Forum

Ağ Bağlantısı, beli...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ Bağlantısı, belirlenemeyen problem

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
607 Görüntüleme
(@ozkangunuc)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

İlk baş sistemi size aktarayım; Airties 4 port Adsl modem (Bridge modda), Firewall (Cisco pix 501) ve Hp Procurve 8 Port swicth, sistemimin internet ve ağ ayağıdır. 6 Pc bu sistem üzerinden internete çıkmakta ve Local bağlantı sağlamaktadır. Pc'lerin hepsinde XP Pro mevcuttur. Workgroup bağlantı türü vardır.

6 Pc --> HP Swicth'e bağlı.
Swicth  --> Cisco Firewall'a bağlı
Firewall --> Adsl modeme bağlı
Yerel ağ türü --> Workgroup

Sorunum şudur arkadaşlar; Yaklaşık problemim 2 aydır devam etmektedir. 2 Ay öncesinde de yine aynı bağlantı yollarını kullanarak internet ve yerel ağ bağlantılarını kullanmataydım.
Sistem içerisinde 1 Pc üzerinde Link muhasebe programı sunucu hizmeti veriyor. Bu Pc'ye 2 Pc muhasebe programı için client tabanlı bağlanıyor. Bu bilgilerin dışında tüm pc'lerde (6 Pc) wordgroup tabanlı dosya ve yazıcı paylaşımında bulunuyor.

Şimdi, Link muhasebe programının bulunduğu Pc, gün içerisinde belirsiz aralıklarla ve zamanlarda kendisini erişime kapatıyor. Ağ bağlantılarında Pc'yi görebiliyorken, ne ping nede erişim sağlanamıyor. Yanlız ilgili Pc bu durumda internete çıkabilir. (Explorer ve msn gibi programlar çalışıyor.) Bu bağlantı problemi 2 - 3 dakika içerisinde kendiğilinden düzeliyor.

Pc bağlantısı kendisini kapattığı içinde muhasebe programı üzerinde kopmalar büyük sıkıntı yaratıyor.

Problemi çözmek için; ayrı ayrı yüklediğim ( 2 program aynı anda yüklü olmamıştır.) McAfee 8.7 yüklü ve güncelken, Avast yüklü ve güncelken, Combofix programı güncelken, Spyware Doctor yüklü ve güncelken taramalar yaptım. (Güvenli kip dahipdir.) Pc'nin ağ kablosunu ve Swicth üzerindeki portunu değiştirdim. Windows'u full update yaptım. Ccleaner ile sistemdeki gereksiz yazılımları ve hataları düzeltmeye çalıştım. Pc'nin ağ bağlantı hızını 100mb full, 100mb half, 10mb full ve 10mb half modlarında ayrı ayrı denedim. Fakat problemin çözümünü sağlayamadım.

PC'yi yeniden kurmadan çözüme ulaşmam gerekiyor. Sorunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler, kolay gelsin...

Gönderildi : 19/01/2010 19:29

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Merhaba

İşletim sistemi nedir ve olay görüntüleyicisinde herhangi birşey görebildiniz mi?

Gönderildi : 19/01/2010 20:30

(@GurkanDemirtas)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Merhaba arkadaşlar,

İlk baş sistemi size aktarayım; Airties 4 port Adsl modem (Bridge modda), Firewall (Cisco pix 501) ve Hp Procurve 8 Port swicth, sistemimin internet ve ağ ayağıdır. 6 Pc bu sistem üzerinden internete çıkmakta ve Local bağlantı sağlamaktadır. Pc'lerin hepsinde XP Pro mevcuttur. Workgroup bağlantı türü vardır.

6 Pc --> HP Swicth'e bağlı.
Swicth  --> Cisco Firewall'a bağlı
Firewall --> Adsl modeme bağlı
Yerel ağ türü --> Workgroup

Sorunum şudur arkadaşlar; Yaklaşık problemim 2 aydır devam etmektedir. 2 Ay öncesinde de yine aynı bağlantı yollarını kullanarak internet ve yerel ağ bağlantılarını kullanmataydım.
Sistem içerisinde 1 Pc üzerinde Link muhasebe programı sunucu hizmeti veriyor. Bu Pc'ye 2 Pc muhasebe programı için client tabanlı bağlanıyor. Bu bilgilerin dışında tüm pc'lerde (6 Pc) wordgroup tabanlı dosya ve yazıcı paylaşımında bulunuyor.

Şimdi, Link muhasebe programının bulunduğu Pc, gün içerisinde belirsiz aralıklarla ve zamanlarda kendisini erişime kapatıyor. Ağ bağlantılarında Pc'yi görebiliyorken, ne ping nede erişim sağlanamıyor. Yanlız ilgili Pc bu durumda internete çıkabilir. (Explorer ve msn gibi programlar çalışıyor.) Bu bağlantı problemi 2 - 3 dakika içerisinde kendiğilinden düzeliyor.

Pc bağlantısı kendisini kapattığı içinde muhasebe programı üzerinde kopmalar büyük sıkıntı yaratıyor.

Problemi çözmek için; ayrı ayrı yüklediğim ( 2 program aynı anda yüklü olmamıştır.) McAfee 8.7 yüklü ve güncelken, Avast yüklü ve güncelken, Combofix programı güncelken, Spyware Doctor yüklü ve güncelken taramalar yaptım. (Güvenli kip dahipdir.) Pc'nin ağ kablosunu ve Swicth üzerindeki portunu değiştirdim. Windows'u full update yaptım. Ccleaner ile sistemdeki gereksiz yazılımları ve hataları düzeltmeye çalıştım. Pc'nin ağ bağlantı hızını 100mb full, 100mb half, 10mb full ve 10mb half modlarında ayrı ayrı denedim. Fakat problemin çözümünü sağlayamadım.

PC'yi yeniden kurmadan çözüme ulaşmam gerekiyor. Sorunu nasıl çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler, kolay gelsin...

mcafee sürekli yüklü mü? bunu uninstal veya disable yaparak dener misin?

Gönderildi : 20/01/2010 22:42

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşletim sistemim  XP Professional dir. Tüm update ve service pack'leri yüklüdür.

Gönderildi : 25/01/2010 14:10

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İşletim sistemim  XP Professional dir. Tüm update ve service pack'leri yüklüdür. Olay günlüklerinde de bu soruna ilişkin bir ileti göremedim.

McAfee sürekli yüklü, Fakat öncesinde hiçbir antivirus veya spam filter programlarından birisi yüklü değilken de aynı sorunu yaşamaktayım. Antivirus tabanlı olmadığını düşünüyorum.

Gönderildi : 25/01/2010 14:12

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

sorun olan pc üzerinde kesinti oldugu durumda ethernet kartını disable edip tekrar enable ettiginizde ne olacak bunu test edebilirmsiniz? kullanıcılar baglanmaya anında başlayacaklarmı acaba?

bu durumda sorun anında düzeliyorsa ethernet kartı driverlarını güncellemenizi hatta mümkünse pc'ye farklı ikinci bir ethernet kartı takıp çalıştırmayı denemenizi tavsiye edeceğim.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/01/2010 02:00

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim arkadaşlar...

Onboard olan Ethernet kartını bios'tan kapatıp PCI ethernet kartı takmış ve yeni denemelerimi bu kart üzerinden değerlendirmiştim. Fakat son bir test aşamasında ortaya çıkan bir gerçekle karşı karşıya kaldım. PCI olarak taktığım 10/100 Ethernet kartının da üretim hatasından kaynaklanan bir hatası olduğunu gördüm. 

Problem, yeni bir ethernet kartı taktığımda yapılan test sonuclarına göre cözüldü. Yaklasık 3 .5 gündür tek bir kesinti dahi olmadı.

Yardımlarınız ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/02/2010 19:16

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

O zaman Geçmiş Olsun ve geri bildirim için de teşekkürler...

Gönderildi : 03/02/2010 19:33

Paylaş: