Forum

1Merkez 3Şube Yapıs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1Merkez 3Şube Yapısı

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bir projeye başlıcam fikirlerinize ihtiyacım var.

1 merkez  ve 3 şubeli bir yapı oluşturucam,

Merkezde 2008R2 DC Olacak üzerinde muhasebe programı olacak  aynı zamanda bu dc üzeinde File server rolude olacak tüm kullanıcıların paylaşımları burda olacak NTFS izinlerine göre erişim hakkı olacak.  2. Serverda  Terminal Server olacak üzeinde Office vs programlar olacak

Şubeler Merkeze Vpn ile bağlanacak 1.şube 9pc- 2.şube 10pc -3.şube 2pc

Tüm veriler ve internet trafiği Merkezdeki Server vs. üzerinden yönetiecek biz bunun için şubelere Dojop tarzı aptal terminaller düşünüyoruz

ayrıca yedekli internet erişimi olması gerekir 3G tercihimiz.

Böyle bir sistem kurmak istiyoruz . ne tür cihazlar kullanmamız gerekir şubelere Child_domain gerekirmi buna benzer yapı kurmuş arkadaşlardan yardım bekliyorum.

teşekkür ederim

Gönderildi : 23/11/2011 13:18

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

muhasebe programın dos tabanlı olmasın TS sistemde sorun yaşarsın ..

yazıcılarını network tabanlı seç (lazerler için söylüyorum)

child domaine ihtiyaç yok bence.. ts olacağı için.

şubelerde draytek 2710n kullanabilirsin (huwaei E180 3g modem ile çalışıyor) yada zyxel 3g destekli modemler çıktı ama çalışmadım hiç.

merkeze 2 mb Gdat internet alıp vpn bununla sağlayabilirsin . (uygun fiyatlı çözüm) yada metroethernet hizmeti ...

gdat hat çalıştıran draytek ürünü ve 3g yedeği için simete danışın .

şubelerin lokalden neti kemirmesi durumunda vpn yavaşlar buna önlem almalısın (sadece belli portları açarak yada exe msi gibi uzantıları engelle yada bandwith limit koy)

merkezde adsl hattın olsun ve internet bunun üzerinden aksın.

Gönderildi : 23/11/2011 14:46

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam selamlar

Merkez ve şubeler ADSL yapabiliriz onun dışında herhangi bir bağlantı şekli olmuyor malesef

Merkez ve şubeler ADSL ile VPN yapsın istiyorum Point to Multipoint sanırım ayrıca internet trafiğini merkezi yapmak için nasıl bir yapı kurmalıyım

teşekkür ederim

Gönderildi : 23/11/2011 15:12

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Geçtiğimiz hafta böyle bir sistem kurulumu gerçekleştirdik.

Merkezde 20 pc, Dos tabanlı muhasebe programı kullanıyor.

Merkez dışında toplam 4 lokasyon var. her bir lokasyonda çeşitli adetlerde pc ler var.

Merkezde  DC ve Exchange, SQL ve TS rolü bulunan 2 adet server var.

Şubeler merkeze VPN ile bağlılar, istediğimiz gibi Group Policy ile yönetebiliyoruz.

Dos program TS üzerinden çeşitli lokasyonlardan kullanılıyor. SQL versiyona geçiş yapılıyor şu an. Yöneticiler dışarıdan da VPN erişimine sahip.

İstedikleri yerden bağlanabiliyorlar, VPN yapamadıkları yerde Remote app ile istedikleri uygulamayı çalıştırıyorlar.

Dos programla bir kaç sorun yaşadık ancak sorunu çözdük.

İstediğimiz kullanıcılar TS üzerinden yada Remote App üzerinden oturum açabiliyorlar, hem sql programına, hem dos programına.

Böyle bir yapıyı SBS 2011 Standart ve Premium Add on sistemi üzerine kurduk.

Şu an gündemde Web içerik filtreleme ve loglama sistemi var.

Aklınıza takılan sorular olursa sorabilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2011 16:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

hocam selamlar

Merkez ve şubeler ADSL yapabiliriz onun dışında herhangi bir bağlantı şekli olmuyor malesef

Merkez ve şubeler ADSL ile VPN yapsın istiyorum Point to Multipoint sanırım ayrıca internet trafiğini merkezi yapmak için nasıl bir yapı kurmalıyım

teşekkür ederim

Merkeze yönlendirme için 0.0.0.0 routunu merkeze çevirebilen bir sisteme ihtiyacınız var. DrayTek cihazları ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz fakat tavsiyem yapmamanızdan yana. Ya da erkez bant genişliğini çok yükseltmeniz gerekebilir.

Gönderildi : 23/11/2011 17:06

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Selamlar,

Sizinkine benzer projede bende  yapıcam sağolsun ertan bey ürünlerle ilgili bilgi verdi. 

Sisteminizde Dojop kullanacağınızı belirtmişsiniz bu durumda Merkez şube arası zaten point to point bağlantılar ile vpn olacak siz rdp yapıncada zaten terminal server'a oturum açarsınız bu durumda merkezdeki interneti kullanmış olursunuz. 

Bu arada Ertan beyle temasa geçerseniz size ürünler hakkında bilgi verir. http://www.draytektr.com/

kolay gelsin.

Gönderildi : 23/11/2011 19:04

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Merhaba arkadaşlar,

Bir projeye başlıcam fikirlerinize ihtiyacım var.

1 merkez  ve 3 şubeli bir yapı oluşturucam,

Merkezde 2008R2 DC Olacak üzerinde muhasebe programı olacak  aynı zamanda bu dc üzeinde File server rolude olacak tüm kullanıcıların paylaşımları burda olacak NTFS izinlerine göre erişim hakkı olacak.  2. Serverda  Terminal Server olacak üzeinde Office vs programlar olacak

Şubeler Merkeze Vpn ile bağlanacak 1.şube 9pc- 2.şube 10pc -3.şube 2pc

Tüm veriler ve internet trafiği Merkezdeki Server vs. üzerinden yönetiecek biz bunun için şubelere Dojop tarzı aptal terminaller düşünüyoruz

ayrıca yedekli internet erişimi olması gerekir 3G tercihimiz.

Böyle bir sistem kurmak istiyoruz . ne tür cihazlar kullanmamız gerekir şubelere Child_domain gerekirmi buna benzer yapı kurmuş arkadaşlardan yardım bekliyorum.

teşekkür ederim

İnternet trafiğini merkezden çıkarmanız aynı zamanda vpn, dosya erişimi, terminal vs... uygulamalarla çok fazla bant genişliği gerektirecektir. 

Bunun dışında sorun olmaz. Bir cihaz almadan da internet trafiğini merkezden çıkarabilirsiniz. Tabii proxy tanımlamak koşulu ile. Tabii bilen kullanıcılar proxylerini kaldırıp internete çıkabilirler uzak lokasyonlardan tabii policy uygulanmaz ise.

Ayrıca child domain olursa rahat edersiniz ama olmazsa olmaz değildir. Domain'den çıkarma, domaine sokma gibi durumlarda uzak lokasyonda sıkıntı yaşayabilirsiniz aksi durumda.

Gönderildi : 24/11/2011 19:08

(@fethiulusoy)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Bence Child domain yapısına hiç ihtiyacınız yok çünkü zaten dojop cihazları ile tüm kullanıcılar merkeze bağlanacaklar. Sadece merkezde iyi bir proxy yapılandırması ve doğru bir içerik filtrelemeye ihtiyacınız olacak. Başta stream video ve ses tabanlı protokolleri engellerseniz çok fazla bant genişliği sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Elbette bu kullanıcı sayısına göre geniş bant bir internet erişimine ihtiyacınız var. 21 kullanıcı için Ghdsl nin yeteceğini düşünmüyorum. Sorun yaşamamak için merkeze Metro almak faydalı olacaktır.  VPN olarak şubelerde Zyxel ürünlerini kullanabilirsiniz.  Çeşitli projelerde kullandım ve başımı ağrıtan bir sorun oluşturmadılar.   

Gönderildi : 12/12/2011 20:49

Paylaş: