Forum

metroethernet ip so...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

metroethernet ip sorunu.

berkcekisbas
(@berkcekisbas)
Üye

merhaba arkadaşlar. bu network konusunda pek fazla bilgiye sahip değilim. am bildiğim kadari ile yardımınızı istiycem.

şimdi telekom un kurmuş olduğu metroethernet sisteminde en son switch den çıkan network kablosunu kendi pcme takıp bana verdikleri ip ve subnet ve gateway a göre ayarladığımda sorun olmadan çıkış yapıyorum. ama daha sonradan taleb ettiğim blok ip adreslerinden birini aynı şekilde tanımladığımda çıkış yapamıyorum. bunu ne gibi bir sistemle nasıl kullanabiliriz bu ip adreslerini ?? 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27/04/2011 14:18
 Anonim

Selamlar ;

Metro Switchden cıkan uplink normalde bir firewall yada router a geliyordur o firewall yada  router cihaz uzerinde nat  ayarlamaları ile bu ipleri kullanabilirsiniz.

 

Teşekkürler.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/04/2011 14:46
berkcekisbas
(@berkcekisbas)
Üye

evet fortigate cihazına giriyor. türktelekom der ki static route ayarlarınızı kontrol edin. ama nasıl bir ayar yapmam gerekiyor. anlayamadım networkteki makinelerin bu belirlediğim bir ip den çıkış yapamsını nasıl sağlarım onu da bilmiyorum. :(((

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 27/04/2011 15:44
 Anonim

Selamlar ;

Portalımızda  konuyla ilgili makale  bulunmaktadır  External IP ADDRESS kısmına telekom un sıze belirttiği ip blogundan ipleri kullanarak localdaki server ın yeni ip ile  internete cıkmasını saglayabılırsınız .

 

http://www.cozumpark.com/blogs/fortigate/archive/2008/03/30/fortinet-fortigate-le-one-to-one-nat-nas-l-yap-l-r.aspx

 

Teşekkürler.

 

 

[quote user="berkcekisbas"]evet fortigate cihazına giriyor. türktelekom der ki static route ayarlarınızı kontrol edin. ama nasıl bir ayar yapmam gerekiyor. anlayamadım networkteki makinelerin bu belirlediğim bir ip den çıkış yapamsını nasıl sağlarım onu da bilmiyorum. :(((
[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/04/2011 17:04
Paylaş: