Forum

otel wifi yardım

Bildirimler
Hepsini Temizle

otel wifi yardım

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
3,513 Görüntüleme
(@firatkuni)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli arkadaşlar bir
otelde bilgi işlem departmanında işe başladım burda kendimi kabul
ettirmem için otelin kablosuz internet sorununu çözmem gerek 2 tane adsl
hattımız ve yaklaşık 10 (airtes 4450) acces pointimiz var 
misafirlerimiz çok yoğun olduğunda internette problem yaşıyoruz internet
çok yavaşlıyor pcler ip almıyor yada tanımlanmayan ağ hatasını veriyor ayrıca elimde fortigate 100A cihazı var bunu access pointlere bağlayıp bandwidth yapmam mümkünmü yada bunun için nasıl bir çözüm geliştirebilirim yardımcı olursanız çok
sevinirim.. İyi çalışmalar

Gönderildi : 23/11/2010 00:45

(@ilkertutu)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Merhaba 

Otel internet bağlantılarının kullanışsız hale gelmesinin en büyük nedeni, kullanıcıların amacı dışında kullanmaları ve otelin çevresinde oturanların otele ait şifreleri öğrenmeleri. 

Bu nedenle, daha komplike çözümlerden önce düzenli olarak (örn. haftada bir) wireless şifrelerini değiştirmekle ve rapidshare, megaupload, torrent, e-donkey vs download kaynaklarını engellemekle başlayabilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2010 00:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ek olarak; 4450 yerine deneyebilecegin başka bir cihaz varsa denemeni tavsiye ederim. Ve şu da önemli, yapıldığını düşünüyorum ama yine de belirteyim, fortiden gelen wireless networkün mevcut networkten farklı olması gerekiyor. Eğer değilse mutlaka, sizin kullandığınız networkten farklı olarak farkli bir vlan tanimlayip burada müşterileri ağırlayın.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/11/2010 01:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

DHCP Sorunu;

DCP den IP alamamak bir kaç farklı nedenden olabilir. Öncelikli neden DHCP scoop dardır, yada kira zamanı çok uzundur bu nedenle ya dagıtacak IP kalmıyordur yada kiralanmış IP ler uzun vade DHCP tablosunda tutulduğundan cihaz yeni IP isteklerine olumsuz cevap veriyordur. Bu duruma istinaden en kolay çözüm yolu DHCP kira süresini 3-6 saat aralığına almaktır, hali hazırda IP almış ve ağ üzerinde bağlantısını devam ettiren sistemlerde IP düşmesi yaşanmıyacaktır. Ya da IP aralığını /23 gibi kullanabilirsiniz yani maskınızı 255.255.254.0 olarak belirleyin buda 600 civarı IP yapar. Üçüncü bir husus ise AP lerin yeterli gelmemesi olabilir her nekadar birçok firma bir AP cihazına 255 kişi bağlanır diyerek satsada kaliteli bir AP 30 kadar kullanıcının WIFI işlemini gerçekleştirebilir, AP lerin katlarda bulunan kişi sayısına yetip yetmediğini kontrol ediniz.

Fortigate BantWith management ve Session limit yapıyor diye biliyorum. Bu duruma istinaden istenmeyen trafikleri kesmek adına IPS ile P2P programları öncelikli olarak kapatın ve kullanıcı başına 300 Sessionu aşmayan bir değer tanımlayın ( her nekadar forti 100a yüksek NAT değerlerine sahip olsada kullanıcı başı 2000 session çok güçlü cihazları bile zorlayabilir.) ve bant genişlğinizi kullanıcı başına makul bir değerde limitleyin ( Bir internet kullanıcısı 256Kb download 64 Kb upload hızı ile çok rahat surf yapabilr.).

Mümkünse birden fazla ınternet çıkışı kullanın ve balance yapın sanırım Forti 100A da bu olsa gerek. 

Gönderildi : 23/11/2010 04:24

Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member

tüm ayarlarınız doğru ise ertan hocamın son maddede dedeği gibi internet hızınızı artırabilirsiniz. metro ethernet en güzeli ama çok pahalı

http://www.alpagut.com/Default.aspx?pageID=18&PID=1201

ben bu cihazı kullanıyorum cisconu 7 adet adsl cihazını çok güzel bir şekilde birleştirip tek çıkış verebiliyor. 7x8 mb=56 mb hız sağlıyor. aklınızda bulunsun metro ethernete görede bayaa ucuz.

Gönderildi : 23/11/2010 12:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Yalnız Linksys nin bu cihazı balance olarak sadece round robin yapabiliyor diye biliyorum, bu bir çok forum, https gibi secure sistemlerde sorun çıkartacaktır. 

Ben cihazı kullanmadım ama birçok müşterimizden gelen sorunlar bu şekilde idi. Bu arada Forti eskiden balance yapamazdı ama son frimwarelerinde var sanırım.

Gönderildi : 23/11/2010 12:29

Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member

Ertan hocam dediğiniz doğru bankalarda falan sorun yaşadık ama  bir ayar var https çıkışlarında veya ilgili herhangi bir port için  sadece şu porttaki adsl i kullan gibi o zaman sıkıntı kalmıyor.

Gönderildi : 23/11/2010 13:38

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba Mikrotik ile tüm istediklerini yapabilirsiniz. Hotspot sistemi kurup kullanıcıları kullanıcı bazlı band kısıtlamaları Burst limit koayabilirsin.

Kolay gelsin... 

Gönderildi : 23/11/2010 14:41

Paylaş: