Forum

100mbit 1 gbit swit...

Bildirimler
Hepsini Temizle

100mbit 1 gbit switch farkı

27 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
5,883 Görüntüleme
(@SelcukUNAL)
Gönderiler: 319
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar, Server'ım da gbit ethernet var. Hem dosya sunucusu hem de internet dağıtıcısı olarak kullanıyorum bu server'ı.

Server odamda da 2 adet 24 port 10/100 switch var. Acaba diyorum bu switch'leri 1gbit'lik 2 yeni switch ile değiştirsem iç network hızım değişir mi? Yada bana ne katkısı olur. İç network'te kullanılan kablolar 100mbit ve pc'lerin çoğunda 100'lük eth var.

Merak ettiğim,

1- iç network hızı bana göre yavaş değil, acaba harbiden çok hızlanır mı?

2- gbit alacağım switch'ler 2 portu gbit olup gerisi 100mbit olanlarda olacak değil mi?

3- yine 2 adet 24 port switch almak yerine tek 48 port almanın bir avantajı  yada dez avantajı olur mu?

Gönderildi : 07/04/2011 20:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba abi,
1-Ethernetler gbit ethernetse ve kablo gbit destekliyor ise hızlanır.
2-Gbit portlar 100mbit kabloda zaten 100bit çalışır.Yani gbit porta mbit kablo takılırsa mbit çalışır.
3-İlerde hat belirli bir yerden bölünür ise 2 switch yararlı olur.Bozulma durumunda en azından hattın yarısı gider.Dez avantaj maliyet yükselir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/04/2011 20:41

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rıza hocam, çok teşekkür ederim.

bir şey daha sorucam.

24 port switch'in 1 portu gbit olsa, server'ın etherneti gbit olsa ve ikisi arasındaki kablo gbit olsa. acaba bir artısı olur mu?

düşüncem şu, server'dan switch'e 1gbit data aktarılır. ama clientlar mbit olarak çekerler 🙂

doğru mu düşünüyorum acaba.

Gönderildi : 07/04/2011 20:58

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

File Server olduğu Gigabit port'u kullanmanız yerinde olcaktır.  Sunucu tarafında da Bantwitht dar boğazı oluşturmamak için kullanıcıları 100 Mb. te bırakmanız yerinde olur. Böylelikle kullanıcı şikayetlerinin önüne geçilmiş olunur.

Şuanda Managament 24+2 SW ler çok uygun, iki portu Gigabit olduğundan da tam istendiği ihtiyacı karşılar

Gönderildi : 07/04/2011 22:40

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Gönderildi : 08/04/2011 02:20

(@ertanerbek)
Famed Member

Rıza hocam, çok teşekkür ederim.

bir şey daha sorucam.

24 port switch'in 1 portu gbit olsa, server'ın etherneti gbit olsa ve ikisi arasındaki kablo gbit olsa. acaba bir artısı olur mu?

düşüncem şu, server'dan switch'e 1gbit data aktarılır. ama clientlar mbit olarak çekerler 🙂

doğru mu düşünüyorum acaba.

Tüm yapınızı gigabit yapmak faydanıza olacaktır. Kullanıcılar sunucudan durmadan binlerce magabaytlık verile çekecek değiller. Fakat sunucuya iletişim gerektiğinde işlem oldukça hızlı gerçekleşecektir. Elbette sadece sunucuyu gigabit yapmanızda oldukça perforamans sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/04/2011 02:22

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ahmet hocam çok teşekkürler. İyice aydınlanmış oldum. Dediğiniz gibi server'ı client'lar tarafından dar boğaza sokmamak süper mantık 🙂

Acaba 24+2 management olan switch'lerden önereceğiniz bir model marka varmıdır?

Gönderildi : 08/04/2011 12:34

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

Ahmet hocam çok teşekkürler. İyice aydınlanmış oldum. Dediğiniz gibi server'ı client'lar tarafından dar boğaza sokmamak süper mantık 🙂

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRT2hi7y0W8Nn9V_JtfmjxxF6u_4zrKWd7GxfPzAzIrgfiEeMZH&t=1 

Hocam Resimde Gordugunuz zyxel switch 100/1000 hıza sahip bi zyxel switch Hem internet hızınızın artacagından  emınım şim yukarda  belirtiginiz gibi 2  adet 24   switch   Var  Dediniz bunu birden 48 zyxel switch  Yaparsanız daha mantıklı olur. ve daha rahatlıkla çalişma sistemını uygulaya  bilirsiniz.  Bu arada clint makınalarda  daha rahatlıkla çalışmıs Olur:)

Gönderildi : 08/04/2011 13:58

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Bu tip şeyler almadan önce gerçekten SPEC değerlerinin ve Forumlarda karşılaşılan problem tiplerinin  incelenmesi gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

1. Managament'a ihtiyaç var mı? Ben olsam şuanda ihtiyaç olmasa bile var olduğunu düşünerek alırdım. Çünkü yapı genişledikce vLAN'a ihtiyaç duyulacaktır. 

2. Memory size i ne kadar yani kaç adresi indexleyebiliyor. Eğer yapınız sadece SW portları kadarsa bu özellik önemli değil fakat büyük yapılarda adreslenebilen sayı önemli

3. SPF'i desteklemeyen SW olmaz diye düşünüyorum fakat uçuz etin yahnisi pek yaban olabilir

4.  Başınız ağrımaması için QoS desteği olmalı

5. Auto-MDIX yani hangi tip kabloyu takarsanız takın tanımlama yapmaksızın çalışsın. ( Sistem odasında elinize alacağınız  kablonun tipine bakmmak her zaman aklınıza gelmeye bilir [:$] 

6. Web arayüz önemli bu devirde oturupda alacağınız ürünlerin komutunu öğrenmenize gerek olmamalı. Kırk yılın başında işiniz düşecek onda da oturup komutlara çalışırsanız IT iş yapamaz derler 🙂 

Gönderildi : 08/04/2011 14:52

(@ertanerbek)
Famed Member

Üstad madem böyle bir yatırım yapacaksın, Direk gigabit switch al.

Gönderildi : 08/04/2011 15:00

(@ertanerbek)
Famed Member

Üstad madem böyle bir yatırım yapacaksın, Direk gigabit switch al.

Gönderildi : 08/04/2011 15:01

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Kullanıcı yüzsüzdür ne verirsen alır. Network darboğazı yaşatmamak adına kullanıcı ile sunucuların bantgenişliği asla aynı olmamalı. Hele bu File Server gibi multi-sesion user destekli bir servisse asla. 

Tabii burada dikkat edilecek nokta bu sunucu nelere ve kimlere destek verecek ? Buradan çıkan sonuçu değerlendirdiğinizde neye yatırım yapacağınızı veya yatırım yapmaya deyip deymeyeceğini görürsünüz.

Ben para verecek kişi olsam beni bu ürünün alınması gerektiğine gerçekten inandırmanız gerekirdi  [;)] Kendinizi böyle bir kişiye hesap vereceğinizi düşünerek araştırma yaparsanız ilerleyen süreçlerde başarıyı Size daha hızlı getirir

Gönderildi : 08/04/2011 15:09

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

SidaR:
....yukarda  belirtiginiz gibi 2  adet 24   switch   Var  Dediniz bunu birden 48 zyxel switch  Yaparsanız daha mantıklı olur. ve daha rahatlıkla çalişma sistemını uygulaya  bilirsiniz.  Bu arada clint makınalarda  daha rahatlıkla çalışmıs Olur:)

Sidar hocam,
Dediklerinden çıkardığım sonuç, 2 adet 24 yerine tek 48 alırsam kullanıcılar kendi aralarında çok daha hızlı iletişim kurarlar. Şimdi 48 port almaya kesin karar verdim. Bence de mantıklı. Tek switch üzerinden haberleşmek farklı, 2 farklı switch üzerinden haberleşmek farklı hızlarda olmalı.

Gönderildi : 08/04/2011 19:14

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ahmet Hocam,

dediklerinize aynen uyarak, daha detaylı araştırma yapacağım. Ve sizinde tavsiye ettiğiniz gibi önce kendini ikna etmek süper bir fikir. Aslında biz değil birçok departmanın bunu yapması lazım. Bir şeye ihtiyacın olduğunu düşündüğünde hemen gider istekte bulunursun. Yönetim sorar, neden neden neden. Sen cevap verirsin ama yönetim ikna olmaz. Çünkü sen bile inanmıyorsundur gerçekten ihtiyacın olduğuna. sadece öyle aklından geçmiştir 🙂

1 - eğer çok fiyat farkı yok ise management tercihimi kullanacağım.
2 - yapımızda 50 aktif cihaz var. duruma göre bakacağım.
3 - evet pek ucuza kaçmayacağım 🙂 bu özellik büyük ihtimalle olur.
4 - aynen ucuz almazsam bu özellikte olur sanırım.
5 - evet bu kesin olmalı bence de, buna da dikkat edeceğim.
6 - aynen katılıyorum. alacağım cihazda bu kesin olmalı diye düşünüyorum.

Gönderildi : 08/04/2011 19:30

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ertan Hocam,

dediğim gibi direk gigabit alalım almasına ama, aradaki fiyat farkı çok, hem Ahmet üstadın da dediği gibi dar boğaza girmemek için kullanıcılara mbit göndersek, server SW arasını gbit yapsak benim yapıda yeter de artar.

Gönderildi : 08/04/2011 19:33

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan Hocam,

dediğim gibi direk gigabit alalım almasına ama, aradaki fiyat farkı çok, hem Ahmet üstadın da dediği gibi dar boğaza girmemek için kullanıcılara mbit göndersek, server SW arasını gbit yapsak benim yapıda yeter de artar.

Hocam sonrasında pişman olma da. Biz hayırlı olsun diyelim şimdilik.

Gönderildi : 08/04/2011 19:59

(@ertanerbek)
Famed Member

Ertan Hocam,

Hocam sonrasında pişman olma da. Biz hayırlı olsun diyelim şimdilik.

Gönderildi : 08/04/2011 20:00

(@SelcukUNAL)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sağolasın. Tamam bu dediğini de dikkate alıcam. 🙂

Gönderildi : 08/04/2011 20:07

(@ahmetmusakosali)
Reputable Member

Sidar hocam,

Dediklerinden çıkardığım sonuç, 2 adet 24 yerine tek 48 alırsam kullanıcılar kendi aralarında çok daha hızlı iletişim kurarlar. Şimdi 48 port almaya kesin karar verdim. Bence de mantıklı. Tek switch üzerinden haberleşmek farklı, 2 farklı switch üzerinden haberleşmek farklı hızlarda olmalı.

Bir SW için çok şey söylendi farkındayım fakat şunu belirtmeden geçmek istemiyorum;

1) SW lerin saniyede işledikleri paket sayısı aşağı yukarı aynıdır. Eğer bir adet 48 port alırsanız SW fazla paket işlemek zorunda kaldığından yer yer paket kayıpları yaşanabilir.

2) Elektronik cihazların ne olacağı belli olmaz her an bozulabilir. eğer minimum zamanda sistemi up edecek bir firma ile SLA anlaşmanız veya yerine koyacak SW yoksa arıza anında cihazın hizmet verdiği tüm sistemler/bilgisayarlar duracağından iç kaos yaşama ihtimaliniz port sayısı arttıkca artacaktık.

3) Sunucularınızın 2 ip adresini DNS üzerinden tek isimli ip olarak düzenlerseniz ve kullanıcılarınıza bu cluster ismini verirek çalışmalarını sağlarsanız DNS RoadRobin özelliği ile  2 SW üzerinden  load balance yaparak hizmet verirki buda normaden 1,5 kat daha fazla veri aktarımı demektir. Büyük Storage'lerin yaptığıda bu değil mi?

Özetle her zaman yükü ve riski bölmekte fayda vardır. Evet biraz daha fazla para ödersiniz fakat Fayda/Maliyet analizinde gözle görülür kazanç sağlanılır.

Gönderildi : 08/04/2011 22:21

Sayfa 1 / 2
Paylaş: