Forum

Wan IP'yi Servere A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wan IP'yi Servere Atama Sorunu

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
363 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba aylardır çözemediğim bir sorunum var. Evde kişisel sitemi barındırdığım ve yaptığım çalışmaları test ettiğim bi serverim var.

Sorun şu airties rt-101 adsl modemim var , telekomdan statik ip aldım ve tersdns kayıtlarını yaptırdım şöle bir durum söz konusu telekomun bana verdiği statik ip'yi servere bir türlü tanımlayamıyorum server sürekli 192.168.2.x tarzı ipler alıyor. durum böyle oluncada www.domain.com 192.168.2.x te çözümlenio dışardan kimse siteye ulaşamıyor benim yapmak istediğim direk statik ipmi servere tanımlamak yani serverin ethernet kartındaki ip'de telekomun bana verdiği statik ip olsun 192.168.2.x'li ipden kurtulmak bridge modla ilgili yazılar okudum denedim ama bir türkü beceremedim şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 26/10/2009 03:28

(@serhatsert)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Merhaba,

Bahsettiğiniz işlem normal şekilde şöyle oluyor ;

Telekomdan aldıgınız sabit IP, sizin sitenizin dışarıdan erişilebilmesi için gerekli.Bu IP modemin dış bacağında oluyor.Serverın ethernet kartında olmuyor.Modemdende içeriye port 80 yönlendirilerek ilgili makinaya erişilmesini sağlamanız gerekiyor.Tabiki lokaldeki DNS serverda www kaydı oluşturduğunuzu düşünüyorum.dışarıdan ulaşmak isteyen kişi, sizin abc.com adlı sitenizin adını yazacak ve dns sunucunuzdan IP adresini çözerek modeme istek gönderecek.Modemde açılan port vasıtasıyla içteki IIS e yönlendirecek.

Sizin dediğiniz şekilde yaptığımızı düşünelim ;

Serverın dış bacağında 88.88.88.88. sabit IP olacak.Bu kablo yoluyla modemin iç bacagına bağlı olacak (10.0.0.1 -192.168.1.1 gibi) Modeminde dış bacağında yine telekomun size verdiği 88.88.88.88 IP olacak.Bu şekilde source ve target aynı görüneceğinden paketler drop olabilir.

Yapılandırmanızı IP adresleriyle yazarsanız daha net anlaşılır olur sanırım probleminiz..

Serhat,

Gönderildi : 26/10/2009 05:13

Paylaş: