Forum

3g ve Metro Etherne...

Bildirimler
Hepsini Temizle

3g ve Metro Ethernet

28 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,049 Görüntüleme
(@metinselcuk)
Gönderiler: 341
Reputable Member
Konu başlatıcı

VPN'i fortigate sağlıyor, domain ortamımızda var. Tek eksiğimiz radius demek oluyor ozaman. Radius olmadan kullanıma izin vermiyormu operatörler.

Gönderildi : 21/05/2010 18:19

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

hayır vermiyor... herhangibi bir windows 2003 2008  makinaya ek servis olarak kurarsınız buda sıkıntı çıkarmayacaktır.

Gönderildi : 21/05/2010 18:41

(@GokceKURT)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Merhaba, konu networking ile alakalı olarak ilgimi çekti, bu yüzden soruyorum : 

Burada yapılmak istenen şey, Metro Ethernet ile gelen kurumsal ağ erişimini bir BSC kurup,  bunun üzerinden baz istasyonu altında kullanılmak üzere abonelere dağıtma işlemi mi yapılıyor ?  Yani şirket içinde kablosuz iletişim için yerel 3G kullanımı gibi ? 

Gönderildi : 21/05/2010 19:11

(@esersolmaz)

Merhaba, konu networking ile alakalı olarak ilgimi çekti, bu yüzden soruyorum : 

Burada yapılmak istenen şey, Metro Ethernet ile gelen kurumsal ağ erişimini bir BSC kurup,  bunun üzerinden baz istasyonu altında kullanılmak üzere abonelere dağıtma işlemi mi yapılıyor ?  Yani şirket içinde kablosuz iletişim için yerel 3G kullanımı gibi ? 

Merhaba;

Teknolojinin kullanımı o kadar geniş ki operatörün çektigi ve data hizmeti olan (çekipde olamayan bir bölge yok) her yerde kullanılabilir.

Olayın aslında ME ile bir alakası yok sadece operatör ile sizin aranızda trafik akabilmesi bir için bir baglantı lazım bu karasal hat olur yada vpn tunnel olur hiç fark etmez...

Gönderildi : 21/05/2010 20:24

(@GokceKURT)
Gönderiler: 35
Eminent Member

İlk başta, bazı sitelerin/apartmanların kullandığı IP DSLAM ile "Private ADSL" veya Private 3G gibi birşey olduğunu düşünmüştüm. Sanırım yapı biraz daha farklı birşey.  

-Eğer doğru anladıysam- elimizde 3G Dongle'ımız, Netbookumuz veya PDA'miz, başka bir şehirde / lokasyonda olsak bile, 3G bağlantısını açtığımız andan itibaren, herhangi bir vpn client programı yüklemeden  şirket ağına ulaşabiliyoruz sanırım.

Peki bu hizmet için, operatör ile temasa geçmek, belli bir hizmet alımı yapmak gerekiyor mu ? 

Gönderildi : 21/05/2010 22:21

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

hayır vermiyor... herhangibi bir windows 2003 2008  makinaya ek servis olarak kurarsınız buda sıkıntı çıkarmayacaktır.

Eser bey sanırım buna yeni geçilmiş eskiden sadece sabit IP istediğimizde radius isterlerdi, şimdi tüm Extranet ler için istiyorlar mı ?

Gönderildi : 22/05/2010 12:13

(@ertanerbek)
Famed Member

İlk başta, bazı sitelerin/apartmanların kullandığı IP DSLAM ile "Private ADSL" veya Private 3G gibi birşey olduğunu düşünmüştüm. Sanırım yapı biraz daha farklı birşey.  

-Eğer doğru anladıysam- elimizde 3G Dongle'ımız, Netbookumuz veya PDA'miz, başka bir şehirde / lokasyonda olsak bile, 3G bağlantısını açtığımız andan itibaren, herhangi bir vpn client programı yüklemeden  şirket ağına ulaşabiliyoruz sanırım.

Peki bu hizmet için, operatör ile temasa geçmek, belli bir hizmet alımı yapmak gerekiyor mu ? 

Eğer şasınıza özgü bir sistem istiyor iseniz ve istediğiniz sistem benim
şirker ağına dahil olsun diyorsanız buna göre anlaşma yapıyorsunuz, diğer türlü zaten VPN ya da GRE tunnel ile gelebilirsiniz.

Gönderildi : 22/05/2010 12:15

(@esersolmaz)

Eser bey sanırım buna yeni geçilmiş eskiden sadece sabit IP istediğimizde radius isterlerdi, şimdi tüm Extranet ler için istiyorlar mı ?

Günaydın Ertan Bey;

Bu projeyi bende yeni gerçekleştirdim ve devam ediyorum extranet için ip adresini radius ile vermemiz gerekiyor dediler. Ki kullanabilirligi gerçekten çok iyi hem auth ederken ip bilgisinide beraberinde yollamak mantıklı bir nevi 802.1x yapılıyor.

Gönderildi : 22/05/2010 12:40

(@ertanerbek)
Famed Member

Elbette ama bu bir zorumluluk olmasa gerek, daha önce belirttiğim gibi AAA sunucunun burdaki işlemi sabit IP verme yetkisi olmayan 3G taşıyıcının sabit ip verebilmek için bunu yaptırması yoksa DHCP hizmeti veriyorlar diye biliyorum.

Gönderildi : 22/05/2010 13:35

Sayfa 2 / 2
Paylaş: