Forum

RADIUS Server ile W...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

RADIUS Server ile Wi-Fi SmartCard(veya Client sertifikası) authentication

Y. Acar Reisli
(@Y.AcarReisli)
Üye

Wi-Fi ağında sertifika veya smart card ile logon olmak istiyorum, kullanıcı adı ve parola ile logon da desteklenmeli,
bunun için kullanabileceğim(Windows Vista Home Premium veya Windows 7 üzerinde çalıştıracağım, domain yok, workgroup) ücretsiz ve yönetimi kolay bir RADIUS server yazılımı varmı?

İlginiz için teşekkürler...

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/08/2011 03:09
Zulfikar Caglar
(@zulfikarcaglar)
Üye

Merhaba,

Ben XTRadius kullandım. ucretsiz ve kullanimi kolay bir urundur. cogu Administrator radius uygulamalarında da bunu kullanmaktadır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/08/2011 15:31
Y. Acar Reisli
(@Y.AcarReisli)
Üye

Bahsettiğiniz yazılım sanırım Linux, için bana Windows Vista veya 7 üzerine kurulabilecek bir yazılım lazım, yardımcı olursanız sevinirim, ayrıca bahsettiğim gibi Vista veya 7 üzerinde çalışacak bildiğiniz ücretsiz bir DNS server yazılımı varsa yazarmısınız(Internet bağlantısını hızlandırmak için DNS server kurup IP'lerin cache'te tutulup isim çözmek için Internet bağlantısının daha az kullanılmasını sağlamak için kullanacağım)

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 28/08/2011 19:38
cenk sasmaztin
(@cenksasmaztin)
Üye

windows platformu için IAS kullanmanı tavsiye ederim.

yani windows radius server...

diger ücretli platformlar arasında en ucuzu cisco veya hp çözümleride kullanabilirsin fakat çok daha pahalı.

 free linux çözümleride var tabiki kullanmak istersen linux çözümleri dışında windows ile free ve sorunsuz çalışabilen  bir radius hiç duymadım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2011 12:47
Zulfikar Caglar
(@zulfikarcaglar)
Üye

Merhaba,

malesef windows ortami bu konuda son derece kisitli ve free bir urun bulmak zor, daha dogrusu ihtiyaclariniz karsilayacak bir urun bulmak oldukca zordur. Cenk beyinde mesajinda belirttigi gibi IAS bu konudaki en basarili urunlerden bir tanesi ve gorece fiyati da esdegerlerine gore daha kabul edilebilir.

ama yinede windows tabanli ucretsiz bir urunu denemek isterseniz size WinRadius isimli urunu onerebilirim. ben bu urunu 1 yil once cok kisa bir sure inceleme sansina sahip olmustum. herhangi bir windows platformu uzerine kurulabiliyor. kurulumu cok kolay sadece ileri diyerek kurulum adimlarini geciyorsunuz ve Radius Server kullanima hazir size sadece gerekli konfigurasyonu yapmak kaliyor. fakat urunu cok detayli inceleyemedim. bu nedenle ne kadar ihtiyacinizi karsilar fikir veremeyecegim.

linux ortamini da incelemenizi tavsiye ederim. bu ortamda hazir bir cok urun var neredeyse hicbir ekstra caba gerektirmeden kurulan ve calisan dagitimlar mevcut, bunlarla hayatinda hic linux kullanmamis kisiler bile kucuk bir caba ile kisa surede ihtiyaclarini karsilayacak ortamlar olusturabiliyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2011 06:06
Paylaş: