Forum

yerel ağ bağlantısı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

yerel ağ bağlantısı şu anda bağlandı problemi.

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
634 Görüntüleme
(@batuhandemirdal)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar... benim 200 pc kullanıcılı 10 aptal switch 4 gigabit switch kullanımı var.ancak ağda sürekli kopma oluyor yerel ağ bağlantısı şuanda bağlı diyor tek pc de değil 50 sinde falan.hemen geliyor kablo takılı değil diyor sonra bağlandı şu anda bağlı diyor.ben bunu bir porgram sayesinde bulamam mı pc demi sorun var veya ağı kitliyen bozuk switchmi var onları test edemem mi bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/07/2010 12:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhaba arkadaşlar... benim 200 pc kullanıcılı 10 aptal switch 4 gigabit switch kullanımı var.ancak ağda sürekli kopma oluyor yerel ağ bağlantısı şuanda bağlı diyor tek pc de değil 50 sinde falan.hemen geliyor kablo takılı değil diyor sonra bağlandı şu anda bağlı diyor.ben bunu bir porgram sayesinde bulamam mı pc demi sorun var veya ağı kitliyen bozuk switchmi var onları test edemem mi bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

teşekkür ederim.

Muhtemelen kablolamanızda sorun var. 10-15TL'ye hemen her bilgisayarcıda ve kablocuda bulabileceğiniz Kablo Test Cihazı (RJ45+RJ11) ürünü ile kablolarınızdaki bozuklukları tespit edebilirsiniz. Çok daha profesyonel olan (kopuk kabloların tam olarak yerini veren, kablodaki sinyal zayıflamasının miktarını gösteren, v.s.) ürünler var ancak hem maliyetli hem de size göre değiller.

Kablo Test Cihazı ( RJ45 + RJ 11 )

Eğer bu da sorununuzu çözmezse o zaman switch'lerde değişim zamanı gelmiştir demektir.

Bu arada; eğer yönetilebilir değillerse akıllı sandığınız 10gbit'lik switch'ler de pek akıllı değiller; sadece daha hızlılar [:D]

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/07/2010 13:22

(@batuhandemirdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kablo testır cihazım var ancak hangi uç nereye gidiyor bilmiyorum hangi portta olduğunu tek tek mi yapmam lazım denicem veya daha bir program varmı dır bildiğiniz...resimdekinin aynısı var ancak o switch in 8 portluysa mesela 2 portunda sorun var ancak onu yüksek maliyetli testır cihazı ile mi yapabilirmiyim program falan kursam göstermez mi sorunu ?

Gönderildi : 30/07/2010 13:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

kablo testır cihazım var ancak hangi uç nereye gidiyor bilmiyorum hangi portta olduğunu tek tek mi yapmam lazım denicem veya daha bir program varmı dır bildiğiniz...resimdekinin aynısı var ancak o switch in 8 portluysa mesela 2 portunda sorun var ancak onu yüksek maliyetli testır cihazı ile mi yapabilirmiyim program falan kursam göstermez mi sorunu ?

Eğer kablolarınızın hangisinin nereden girip nereden çıktığını bilmiyorsanız orada el atılması gereken ciddi bir sorun var demektir. Öncelikle profesyonel bir network uzmanı ile görüşün ve danışmanlık hizmeti amaçlı görüşün. En kısa sürede de tüm kablolarınızı CAT6 kablolarla değiştirin. Bugün 100TL gibi rakamlara 300 metrelik iyi kalitede CAT6 kablo satın alınabiliyor. 1 (ya da firmanızın büyüklüğüne göre 2) gecelik bir çalışmayla da firmanızdaki tüm kabloları kolayca değiştirebilirsiniz. Burada önemli olan programlı çalışma; o yüzden nir network uzmanı ile görüşün dedim. Kendi başınıza işinin ehli olmayan "bilgisayarcı"larla bu işe kalkışırsanız 1 günlük iş olur 1 hafta; bir de üstüne üstlük hangi kablo nereden çıkıyor nereye giriyor YİNE bilemiyor olursunuz.

Bunun akabinde bir yatırım daha yaparak APTAL switch'lerinizden tamamen kurtulun. Bugün 16 portlu gigabit ve son derece kaliteli switch'ler 150TL gibi rakamlara satın alınabiliyor. 8 portlu olanlar da çok daha ucuz.

Kaliteli markadan ve kaliteli malzemeden vazgeçmeyin. 1 kere yapın tam olsun. Yoksa daha çoook forumları tırmalarsınız!!

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 30/07/2010 15:02

(@batuhandemirdal)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/07/2010 15:27

(@Anonim)
Gönderiler: 0

50 bilgisayarda aynı anda bağlantı sorunu yaşıyorsanız. Muhmelen

1. 48 portlu switchlerden birisi resetliyor olabilir?

2. bu switch elektkrik dalgalanmalarından etkileniyor olabilir. cihazı muhakkak bir ups üzerinden çalıştırın. eğer ups üzerinden çalışırken de benzer bir psrun yapıyorsa muhtemelen güç kaynağı problemli olabilir.

3. bu switchlerinizde eğer kısa devre koruması (switch portundan çıkan kabloyu bir şekilde yine switche giriyorsa) yoksa cihaz bundan dolayı problem çıkarıyor olabilir.

Gönderildi : 04/08/2010 19:57

Paylaş: