Forum

Access Point sıkınt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Access Point sıkıntısı

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,700 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba elimde 2 adet edimax ew-7206APg Wireless LAN Access Point var birde Airties kablosuz modem var.Modemdeki interneti dağıtmak istiyorum ancak bir türlü olmuyor.

Sıralı olarak aşamalar ne olmalı ayarlamak için;?

Olmaları gereken mod ip kanal vs..

Teşekürler..

Gönderildi : 12/01/2010 14:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Olmayan nokta neresidir sorun nedir?Siz neler yaptınız ?

Access pointleri bağlayıp konfirüre etmedinizmi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2010 14:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Mersele yaptıgım ayarların olmaması olması.

Misal access point1 de nasıl ayar yapmalı 2 de nasıl ve modemde nasıl ayar yapmam lazım.

Teşekürler..

Gönderildi : 12/01/2010 14:41

(@www-rizasahan-com)
_

Ben işyerinde 5 tane kullanıyorum.

1-access pointlere arayüze girmek için kullanım klavuzundaki ip bolğundan kendi bilgisayarınıza ip verin

2-Kendi bilgisayarınızdan access pointinizin arayüzüne girin.Gerekli ayarları kitapçıktan bakarak yapın.

3-Güvenlik ayarlarını şifre yarlarını yapın.

4-Ortamda ip dağıtan bir dhcp varsa ki modem veya server access pointin dhcp sini kapatın.

5-Access pointe kendi ip bloğunuzdan kullanılmayan bir ip verin

6-Kendi bilgisayarınızın ip bloğunu normal olan ayarına getirin.

7-Access point cihazını deneyin.

8-Modemden veya swich ten access pointlere network kablosu çekin.

9.Kullanıma başlayın

Takıldığınız nokta nedir bu aşamalardan hangisinde tıkanırsanız yazın bakalım duruma.

Ama kitapçıktan yararlanarak bunu çok rahat yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2010 15:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

access poin arayüzüne girdim , kendi pc le aynı blogra ip verdim gerekli yarları derken orda takıldım access poin de mod ne seçili olmalı 2 adet access poin var mod ayarları hakkında ve access poin diğer ayarları hakkında bilgi verirseniz ve modemde yapmam gereken bir ayar varmı acaba?

Gönderildi : 12/01/2010 15:08

(@www-rizasahan-com)
_

Modemde ayar yapmayacaksınız.

Modemde mod seçmenize gerek yok aynı kanldan çalışabilirler.

Eğer sorunu aşamazsanız özelden mesaj atın.

Gönderildi : 12/01/2010 15:19

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bu konu ile alakalı  http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/10/31/video-access-point-kurulum-ve-konfig-rasyonu.aspx  videoyu izleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 12/01/2010 15:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Videoyu izledim ancak benim yapmak istediğim access pointleri dagıtıcı olarak kullanmak ve onlardaki Mod ayarlarını ne seçmem gerek?

ip grubu local le aynı yaptım access pointlere modemin mac adresinimi girmem lazım nedir modem ip varsayılan geçit olarak ayarladım hemen hemen her şekil denedeim access pointe kullanıcı baglanıyor ama internet kullanamıyor o bağlanan kullanıcıdan modemi ping lediğimde ping paketleri ulaşmıyor gibi..

Bu sıkıntılarımı nasıl aşarım bana aşamalı access pointte 1 ve 2 cisinde nasıl ayar yapacam nelere dikkat etrmem gerek türünde anlatırsanız ozaman olur sanırım..,

Teşekürler.

Gönderildi : 12/01/2010 21:05

(@abdullahercin)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Robotics acces pointin ayar için ip no su :192.168.2.1   kullanıcı adı: admin  şifre:1234  Bu şekilde bağlantıyı sağlayabilmen gerekli. (Acces pointi pc ye direk bağlayıp ip yapılandırmanı yaparsan bağlanabilirsin). Acces pointin modu AP veya Universal Repeater olarak ayarlanması gerekli. Bir de Lan bölümünden ip numarasını 192.168.2.1 den farklı bir ip vermelisin. 2.2 veya 2.3 gibi... Çünkü airties modemin de ip no su 192.168.2.1 olduğundan çakışma yapabilir.  Bu şekilde deneyip yaptıklarını yazarsan daha fazla yardımcı olabiliriz. En azından acces pointin ayar sayfasını açabildin mi gibi bilgilere ihtiyacımız var.

Gönderildi : 12/01/2010 21:48

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Venim access poin e girişte sıkıntım yok mesele yaptıgım ayarların işlklememesi...

Gönderildi : 13/01/2010 19:48

(@www-rizasahan-com)
_

Ayarlamaları yaptıktan sonra ayarları kaydediyormusnuz?Access pointlerin markası nedir?

Gönderildi : 13/01/2010 19:58

(@abdullahercin)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Modemin ip numarası ile accespointin ip numarasını farklı bloktan vermeyi deneyebilir misin. Robotics bazı modellerde böyle bir durum vardı... Modem 192.168.2.x iken accespointi 192.168.1.x gibi...

Gönderildi : 14/01/2010 04:32

(@www-rizasahan-com)
_

Modemin ip numarası ile accespointin ip numarasını farklı bloktan vermeyi deneyebilir misin. Robotics bazı modellerde böyle bir durum vardı... Modem 192.168.2.x iken accespointi 192.168.1.x gibi...

Bendeki tüm access pointler us robotics.Hiç bir sorun yok taş gibi çalışıyor.

Şu access pointin bir markasını versenizde bizde yardımcı olsak diyorum..

Gönderildi : 14/01/2010 11:23

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba

Elimde Edimax 7228Apn model bir accsess point var. Bende senin gibi aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Hatta yetkili servisi aradım onlarda yardımcı olamadı. Cihazı kendilerine göndememi cihazın arızalı olabileceğini düşündüler. Fakat tek sıkıntı modem ve ap cihazı arasında ki güvenlik seçeneklerinin farklı olmasıydı. Aşağıda kısaca nasıl yapacağını belirtiyorum.

Fiziksel olarak Ap ni bilgisayarına bağla bağladığın interface kartına statik olarak bir İp adresi tanımla ardından kutundan çıkan CD yi tak. Kurulum sihirbazını çalıştır.  kullanıcı adı admin şifre 1234 olması gerekiyor. Ardından İP adresi ver bu vereceğin İP adresi modemin arayüzüne ulaşabilmek için kullanacağın ip adresi subnet belirle ardından gateway tanımla bu adres modeminin ip adresi örneğin 192.168.2.1 şeklinde ileri de kullanacağın bağlantı türünü seç modemle ap cihazın arasında bir kablo bağlantısı kullanmayacaksan wi-fi seç şuna dikkat et örneğin modemin wireless sinyalini hangi isimle dağıtıyor. bu isim ahmet olabilir. modeminin dağıtacağı isim ve şifreside aynı olmak zorunda. Ardından ap cihazının arayüzüne bağlan Security kısmında sağ tarafta güvenlik seçenekleri var. Bu seçeneğide kablosuz modemin hangi düzeyde güvenlik seçeneği kullanıyorsa onu belirlemen lazım.  Örneğin benim modemim airtes 206 şifreleme tipi WPA ve WPA2 accsess pointte tanımladığım şifreleme türüde sadece WPA2(AES) kaydet ve cihazı yeniden başlat. umarım işine yarar iyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/07/2011 16:38

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Paylaş: