Forum

[ÖNERİ] Firewa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] [ÖNERİ] Firewall?

52 Yazılar
13 Üyeler
0 Likes
1,996 Görüntüleme
(@ErayGURLER)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Zyxell USG 100 cihazı kullanıyorum fakat ağdan çektim firewall cihazını cünkü internette sürekli kopma oluyor yavaşlık ciddi anlamda var, downloadımın hızı bile düştü. 32 MBit internet kullanıyorum zyxell cihazının modeli düşük olmasından kaynaklı 24MBit kulanabiliyormuşuz... Şimdi değiştirmek istiyoruz bu cihazı yerine WatchGuard XTM505 veya Sonicwall TZ200 model 2 ayrı cihaz arasında kararsız kaldım... Ultrasurf gibi programları engelleyebilen ve internetimi hızlı kullandırarak rahat kısıtlamalar yapabileceğim cihaz bunlar arasından hangisidir? veya başka önerisi olan? 

Gönderildi : 20/07/2011 15:38

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

İki  üründe birbirine  yakın kalitede  güzel ürünler demo yapmadan kesinlikle  karar  vermeyin . Ayrıca  Checkpoint R70 ürününü inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 20/07/2011 17:31

(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Demo imkanınız varsa Fortigate-110C yide deneyebilirsiniz.

http://www.fortinet.com/products/fortigate/111C.html

Gönderildi : 20/07/2011 18:12

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Merhaba,

Watchguard ve Sonicwall arasında seçim yapacak olursan kesinlikle Sonicwall öneririm.. Utm performansı çok iyidir. Watcguard'la kıyaslamak dahi yanlış olur diye düşünüyorum.

Utm'leri Checkpoint, Sonicwall ve diğerleri olarak ayırabilirsin.  Yeterli bütçen var ise Checkpoint; yok ise Sonicwall. 

Gönderildi : 20/07/2011 19:06

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba,

Watchguard ve Sonicwall arasında seçim yapacak olursan kesinlikle Sonicwall öneririm.. Utm performansı çok iyidir. Watcguard'la kıyaslamak dahi yanlış olur diye düşünüyorum.

Utm'leri Checkpoint, Sonicwall ve diğerleri olarak ayırabilirsin.  Yeterli bütçen var ise Checkpoint; yok ise Sonicwall. 

Cisco Gitti cope desenize ))

Gönderildi : 20/07/2011 19:08

(@CengizFilizler)
Gönderiler: 88
Estimable Member

Fortinet demosu yapalim bir gorun. Memnun kalacaginiza eminim.

Gönderildi : 20/07/2011 19:16

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Firewall olarak Cisco iyi olabilir; Juniper kadar olmasada. 

Ancak ben UTM olarak Checkpoint ve Sonicwall dan daha iyi bir cihaz görmedim.

Gönderildi : 20/07/2011 19:18

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

2 lokasyonumda juniper 1 lokasyonumda fortinet kullanıyorum. Yakın bir zamanda tüm lokasyonlar sonicwall geçmek istiyorum. Daha önce kullandım ve çok başarlıydı.

Sizede öneririm. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/07/2011 19:26

(@ErayGURLER)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar cvplarınız için tşkr ederim, ürünler için fiyat teklifi toparlıyorum, tabi benim fikrim ne olur onu yönetimle fiyatları paylaşınca söylerim. Ultrasurf gibi programları zyxell ile engelleyememiştim. Bana hem bu gibi işlemlerde kısıtlama da sıkıntı yaratmycak hem de gerekli teknik hizmette sıkıntı olmayacak bir üründe olması lazım... Sonicwall daha ağır basıyor gibi sanki... 

Gönderildi : 20/07/2011 19:40

(@TuncayBAS)
Estimable Member

Aşağıdaki görüntü aslında cihazların toplam yaygınlık ölçütlerini nispeten belirtiyor. Teknik hizmet konusunda Fortigate avantajlı görünüyor. Size cevap verecek kişi ve kurum sayısı fazla.

Gönderildi : 20/07/2011 20:13

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Aşağıdaki görüntü aslında cihazların toplam yaygınlık ölçütlerini nispeten belirtiyor. Teknik hizmet konusunda Fortigate avantajlı görünüyor. Size cevap verecek kişi ve kurum sayısı fazla.

Bence bu konuda yanılıyorsunuz. Yanlış bir değerlendirmede bulunmuşsunuz. Soncwall'un türkçe forum ve destek platformu bulunduğundan dolayı kullanıcılar Çözumpark içerisinde destek aramamaktadırlar. Ancak Çözümpark içerisindeki arkadaşlardada oldukça fazla Sonicwall kullanıcısı bulunmaktadır. Fortigate konusunda oldukça iyi bayiler olduğunu bilmekler beraber; Sonicwall'un Türkçe kurulum dökümanları ve destek konusundaki hassasiyetinide değerlendirmek gerekir.

Gönderildi : 20/07/2011 21:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Başka cihaz mı görmedin Tuncay :).

Gönderildi : 20/07/2011 21:13

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Başka cihaz mı görmedin Tuncay :).

Başka cihaz değil abi 🙂 Ofiste Ar-Ge test için kullandığımız cihazları biliyorsun. Sonicwall, Juniper, Watchguard, Zyxel, Fortinet, birde Draytek vardı onu aldınız 🙂

Ama benim kişisel olarak beğendiğim ve tavsiye edebileceğim cihaz Sonicwall. UTM olarak çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Bu saydığım diğer cihazlarla kıyaslamam bile. Sizin Clavister'ı görmedim daha 🙂

Gönderildi : 20/07/2011 21:20

(@TuncayBAS)
Estimable Member

olabilir ama ben bir cihazı araştırırken kendi sitelerinden ziyade 3. şahıs sitelerinde ki yaygınlığı dikkate alırım. Yoksa zaten her markanın kendi forumları oldukça geniş katılımlı siteler ki öylede olması gerekiyor.

Gönderildi : 21/07/2011 10:20

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Hangi markaların kendi sitelerinde Türkçe kaynak ve forum bulabiliyorsunuz? Sonicwall, Draytek, Clavister.

Diğer markalar genellikle global sitelerinde ingilizce forum ve dokumanlardan oluşuyor. yanlışmıyım?

Gönderildi : 21/07/2011 12:25

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Şimdi  bu rakamları ben şöylede  anlayabilirim  Fortinet  çok sorun çıkarıyor Checkpoint  sorun çıkarmıyor  yada  türkiye  ofisi bu desteği veremiyor bu açığı çözümpark kapatıyor :))  Bir de böyle  bakın Checkpoint ile Fortinet'i kıyaslıyosunuz  Checkpoint kendisini  dünyaya  kanıtlamış  bir ürün Fortinet'de  öyle  ama Checkpoint bu alanda lider.. :))

Keşke  türkiyede türk malı gerçekten kaliteli bir firewall yapılsaydı da onların arasında tartışma yapsaydık yapılan ürünler hepsi endian,pfsense  kırpması ve üstüne 1-2 bileşen eklenmişi  iyi bir  ürün ben göremedim.

Gönderildi : 21/07/2011 12:42

(@TuncayBAS)
Estimable Member

bir ara Labris vardı noldu?

Gönderildi : 21/07/2011 12:51

(@TuncayBAS)
Estimable Member

UTM tarzı cihazlarda Türkiye ofisleri genellikle bayi kanalına teknik destek verir. Son kullanıcı cihazı satın aldığı bayiden hizmet almak zorunda.

Benim gördüğüm Checkpoint in windows tabanlı yönetim arabiriminin (Smart...) kullanım rahatlığı vermesi ama işin arka planına bakınca oluşturulan kurallar bazen o kadar saçma oluyorki anlatamam. firewall kurallarında normalde any any kuralının olmaması gerekirken CP bu işi kolaya kaçmak mıdır artık nedendir bilinmez başka cihazlarda görmediğimiz kullanmadığımız kurallar açıyor. Web filter olarak websense kullanması extra maliyet ve bakım gerektiriyor. Ayrıca israil firması olması ve ülkemizle israilin arasının açık olması, CP lerde acaba bir backdoor varmı düşüncesi doğuruyor.

Sonicwall kullanmadım ama IPS performansı güzel diyorlar. Ama firmaların çoğu SSL-VPN, SSL Inspection, Web Filter, Spam kullandığından bu özelliklerin bazılarında extra lisans istemesi hoş değil.Web filter kategori ve site sayısı bence yeterli değil.

Fortinet kullanım kolaylığı açısından web GUI cihazlarda içersinde en kolayı. Web Filter, Anti-Spam Applciation Control, IPS imza sayısı hatırı sayılır. AD,LDAP,Radius kullanım kolaylığı, Two factor Auth özelliği artısı. Fiyat-performans olarak oldukça iyi diyebilirim. Son sürümlerde daha kuvvetlendirilen wireless controller özelliği güzel. CLI komut düzeni kolay anlaşılır ve öğrenmesi kısa sürüyor.

Juniper ise hiç ısınamadığım bir cihaz. Ara yüzü dandik modemler gibi. Geçenlerde bir modelinde lisansı sadece 8 tane VIP e izin veriyor diye saçım sökülmüştü.Kullanan kullansın ama benim tercihim olamaz.

palo alto, watchguard, ironport, Cyberroam bunları kullanmadım, inceleme fırsatım da olmadı.

Gönderildi : 21/07/2011 13:09

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

UTM tarzı cihazlarda Türkiye ofisleri genellikle bayi kanalına teknik destek verir. Son kullanıcı cihazı satın aldığı bayiden hizmet almak zorunda.

Benim gördüğüm Checkpoint in windows tabanlı yönetim arabiriminin (Smart...) kullanım rahatlığı vermesi ama işin arka planına bakınca oluşturulan kurallar bazen o kadar saçma oluyorki anlatamam. firewall kurallarında normalde any any kuralının olmaması gerekirken CP bu işi kolaya kaçmak mıdır artık nedendir bilinmez başka cihazlarda görmediğimiz kullanmadığımız kurallar açıyor. Web filter olarak websense kullanması extra maliyet ve bakım gerektiriyor. Ayrıca israil firması olması ve ülkemizle israilin arasının açık olması, CP lerde acaba bir backdoor varmı düşüncesi doğuruyor.

Sonicwall kullanmadım ama IPS performansı güzel diyorlar. Ama firmaların çoğu SSL-VPN, SSL Inspection, Web Filter, Spam kullandığından bu özelliklerin bazılarında extra lisans istemesi hoş değil.Web filter kategori ve site sayısı bence yeterli değil.

Fortinet kullanım kolaylığı açısından web GUI cihazlarda içersinde en kolayı. Web Filter, Anti-Spam Applciation Control, IPS imza sayısı hatırı sayılır. AD,LDAP,Radius kullanım kolaylığı, Two factor Auth özelliği artısı. Fiyat-performans olarak oldukça iyi diyebilirim. Son sürümlerde daha kuvvetlendirilen wireless controller özelliği güzel. CLI komut düzeni kolay anlaşılır ve öğrenmesi kısa sürüyor.

Juniper ise hiç ısınamadığım bir cihaz. Ara yüzü dandik modemler gibi. Geçenlerde bir modelinde lisansı sadece 8 tane VIP e izin veriyor diye saçım sökülmüştü.Kullanan kullansın ama benim tercihim olamaz.

palo alto, watchguard, ironport, Cyberroam bunları kullanmadım, inceleme fırsatım da olmadı.

Fortigate Application Control'de sadece Kategori ve Uygulamaya göre kısıtlama yapabilirsin. Ancak Juniper SRX, Sonicwall gibi ürünlerde /Kategori, Uygulama, ve ayrıca bu uygulamalar altındaki imzalara göre kısıtlama yapabilirsin.  Fortigate Application Control konusunda iyi değildir. Örn: Kullanıcı Facebook'a login olabilsin. Video izleyemesin. Chat yapamasın gibi. Veya Msn'e login olabilsin, sesli görüşme yapamasın. dosya gönderemesin. buna benzer binlerce işlemi uygulama olarak değil uygulamalara bağlı imzalarla gerçekleştirmektedir.

IPS konusunda ki eksiklerine girmiyorum bile.

Hemen hemen tüm UTM'lerin eksik kaldıkları yönler vardır. Kimi UTM web filter konusunda iyidir, Kimi UTM IPS/Applicaiton kontrol, kimisi Gateway antivirus.

Şuanda birçok marka Firewall, UTM, Web Gateway, VPN, Web Applicaiton Firewall, Mail Security ile ilgili Ar-Ge yapıyoruz. birçoğunu sürekli test ediyorum. Ürünlerin eksiklerini artılarını yazmaya kalkarsak 10 sayfa rapor yazarız.

Gönderildi : 21/07/2011 13:27

Sayfa 1 / 3
Paylaş: