Forum

swichde sorun var m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

swichde sorun var mı yok mu?

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
511 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Sorunumuz şu şekilde

ilk önce sistemi anlatayım. 2 adet 16 lık 3com swich var. 1 adet airties modem. Modem den swichlere kablo çektim7-8 aydır bir sorun yoktu ama iki gündür 2. swich e bağlı olan pc ler bir saat internete giriyorlar sonrasında sınırlı bağlantı oluyor ip alamıyorlar. ben swihde sorun vardır diye swich i değiştirdim yerine  başka bir swich taktım ama aynı sorun devam ediyor. modeme ve diğer swich e bağlı pc ler internete giriyorlar diğer denediğim iki swich de de belli bir zaman girip sonra sınırlı bağlantı diyor. swich i kapatıp açınca da düzeliyor. sonra yeniden aynı hata

Benim Yaptıklarım

swich değiştirildi. modem ile swich arasındaki kablonun uçları yenidn çakıldı ve kısalaştırıldı uzunluğu. swichleri kapatıp açınca belli bir süre kendine geliyor sonrasında yine pc lerde sınırlı bağlantı uyarısı geliyor.

Yaptıracaklarım

Modem ile swich arasındaki kablo çıkartıp swich den diğer swich e kablo çekecem. Sorun devam ederse gross koblo çekecem  swichden swich e

Yapabileceğim başka neler vardır yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 29/06/2009 21:45

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

IP dağıtımını ne yapıyor.

Gönderildi : 30/06/2009 11:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

IP dağıtımını ne yapıyor.

airties modem yapıyor.

Gönderildi : 30/06/2009 13:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar sistemle ilgili başka yorum yapacak arkadaşlar varmıdır acaba..

Gönderildi : 30/06/2009 17:33

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Peki sorun çıkan PC lerde IP leri elle vererek denediniz mi? Kabloyu switch ten swiche çekeceğim demişsiniz. Bunu denediniz mi?

Gönderildi : 30/06/2009 17:46

(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member

ilk önce modemden bir switch cıkar sadece bir switch modeme bağlı kalsın.Switch ler arasında cros kablo ile bağlamalısınız.Sorununuz switch erisim problemi.

Gönderildi : 30/06/2009 20:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Peki sorun çıkan PC lerde IP leri elle vererek denediniz mi? Kabloyu switch ten swiche çekeceğim demişsiniz. Bunu denediniz mi?

sınırlı bağlantıya düşdüğünde elle verdim ama bu seferde internete giremedi.

Gönderildi : 01/07/2009 15:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilk önce modemden bir switch cıkar sadece bir switch modeme bağlı kalsın.Switch ler arasında cros kablo ile bağlamalısınız.Sorununuz switch erisim problemi.

7-8 aydır sistem bu şekilde çalışıyordu cross kablo olmadan ama 1 haftadır sorun devam ediyor.

Gönderildi : 01/07/2009 15:54

(@cihanyagiz)
Gönderiler: 15
Active Member

7-8 aydır çalışması bozulmayacağı anlamına gelmez 

tavsiyelerim:

1-switch e ve modeme giden kabloları çok fazla kurcalama çok fazla söküp takma bu cihazlar sabit dursun 

2-bazı 3comlarda var eğer stack bağlantın varsa stack olarak bağla yoksa 1. portlardan switch leri birbirine bağla 

3- kullandığın kabloyu değiştir alabileceğin en iyi kabloyu al varsa cat-6 yoksa cat-5e kullan ve RJ-45 leride değiştir.

4-modemin switch e giden ethernet ucunu kontrol et iğneler rj-45 takılınca yamuluyor yada üst üste biniyor olabilir.

Gönderildi : 02/07/2009 14:21

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 154
Estimable Member

modem değiştirmeyi denedinizmi.Bir firmada sizin yapınız gibi 3com swich ve airties modem olan bir yapı mevcuttu.Bizde en son olarak modemi değiştirerek cozume ulaştık..İyi calışmalar

Gönderildi : 02/07/2009 17:08

(@hakangullu)
Gönderiler: 91
Estimable Member

Modeminizden bir kablo bir switche gitsinve  bu switch ten de diğer switche bir kablo gitsin.Öncelikle Modem ile 1.switch arasındaki kabloyu sağlıklı çalıştığından emin olun. tabi 1.switch ile 2.switc arasında olan kablonunda sağlıklı çalıştığındanda emin olun.(1.switch  ile 2.switch arası çekilen kablo uzun ise bazı cat5 ler sıkıntı yaratabiliyor.Dikkat edin.) bu şekilde bir deneyin olmadı ise;

- 2.switch e bağlı bulunan clientlar arasında 8lik hub veya switch  varsa onlardan biri de lop yapıyor olabilir.bunları da gözden geçirin.(hatta devre dışı bırakın)

- 2.switch e bağlı tüm clientların network kablosunu cıkarın ve herhangi bir pcyi tek bağlayın ve test edin sorun devam edecek mi?

- yukarda solediklerim dışında sorun devam ediyorsa 2.switch e bağlı clientlarda ozaman 1 ile 2.switch leri yer değiştirin bir de böle test edin..

Gönderildi : 02/07/2009 17:54

Paylaş: