Forum

1 adsl modem en faz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

1 adsl modem en fazla kaç kullanıcı kaldırır?

21 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
661 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

30 kullanıcılı ağımda kullanıcılar bu zamana kadar isa server vasıtasıyla internete çıkıyordu.

Sunucu değişikliği sebebiyle şu anda tüm kullanıcılarım direkt adsl modemden internete çıkmaya başladı, fakat modem 1-2 güne bir kitleniyor.(elektrik fişini çekip takınca düzeliyor) isa server la çıkarken sorun yoktu, direkt modemden çıkış başlayınca kitlenme sorunu başladı.

Modemim zyxel P-661HW-D1.normalde sorun çıkarmıyordu, kaliteli bir modem olduğunu düşünüyorum.

Zyxel ile görüştüm  bu modemlerin 25-30 kullanıcıyı kaldırmayacağını söylüyorlar.Ama bana pek inandırıcı gelmedi.

Sizce doğrumudur?

Bu sayıda veya daha yüksek kullanıcılarla kullanan arkadaşlar varmı?

Slm.lar ...

Gönderildi : 06/09/2011 14:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Aslında buradaki asıl sorun ISA Server' ın tüm broadcast trafiğini kesmesidir, yani kullanıcı ile alakalı bir durum değil bu, sizin network üzerinde broadcast yapan çok cihaz var demektir, bunun için öncelikle WINS kurun, ayrıca ortamda DHCP var mı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/09/2011 14:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan hocam broadcast derken tam anlayamadım...

Ağda standart 30 kullanıcı düşünün.Msn ve web de sörf yapıyorlar.

DHCP evet var.tüm kullanıcılar IP yi dhcp den alıyor.

Gönderildi : 06/09/2011 14:26

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Broadcast ve wins e neden takıldınız anlamadım.

Sistemde windows 2008 R2 üzerinde DNS-DHCP sunucu çalışıyor.

Wins e gerek yok zaten bu sistemde.Bildiğim kadarıyla WINS XP öncesi bilgisayarlar için kullanılan bir sistem idi.

Sistemimde XP öncesi bilgisayar yok zaten.

Gönderildi : 06/09/2011 16:21

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

ISA server üzerinde mutlaka denetlemeleriniz (kurallarınız) vardı ancak tüm sistemi modem üzerine aldığınızdan bu denetim ortadan kalktı. 30 terminalin tüm dış ağ yükü modeminiz üzerine bindiğinden modeminiz sınırlarının üzerine çıkıyor olabilir.  Belki bir zararlı kod (sadece olasılık) isa server'ı geçemiyordu ancak şu anda modem üzerinden hattınızı ve donanımınızı meşgul ediyor olabilir. Bence bağlanan terminal sayısından ziyade modeminiz üzerinde oluşan anlık bağlantı sayısı önemli diye düşünüyorum. Modeme gelen/giden ağ trafiğinizi dinleyin derim.

Gönderildi : 06/09/2011 17:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Broadcast ve wins e neden takıldınız anlamadım.

Sistemde windows 2008 R2 üzerinde DNS-DHCP sunucu çalışıyor.

Wins e gerek yok zaten bu sistemde.Bildiğim kadarıyla WINS XP öncesi bilgisayarlar için kullanılan bir sistem idi.

Sistemimde XP öncesi bilgisayar yok zaten.

Uzun uzun yazmaya gerek yok madem biliyorsunuz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/09/2011 17:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Tartışıyoruz ve doğrusunu bulmaya çalışıyoruz Hakan hocam.

Ben bildiğimi yazdım.Ama bu yanlış da olabilir.Yanlış ise de düzeltilir.Arkadaş sen şöyle yazmışın ama bunun şurası yanlış der birisi olur biter.

Burası bir tartışma alanı öyle değilmi?

Çok biliyorsun da niye soruyorsun gibi birşey ima etmişsiniz...

Size zahmet oluyorsa bir cevap yazan bulunur zahir dert etmeyin.

Gönderildi : 06/09/2011 18:04

(@Anonim)

modemde kurallarınız mevcutsa modem bazen bununla başa çıkamayabilir. veya birbiriyle ilgili kuralları gözden geçirin.

bu cihazda antivirüs ve içerik filtrelemesi mevcut.

ama yazılımsal olarak devredışı bazen tarayıcıda trend micro ile ilgili bir mesaj görürseniz modem yazılımını güncelleyin.

Gönderildi : 06/09/2011 18:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tartışıyoruz ve doğrusunu bulmaya çalışıyoruz Hakan hocam.

Ben bildiğimi yazdım.Ama bu yanlış da olabilir.Yanlış ise de düzeltilir.Arkadaş sen şöyle yazmışın ama bunun şurası yanlış der birisi olur biter.

Burası bir tartışma alanı öyle değilmi?

Çok biliyorsun da niye soruyorsun gibi birşey ima etmişsiniz...

Size zahmet oluyorsa bir cevap yazan bulunur zahir dert etmeyin.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 06/09/2011 18:15

(@Anonim)
Konu başlatıcı

modemde kurallarınız mevcutsa modem bazen bununla başa çıkamayabilir. veya birbiriyle ilgili kuralları gözden geçirin.

bu cihazda antivirüs ve içerik filtrelemesi mevcut.

ama yazılımsal olarak devredışı bazen tarayıcıda trend micro ile ilgili bir mesaj görürseniz modem yazılımını güncelleyin.

antivirüsle ilgili bir ayar ben göremedim.firewall açık.içerik filtreleme devre dışı.Trend micro ile ilgili bazen uyarı gibi birşey görüyorum.son firmware yüklü.

Gönderildi : 06/09/2011 18:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba

30 kullanıcılı ağımda kullanıcılar bu zamana kadar isa server vasıtasıyla internete çıkıyordu.

Sunucu değişikliği sebebiyle şu anda tüm kullanıcılarım direkt adsl modemden internete çıkmaya başladı, fakat modem 1-2 güne bir kitleniyor.(elektrik fişini çekip takınca düzeliyor) isa server la çıkarken sorun yoktu, direkt modemden çıkış başlayınca kitlenme sorunu başladı.

Modemim zyxel P-661HW-D1.normalde sorun çıkarmıyordu, kaliteli bir modem olduğunu düşünüyorum.

Zyxel ile görüştüm  bu modemlerin 25-30 kullanıcıyı kaldırmayacağını söylüyorlar.Ama bana pek inandırıcı gelmedi.

Sizce doğrumudur?

Bu sayıda veya daha yüksek kullanıcılarla kullanan arkadaşlar varmı?

Slm.lar ...

Merhabalar.

Hakan Beylerin söyledikleri çok doğru. Broadcast trafikleri cihaza fazladan yük bindirecektir bu nedenlede ethernet tarafı fazlası ile meşgul olacaktır. Bunun dışında NAT sorunuda var. Önceden tek bir IP için NAT tablosu tutarken şu anda 30 IP için ayrı NAT tablosu tutuyor, önceden ISA DNS cache tutarken şimdi her bir DNS sorgusu cihaza gidiyor hali hazırda bir session üzerinden çekilen data değil aynı anda kaç session açıldığı önemlidir. Ayrıca ISA birçok gereksiz pakati daha modeme gitmeden keserken şu anda her paket modeme gidiyor ve modem isa kadar zeki değildir bu nedenlede her paket için bir session oluşturup öndeki router cihazına gönderiyır.

Sonuç modem belli bir süre sonra fazla ısınıyor ve işlemci bu ısıyı kaldıramadığında sistem çöküyor. ( Sadece fazla ısınma değil tabiki limitli flash gibi nedenlerde buna dağil. ) ama 30 kullanıcılı bir ağda çökmesi cihazın bir miktar dandik olduğunada delalet elbette :).

Gönderildi : 08/09/2011 01:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hımmm.Sistemde sunucu üzerinde DNS server çalışıyor ama bu sadece local deki bilgisayarlar için çalışıyor.

Dış adresler için dns modem tarafında tutuluyordur doğru.

Haftasonu pfsense kurmayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için tşk ler....

Gönderildi : 08/09/2011 14:22

(@ertanerbek)
Famed Member

Hımmm.Sistemde sunucu üzerinde DNS server çalışıyor ama bu sadece local deki bilgisayarlar için çalışıyor.

Dış adresler için dns modem tarafında tutuluyordur doğru.

Haftasonu pfsense kurmayı düşünüyorum.

Yardımlarınız için tşk ler....

Endian tavsiye ederim. pfSense de olduça iyi ama endianının spam, web content, av özellikkeri daha iyi.

Gönderildi : 08/09/2011 14:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Endian ı da araştırdım, türkçe desteği olması güzel ama olumsuz yorumları okuyunca vazgeçtim.

Stabil olmadığı söyleniyor.Çok sorun çıkarıyormuş.

Gönderildi : 08/09/2011 19:21

(@ertanerbek)
Famed Member

Endian ı da araştırdım, türkçe desteği olması güzel ama olumsuz yorumları okuyunca vazgeçtim.

Stabil olmadığı söyleniyor.Çok sorun çıkarıyormuş.

Sorun çıkartmayanı var mı ?

Gönderildi : 08/09/2011 20:34

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu tarz ürünlerde tabiki çıkma olasılığı var. Ben yorulmayayım derseniz UTM cihazlara yöneleceksiniz. Ve her yıl yenileme ücreti ödeyeceksiniz. Olay budur.

Gönderildi : 08/09/2011 20:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Sorun çıkartmayanı varmı bilmiyorum, hiç tecrübem yok.

Ama az sorun çıkaranı çok sorun çıkaranı vardır diye düşünüyorum.

Pfsense Endian a göre daha esnek imiş.daha yaygın kullanılıyor.Daha stabil ve daha sorunsuz daha geniş destek-kaynak olduğu söyleniyor.

Forumda epey araştırdım bu sonuca vardım.

Sorun para verip aldığımız ürünlerdede çıkabiliyor sorunsuz bir sistem yok maalesef.

Gönderildi : 09/09/2011 12:02

(@ertanerbek)
Famed Member

Sorun çıkartmayanı varmı bilmiyorum, hiç tecrübem yok.

Ama az sorun çıkaranı çok sorun çıkaranı vardır diye düşünüyorum.

Pfsense Endian a göre daha esnek imiş.daha yaygın kullanılıyor.Daha stabil ve daha sorunsuz daha geniş destek-kaynak olduğu söyleniyor.

Forumda epey araştırdım bu sonuca vardım.

Sorun para verip aldığımız ürünlerdede çıkabiliyor sorunsuz bir sistem yok maalesef.

Kastım başka bir şey değil, Windows serverda çok rahat çakabilir. Donanım sorunu olur yanlış konfigirasyon olur vs.. 

Gönderildi : 09/09/2011 12:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: