ağ yapısı ile ilgili donanım ve kabloları test ediyorum fakat olumlu sonuç alamazsam güvenli mod'da ComboFix uygulamasını kullanıyorum, çoğu kez başarılı oldu ve bu gibi sorunların üstesinden geldi. Hatta dün akşam abimin iş notebook'unda aynı sorun ile karşılaştım internet bağlantısı var görünüyor fakat bağlanmıyor veri alışverişi duruyor. ComboFix'in ürettiği raporda userinit.exe dosyasının zararlı bir içerik sonucu değiştiği ve combofix ile restore edildiği yazıyordu. Kısacası denemenizi tavsiye ederim, tabiki sadece bir öneri.

Mutlu günler. 

Öncelikle teşekkür ederim. Combofix benim de sık sık başvurduğum bir yoldur ve çoğu zaman işe yarar. Ama benim sorunum daha çok donanımsal gibi görünüyor. Switch den çıkan bir kabloyu yine aynı switch e takarsanızda herşey uçar gider ya onun gibi bir şey 🙂

Gönderildi : 06/02/2012 20:48

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Arada switchler var ise şişiyor ve kilitleniyor olabilir. Siz fortigate ve modemleri kapatıp açıyorum demişsiniz. Fortigate firmwire ve adsl firmwireleri update edin bakalım.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/02/2012 15:12

(@kemalbolat)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu sorunun topraklamadan olabileceğini duydum ve elektrikçi çağırıp kontrol ettirdim ve binada topraklama hattının olmadığı ortaya çıktı. Nötr den paralel çekilmiş. Server odası için bir toprak hattı çektirdim. Daha önce günde 5-6 kere network kilitleniyordu bu işlemden sonra çok çok azaldı. Sorunu tamamen çözdü diyemem ama seyrekleşti. Direkt olarak topraklamaylamı ilgili bilemiyorum.

Daha sonrada zaten değiştirmeyi düşündüğüm switchleri bu bahaneyle değiştirdim.  Kullandığım 2 adet 24 lük switch i çıkarıp yerine Hp V1810  48G taktım. Şimdilik bir sorun görünmüyor.

Yardımlar için herkese teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2012 12:37

(@Anonim)

Ağda topraklama olup olmaması günümüzde o kadar sorun çıkarmııyor aslında. Eskiden topraklama olmadığında bile sorun yaşarken şimdi yüksek miktarda kaçak yapan cihazlar olduğundan sorun yaşayabiliyorz.

Ama asıl sorun kaçak yapan bir cihazınız var ve bu cihazın kaçağıda problem oluşturacak nitelikte bu sebeple  nötre aktarıldığından tüm sistemi etkiliyor.

Gönderildi : 11/02/2012 16:51

Paylaş: