Forum

FAZLA SAYIDA SWITCH...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FAZLA SAYIDA SWITCH?

21 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,437 Görüntüleme
(@fatihakboru)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhaba foruma yeni üye oldum ve hemen bir soru sormak istiyorum.

Bir öğrenci yurdu benden bu konuda yardım istedi ve fiziksel olarak bir sorun çıkarır mı bilmiyorum ama size danışmak istedim

İstenilen 125 kişinin özellikle akşam saatlerine kullanacağı Internet paylaşımı

Aktif olarak kablosuz ama amatör cihazlarla sürekli sorun çıkaran ve kitlenen bir ağ yapısı var.

Toplam 12 adet baraka ve her barakada toplam 4 oda var her odada 4 kişi kalıyor

Ben 2 adet 32 megabit vdsl2 önerdim

Modemlerden switch ki 2 modem 2 switch ile ağ ikiye bölünebilir dosya alışverişi yok çünkü

sadece internet  ve ardından tüm barakaların direk odalarına cat 6 kablo ve her odaya da switch

sorum şu

Baraka sayısı 12 x oda sayısı 4 = 48 adet swıtch yapar

2 ye bölersek 6 baraka x 4 oda  = 24 yapar

Bu kadar switch sorun çıkarır mı olası problem sıkıntı ne olur

yada odalara kullanıcı sayısı kadar direk switch den kablo çekip prizmi taksak daha sağlıklımı olur acep???

Yada başka öneriniz var mı

Zaten maliyeti yüksek olan bu yapıya maalesef yönetilebilir switch fiyatından ötürü almak istemiyorlar ki alsalar bile sanırım 2 adet gerecek buda yurdu  yıkıp yeniden yapsalar daha ucuzJ

Gönderildi : 07/10/2010 13:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba barakalardan kastınız nedir?Burası izmit yada deprem kentimi?Baraka diye tabir edilen yerleşlerin arası ne kadar?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/10/2010 13:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Öncelikle herkese merhaba foruma yeni üye oldum ve hemen bir soru sormak istiyorum.

....

Merhabalar,

Öncelikle barakalar arası mesafeyi kabaca ölçümlemenizi tavsiye ederim.

( Mesafe internet bağlantısının paylaştırılacağı yer, merkez olarak kabul edilerek hesaplanmalı )

Bu hesabın sonrasında tekrar konu üzerinde düşünülebilir.

Kendi fikrimce bu kadar switch ciddi bir maliyettir. Kalite ve performans sıkıntısı veren 10 $'lık swithler bile kullansanız 480 $ gibi bir rakam yapar.

Kablolama sürecide ciddi bir maliyet olarak karşımıza çıkarki, ayrıca bu sistemin merkezi yönetimi ciddi anlamda sıkıntı verecektir.

Yerel ağ tabanlı problemleri bu sistemde daha az yaşayacağınız tabiki malum.

12 Baraka dediğiniz yer prefabrik konutlar ise, prefabrik konutlarla ilgili daha önce çalışmalarım olmuştu. Betonarme binalara göre çok daha kolay sinyal akışı sağlandığından, merkezi noktalara yerleştirilecek indoor  ürünler ile rahatlıkla internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Yada yatırım olarak biraz daha arttırıp, outdoor ap'ler kullanarak sorunu temelden çözersiniz.

Unutulmaması gereken ve karıştırılan nokta, yerel bağlantınız ne kadar sağlıklı olursa olsun, internet erişiminin önüne bir filtreleme koyamasanı,

( ki 125 kişinin, video, müzik vb. şeyleri sürekli indirdiğini varsayarsak  ) internet bağlantınız herzaman yavaş olmaya ve sıklıkla kopup yeniden bağlanmaya mahkum.

Bu yüzden mevcut durumu sadece kablolu ve kablosuz erişim olarak düşünmeminiz, kağıt üzerinde hesaplamaları yaparak çalışmanız tarafınıza kazanç sağlayacaktır.

Eğer kocaeli ili sınırları içinde bir projeyse, severek yardımcı olmaya çalışırım.

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2010 14:30

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kablosuz profesyonel anlamda bu işin maliyeti 15000 tl civarı altı ve üstü olabilir cisco ve d-link le yazışmalar yaptık adamlar daha önce defalarca yaptırıp verim alamadığı için kesin garanti istiyorlar dolayısıla ne cisco nede d-link en kaliteli indoor yada outdoor ürünlerde bile garanti veremiyorlar

sonuç olarak kablo alt yapısı zaten hazır benim sorunum fazla sayıda switch ne gibi handikap doğurur olası sıkıntı ne olur onu merak ediyorum en kötü dediğim gibi odalara 4 adet priz koyarız direk sorunu çözeriz ama uzun iş

swtich hem kolay hem pratik olucak

baraka derken tek katlı betopan ile kapatılmış prefabrik konutlar bunlar

iplere limit koysak bağlantının yavaşlamasını herkesin eşit olarak band genişliği kullanmasını modem arayüzünden çözemezmiyiz

Gönderildi : 07/10/2010 17:23

(@www-rizasahan-com)
_

Sorun şurada aradaki mesafler ne alemde?Ben 17000 m2 fabrikada 7 switch kullanıyorum.Bu yerlerin birbirine uzaklığına ve kablonun bi yerden götürülebilirliğine bağlı bir iş biraz ortamı tarif edin.Hatta çizin mümkün ise.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/10/2010 17:27

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

mesafe toplam 12 adet baraka kendileri 3 metre araları 3 metre toplam baştan başa 72 metre mesafe yapar

orta bölüme modem ve switch koysak en uzak mesafe  36 metre olurki buda sanırım çok değil

Gönderildi : 07/10/2010 17:30

(@www-rizasahan-com)
_

Modemin durup netin dağıtılacağı yer neresi?72 mlik uzunlukta 3m ara ile 12 baraka her barakada 4 oda her odada 4 kişi buraya kadar sorun kalmadı.Modemin yeri konsuundada bilgi verirseniz iyi olur.

Gönderildi : 07/10/2010 17:37

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Modemin durup netin dağıtılacağı yer neresi?72 mlik uzunlukta 3m ara ile 12 baraka her barakada 4 oda her odada 4 kişi buraya kadar sorun kalmadı.Modemin yeri konsuundada bilgi verirseniz iyi olur.

12 adet barakanın ortasına hem ana switchi hemde modemi tam ortaya koyucaz mesafe en uzak baraka ile 36 metre olucak

Gönderildi : 07/10/2010 18:24

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ben sizin yerinizde olsam aşağıdaki gibi yaparım.Öncelikle Tüm barakaları birbirne bağlarım.24 port switch alırım ileride sayı artma durumuna karşın.Her barakadan odalara 4 adet kablo çekerim.totalde her barakaya 16 kablo çekmiş olurum.24 portluk switchten diğer switche bir hat çekerim.Bu sistem şu an fabrika ortamında olduğum için kullandığım sistem mesafeler uzun olduğu için switch üzerinden diğer switche geçiş var.Arızalarda hangi hat koptu felan bunalrı rahaqt çözeyim derseniz mesafe 70 m zaten ortada olacağına göre en uzak barakaya mesafe kablo payı ile 40 olsun.40 metrede iletişimde sorun olmaz.Bu nedenle her barakaya yine 24 port switch koyup bunlardan 1 kablo merkeze çekersiniz.Merkezdeki switch üzerinde 12 switch buluşur ve merkezdeki switch modemide takarsınız.Burada modem ile switch arasına bir firewall koyup koymamak size kalmış.Bu kadar mesafede iletişimde sorun olmaz.Her lokasyonda en fazla 1 top kablo gitse 12 top kablo ve 13 switch ile bu iş biter.

Piyasada ortalama normal bir switch 100 liradan alabilirsiniz. 1300tl burası yapar.Burada cat5 işinizi görür 305 metre.12 top kabloda 50 liradan 600 yapar .Totalde 2500 -3000 liraya buradaki öğrencilerin nete çıkmasını sağlarsınız.Akşam yoğunluk fazla olacağı için sağlam bir hat almanız gerekli.Tabi burada gerekli güvenliği alırsanız download kısıtlaması gii ve sistemin takip edilebilirliği gibi sizin için iyi olur.

Bu şahsi fikrimdi herkesin kendine göre değişik fikirleri  olaiblir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/10/2010 19:12

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

rıza kardeşim tamam bende aynını yapmayı düşünüyorum lakin her barakaya 16 kablo çekmekde sorun değil ama barakalar kendi içinde 4 bölüm yani 1 katta 4 daire var gibi düşün ve her 4 daire içinde de 4 öğrenci nete çıkmak istiyor dolayısıyla barakalara 4 değil 16 değil 160 tanede kablo çekeriz ama kaç adet kablo çekersen çek ya her barakanın her odasına bir switch yada 4 adet priz koyup işi çözücen benim sorum ve sorunum daha doğrusu sıkıntı olurmu merakım şu 4 baraka 4 switch eder toplamda 12 baraka 48 adet swıtch eder 5 li swıtchler ortalama 30 lira desen 1440 eder burda para sorun değil sorun eğer switchlerden biri bozulursa sisteme etkisi kitlenme vsr anlamında soruyorum yoksa en garantisi tek tek kablo ile al bi 48 port switch odalara birer priz modemide gigabit portuna bağla tek modem tek switch işi çözersin ama switch yerine kablo montaj işçilik priz maliyeti switchle aynı olucak belkide geçicek hemde zaman kaybı anlatabildimmi????

Gönderildi : 07/10/2010 21:13

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ben şu an işyerinde büyük alanada kullandığım için bu şekilde tavsiyede bulundum.Artık işin geri kalanı size kalmış.Ortamın tasarımı lüx,buradan gelen gelir sizin masraflarınız noktasında iyi ise bu masrafa katlanacaksınız.Zaten kablo yada her barakaya apoint koymak dışında başka çareniz yok.Şu an piyasada iyi sinyal veren ve sorun yapmadan çalışan apointler var.

Artık tercih size kalmış.Siz neredeyse büyük bir kobiye denk yapıyı nete kavuşturacaksınız.Bu noktada sizin için olayı minimum maliyetle çözmekmi yoksa sağlam ve düzenli bir sistememi kavuturmak esasen bu konuda karar vermelisiniz.Ekonomik olarak ise benim çözümüm mantıklı neticede ben fabrikada bu şekilde sistemi çalıştırıyorum.Maliyete katlanacağız derseniz sağlam bir bilişim firması ile proje çalışmasına girebilirsiniz.

Gönderildi : 08/10/2010 00:18

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

rıza kardeş teşekkürler

Gönderildi : 08/10/2010 02:30

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/10/2010 12:18

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

tekrar merhabalar,

fatih bey bu yazdıklarınızdan sonra tam olarak sorununuzun local network ( yerel ağ ) olmadığını varsaymalısınız. esas probleminiz internet dağıtıldıktan sonra adil kullanım yapılmadığından sürekli olarak internetin yavaşlaması yada kopması. 

Öncelikle bu ortam için filtreleme çalışmalarına başlamınız sağlıklı olacaktır ki şuanki mevcut yapıyla bile gerekli protokol ve portlar kısıtlanırsa performans farkını göreceksiniz.

En basit yol ile de gidersek internet ile switch arasına konulacak bir adet linux firewall ve gerekli yapılandırma yeterli olacaktır. 

Daha önceki mesajımda bahsettiğim gibi prefabrik konutlarda sinyal problemi çok fazla yaşanmaz. bundan dolayı her prefabrik konuta 1 adet ap ile erişimi yeterli olacaktır. bu da 1 adet 4 gb ramli orta seviye bir pc + 12 adet AP ( D-Link ve Airties marka olabilir) + 1 adet 16 port kaliteli bir markanın switch'i işinizi görecektir.

Keyifli çalışmalar 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/10/2010 13:24

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sayın arkadaşlar rıza ve turan bey çok teşekkür ediyorum

ama malesef soruma kısa öz ve net cevap alamıyorum

ap point de koysan oda bir switch işlevi görecek

sonuç olarak 12 adet ap point koyucaz ap pointlerin fazla olması yada switch sayısının falza olması ne gibi sıkıntı yapar çok net bir soru

yada olası problem ne olur olursa en basit nasıl çözülür

zaten elimizde 6 adet ap point var 6 barakaya sistemi kurar 1 hatfa süreyle deneriz ip bant genişliğinide ayarladıkmı zaten sorun kalmaz

ap pointler sıkıntı yapar stabil çalışmaz ise direk kablo çeker switch koyarız velhasıl sorun daha önce ap point de koysan her birine switchden kablo çekicen repater olarak kullanırsan saçmalar ve nitekim saçmalıyor.

mesela switchlerden biri arıza yaparsa sistemi kitlermi kitlerse nasıl tespit ederiz gibi?

Gönderildi : 08/10/2010 14:51

(@www-rizasahan-com)
_

Repater olarak kullanmayın.Merkez ortada dediniz.Merkeze koyacağınız switche ayrı ayrı kalbo takarak access pointlere götürün.Zaten bağlanamayan barakanın ya ap yada apte gelen kabloda sorun olur ise bağlanamaz o baraka.Bunuda tester ve yedek bir ap ile çözersiniz.

Elinizde zaten 6 ap varmış bence bunlardan 2 tanesini kurun 2 barakada deneyin bakalım ne olacak?

Gönderildi : 08/10/2010 15:26

(@fatihakboru)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ok deneyip cevap yazarım sağol

Gönderildi : 08/10/2010 16:52

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Benim anlamadığım her odaya switch koyamanın ne alemi var?

her barakaya 1 switch konursa yeterli olur. iç dağıtım kablo ile yapılır. Kablosuzda isternirse swiche bir bacaktan sağlanır. ki bana kalırsa kimse kabloluyu kullanmaz. dosya paylaşımı yapılmayacağından uygun yerleştirilmiş kablosuz cihazlar daha mantıklı olacaktır. Bu sizi kablo kanalet vs. maliyetinden kurtaracaktır.

Ama illa kablo derseniz her baraka için 24 port switchlerle sorun çözülebilir. yani 12 adet 24 port switch +1 merkez switch 13

125 kişiye 2x32 Mbit toplamda 64 Mbit internet önermişsiniz? bence 1:4 oranı yeterlidir. yai 125/4=> 32 Mbit yeterlidir. Ama bunlar öğrenci sürekli video izleyip download yaparlarsa yada talep neyse odur sonuçta.

ayrıca birde buradaki ağın izlenmesi takip edilmesi ve kısıtlanması için ek donanım ve yazılımlar vs. işin maliyeti belirli bir boyuta ulaşıyor.

birde sadece internet kullanılacak bir ağa neden yönetilebilir switch almak isteniyor anlamadım.?

yani burada taleplere göre öneriler yapıldıysa maliyete katnalacaklar

Gönderildi : 08/10/2010 17:10

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Şahsen o kadar switch ile uğraşmak biraz sıkıntılı gibi geldi bana.Eğerki switchleriniz biraz ucuz yollu bişey olursaki yoğun trafikte tıkanabilir.Üstte rıza beyin çiziminde size kendi görüşümü ileteyim ana switch diye düşünülen yerde ben olsam 2 ana switch kullanıp networku fiziki olarakda ikiye bölerdim.Hem internnet ve veri akış hızını tek port üzerinden alırdım hemde olası problemde sistemin en azından yarısını ayakta tutma şansım olabilirdi.Ayrıca bu yapıda sorun çözmek daha doğrusu sorunu tespit etmek daha kolay olabilir...

Selamlar... 

Gönderildi : 09/10/2010 03:38

Sayfa 1 / 2
Paylaş: