Forum

PING Atma Süre...

Bildirimler
Hepsini Temizle

PING Atma Süresi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
11.1 K Görüntüleme
(@Mehmetizmirlioglu)
Gönderiler: 140
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki resimde networkte bulunan bir pc ye ping atarken çıkan sonucu ekledim. Neden süre değişkenlik gösteriyor? Birde bu TTL kimilerinde 128 kimilerinde 64 anlamı nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/11/2010 20:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

TTL time to live olarak bir ping isteğinin yaşam süresini belirler.Sürenin değişme sebebi hattan,parazitten,ara cihazlardan sanal ise makina performansından kaynaklanabilir.İdeal olması gereken 1 ms.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2010 20:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

TTL (time to live) başlık bilgisi=TTL değeri hedef network e ulaşırken koç hop atladığını yada kaç ip networku geçtiğini gösterir. Windows 2003 işletim sisteminde varsayılan değeri 128 dir. Her hop atladığında bu değer bir  azalır, sıfır olunca da paket drop edilir. TTL kullanımın asıl amaclarından biri de gönderdiğimiz paketin network içerisinde döngüye girdiğinde bu döngünün belli bir süre sonra sonlandırılmasıdır.

TTL değeri her geçtiğiniz hop (yönlendiricide) için 1 düşer, yani 128den 64e. Pinglediğiniz cihaz direk bağlıysa TTL süresi 128dir, arada bir yönlendirici varsa 64, birden fazla hop noktası var ise dahada düşük olacaktır.

Gönderildi : 25/11/2010 23:18

Paylaş: