Forum

Ev grubuna katılma/...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ev grubuna katılma/Paylaşılan sürücüye erişme problemi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,547 Görüntüleme
(@adlger)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Bir kaç pc yi ağ üzerinden birbirine bağlamak istediğimde sorun yaşıyorum.

Şu an ana bilgisayarda oluşturulmuş bir ev grubuna bağlanan 3 bilgisayarım var ancak bu bilgisayarların sadece 2 si paylaşılan sürücüyü görebiliyor. Diğer bilgisayar da ev grubuna katılmış durumda ancak Paylaştığım disklere ulaşım imkanım yok. ağ üzerinden ana bilgisayara bağlanmaya çalıştığımda "erişilmiyor. bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir. erişim izninizin olup olmadığını öğrenmek için bu sunucunun yöneticisi ile temasa geçin . belirtilen ağ sağlayıcısı adı geçersiz." uyarısı alıyorum.

Ev grubunu kurduğum bilgisayar: Masaüstü- win 7

Bağlanmaya çalıştığım bilgisayarlar: Laptop - win 7

İki bilgisayarı bağladım ve erişimde herhangi bir problem yaşamıyorum. Üçüncü bilgisayarda ne denediysem olmadı.

internette bulduğum yolları da denedim ancak bi çözüme ulaşamadım. Bilgisayarı sağ tıklatıp ağ sürücüsüne bağlan seçeneğinin altında web sitesine bağlan tarzı bir uyarı var ordan giriş yapmayı ağı kurduğum ana bilgisayarın sunucu adını yazarak denedim ancak orda da hata ile karşılaştım. "Girdiğiniz klasör geçerli değil.bir başkasını girin" şeklinde bir uyarı veriyor.

ağ için sorun gidericiyi çalıştırdığımda herhangi bir sorun algılamıyor. sadece tarih ve saat uyarısı veriyor. onları da kontrol ettim herhangi bir problem yok.

ev grubu paylaşım ayarlarında tüm seçenekler işaretli. gelişmiş ayarlarda ağ bulma açık dosya ve yazıcı paylaşımı açık. ortak klasör paylaşımı açık.  ev grubu bağlantılarını windows yönetsin seçeneği işaretli. ve hala bağlantı yok.

bağlantı için tüm bilgisayarlarda kullanıcı adı şifrenin aynı olması üzerinden bir çözüm yolu önerilmiş bazı yerlerde. ancak o da çözüm olmadı.

manuel olarak ip lerin verilip bağlantı kurulması seçeneğini de istemiyorum.

bu yollardan sonra hala çözüme ulaşamamış vaziyetteyim. en son bu siteye denk geldim. yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 08/03/2011 14:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sorun yaşayan bilgisayarda dosya ve yazıcı paylaşımı açık mı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2011 23:05

(@adlger)
Active Member
Konu başlatıcı

evet açık.ağ ayarları ağa bağlanan diğer bilgisayarlardaki tüm ayarlarla aynı ancak ağ üzerinden paylaşıma izin vermiyor. sadece bir bilgisayarda bu problemi yaşıyorum. diğerlerinde herhangi bir sorun yaşamadım.

Gönderildi : 10/03/2011 01:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sonuç olarak bu sorunlu bilgisayar networkteki diğer kaynaklara bağlanamıyor değil mi ? ama aynı kaynağa başka bir makine bağlanabiliyor, bu durumda sorun bu makinedendir, bu durumda ayarlarda gözünüzden kaçırdığınız bir nokta var, izinleri kontrol ettiniz mi ? bu makinenin diğerlerinden farkı nedir ? domain workgroup vb ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2011 01:53

(@adlger)
Active Member
Konu başlatıcı

workgroup olarak ayarlandı.dediğim gibi diğer bilgisayarla olan tüm ayarlar aynı ancak bağlantı konusunda sıkıntı vardı. bi kaç gün önce format atmıştım. yeniden kurduğum zaman yüklediğim programlardan ya da driverlardan kaynaklı olarak ağ yapılanması üzerinde değişiklik ya da bir engelleme olduğunu tahmin ediyorum. yeniden format atarak sorunu çözdüm. şu an bağlı durumda. ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/03/2011 04:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geçmiş olsun, geri bildirim için ayrıca teşekkürler.

Gönderildi : 10/03/2011 12:32

Paylaş: