Forum

2008 serverda print...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 serverda print servera ulaşamıyorum.

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@TuncOnural)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Windows Xp işletim sistemine bağlı bir print serverımız var.

Bu print servera 2003 işletim sisteminden ulaşabiliyor ve döküman alabiliyorum.

Fakat 2008 serverdan print serverın ip'sine ping atabiliyor. Fakat çalıştıra URL sini yazdıgımda ulaşamıyorum. Yazıcı redirected gözükmesine ragmen sorun yaşıyorum. Uzak lokasyondaki yazıcıya print gönderiliyor gibi gözüküyor fakat çıktı alamıyorum.

Acaba 2008 server  tarafında yapılması gereken özel bir ayar varmıdır?

Gönderildi : 24/06/2011 21:01

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

merhaba,

Windows Xp işletim sistemine bağlı bir print serverımız var.

Bu print servera 2003 işletim sisteminden ulaşabiliyor ve döküman alabiliyorum.

Fakat 2008 serverdan print serverın ip'sine ping atabiliyor. Fakat çalıştıra URL sini yazdıgımda ulaşamıyorum. Yazıcı redirected gözükmesine ragmen sorun yaşıyorum. Uzak lokasyondaki yazıcıya print gönderiliyor gibi gözüküyor fakat çıktı alamıyorum.

Acaba 2008 server  tarafında yapılması gereken özel bir ayar varmıdır?

Merhaba;

Hocam  Simdi Print Server Ping Atabiliryor  fakat Çıktı vermıyor. Yanlış  Anlamadımsa Eger. Server 2008'deki yazıcı  local olarak  Kursan Ve Print server ip kac ona gore  girersin. Ve Öyl bi de local aip uzerinden  yazdırmayı deneyin bi. Başlat->Ayarlar->yazıcı ve faxlardan yazıcı ekle ordan local port seçerek kurulumuzu yapın sizi yonlendirecektır. öyle bi deneyin. isterseniz.

Gönderildi : 24/06/2011 21:47

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Gönderildi : 25/06/2011 04:14

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tesekkürler

o şekilde yeni bir isimle yeni bir yazıcı eklemiştim. Fakat yine sonuç alamadım. LP3 portundan tanımlamasını yaptım. Ancak cıktı alamıyorum.

Servisler yada firewall ilgili bir sorun olabilirmi ? 138 portuna windows üzerinden izin verdim ama değişen bir şey olmadı

Gönderildi : 25/06/2011 12:06

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

\\ ip adresini yazdıgımda denied hatası alıyorum. Ama aynı sekilde server 2003 ten ulasabiliyorum.

2008 tarafında sorun yasıyorum sadece

Gönderildi : 25/06/2011 12:10

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

Merhaba,

\\ ip adresini yazdıgımda denied hatası alıyorum. Ama aynı sekilde server 2003 ten ulasabiliyorum.

Hocam O zaman Server 2008   Bi yapılandırın Vüris  Taramasından  Gecirin. Başka bi sorun  Olacagını Dusunmuyorum.

Gönderildi : 25/06/2011 12:28

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sidar

Virüs çözüm olamaz kanımca. Tüm yetkiler açık ama yinede sorun yasanıyor.

Çözebilirsem geri dönüş yapacağım

Gönderildi : 25/06/2011 13:16

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar

Sorunuzun buyuk ıhtımal kaynagı Driverlardan kaynaklanıyor. Her nekadar Ağ üzerinden Printer tanıtsanız da  connect işlemi sırasında gerekli driverları bağlanmaya çalıştığınız bilgisayarın printer driverini alarak kendisine yuklemeye calısıyor. C:\Windows\System32\spool\drivers klasörüne bakarsanız daha önceki deneme girişimleriniz sonucu buraya XP makinedeki printer driverlarının kopyalandığını görürsünüz. Eğer makineniz XP 32 bit , 2008 ise 64 bit ise driverların çalışması tamamen şanş işi. 

Size tavsiyem Printeri yuklemeye çalışırken Event loglarında ne yazdığına bakmanız. Ayrıca XP makineye Printeri yuklerken Universal Printer Dirver ini kullanmanız.  

Gönderildi : 25/06/2011 14:23

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sorunuzun buyuk ıhtımal kaynagı Driverlardan kaynaklanıyor. Her nekadar Ağ üzerinden Printer tanıtsanız da  connect işlemi sırasında gerekli driverları bağlanmaya çalıştığınız bilgisayarın printer driverini alarak kendisine yuklemeye calısıyor. C:\Windows\System32\spool\drivers klasörüne bakarsanız daha önceki deneme girişimleriniz sonucu buraya XP makinedeki printer driverlarının kopyalandığını görürsünüz. Eğer makineniz XP 32 bit , 2008 ise 64 bit ise driverların çalışması tamamen şanş işi. 

Size tavsiyem Printeri yuklemeye çalışırken Event loglarında ne yazdığına bakmanız. Ayrıca XP makineye Printeri yuklerken Universal Printer Dirver ini kullanmanız.  

IBM ile görüştüm kurmuş olduğum driverın 64 bit desteği mevcut hala çözüme ulaşamadım.

Gönderildi : 25/06/2011 15:13

(@ersincan)
Illustrious Member

O zaman 

Printer - Add Printer -  Add a Local Printer - Create A New Port - Standart TCP/IP port  adımlarını takip ediniz.

Host Name / IP adress kısmına Printer IP adresini yazınız ve  mevcut olan dirver ile Servera printeri doğrudan tanıtmayı deneyiniz. IBM in dediğine göre bu işlem sonucu yüzde yüz başarılı olmanız gerekiyor.

Ayırca Printer ismini ve kullandığınız işletim sistemi sürüm bilgilerinizi detaylı olarak verebilirseniz daha detaylı bir sonuca varabiliriz.

Bu arada spooler servisiniz çalışıyor değil mi ? 

Gönderildi : 25/06/2011 15:25

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

O zaman 

Printer - Add Printer -  Add a Local Printer - Create A New Port - Standart TCP/IP port  adımlarını takip ediniz.

Host Name / IP adress kısmına Printer IP adresini yazınız ve  mevcut olan dirver ile Servera printeri doğrudan tanıtmayı deneyiniz. IBM in dediğine göre bu işlem sonucu yüzde yüz başarılı olmanız gerekiyor.

Ayırca Printer ismini ve kullandığınız işletim sistemi sürüm bilgilerinizi detaylı olarak verebilirseniz daha detaylı bir sonuca varabiliriz.

İlginize çok teşekkür ederim

Ancak print services konsolunda ben yazıcıyı zaten görebiliyorum. Ancak run kısmına yazdıgımda ulaşamıyorum.Denied hatası veriyor.

Gönderildi : 25/06/2011 15:41

(@ersincan)
Illustrious Member

Merhaba

Tunc Hocam inanın ne yapmaya çalıştığınız anlayamadım. Öncelikli olarak neden Run kısmından printer a ulaşmaya çalışıyorsunuz ? Hataya dönersek genel olarak Access Denied hataları yetki ile ilgili sıkıntılardır. Eğer domain ortamına sahip iseniz  Printer Security ayarlarını incelemenizi tavsiye edebilirim.

Gönderildi : 26/06/2011 14:15

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

uzak lokasyondaki bir yazıcıya çıktı yollamaya çalışıyorum açıkçası 🙂

Xp işletim sistemine baglı bir print serverımız var 2003 ten cıktı yollanabiliyor fakat server 2008 den yolladığımda cıktı alamıyorum.

Localda run kısmına print serverın ip'sini yazdıgımda da denied hatası veriyor. Ancak printer services kısmında print server üzerinde kullanıcılara ve everyone olarak full yetki verdim.

Gönderildi : 27/06/2011 17:08

(@ersincan)
Illustrious Member

O zaman 

İlginize çok teşekkür ederim

Ancak print services konsolunda ben yazıcıyı zaten görebiliyorum. Ancak run kısmına yazdıgımda ulaşamıyorum.Denied hatası veriyor.

Merhaba bu mesajinizda Print Services konsolunda printeri gorebiliyorum demissiniz. O zaman uzerinde sag tiklayarak Print Test Page dermisiniz yada herhangi bir dokumani cikti alirmisiniz. Muhtemelen cikti alabilirsiniz. Cikti almak icin Run Kismindan printer a ulasmak zorunda degilsiniz ki yada gerek yok.

Saygilar 

Gönderildi : 27/06/2011 18:03

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ugur bey run kısmında erişemiyorum malesef yazıcıdan cıktı alınıyor. Ancak program tarafına yazıcıyı eklemek içibn run kısmından ulaşmam gerekiyor.

Gönderildi : 30/06/2011 20:46

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Servera ip adresi ya da ismi ile erişemeden çıktyı nasıl alıyorsnuzu anlamadım?

Gönderildi : 01/07/2011 02:23

(@TuncOnural)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Servera ip adresi ya da ismi ile erişemeden çıktyı nasıl alıyorsnuzu anlamadım?

Yazıcılar bölümünde yazıcı gözüküyorve çıktı alınıyor.  Ancak tüm yetkiler açık olmasına rağmen run kısmında \\yazıcıipadresi yazıldığında erişilemiyor.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/36904.aspx

Gönderildi : 01/07/2011 13:29

Paylaş: