Forum

İnternet Hız proble...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Hız problemi

27 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
6,917 Görüntüleme
(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba daha önce buraya bu konu ile ilgili yazmıştım.Geçen bu süre zarfında ne internet hat bağlantımızda nede network alt yapımızda bir sorun bulamadık.En sonunda modem le ilgili olduğunu sanıyoruz.Arkadaşlar Modem i açıp  kapattıktan sonra bağlantı düzeliyor.Bir iki sonra yine aynı oluyor yani çok yavaşlıyor.Araştırmlarım sonucunda "modem şişmesi" nden bahsediliyor.Bu sorunu nasıl çözebiliriz.Modem mi bozuk başka birşey mi var yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ortamımız 30 kullanıcı + DC + ISA Server mevcut.Kullanıcılar ISA Server üzerinden Proxy client olarak internete çıkıyorlar.ISA Server`ın dış bacağı direk modeme bağlı yapılandırma bu.İlginiz için şimdiden teşekürederim.

Gönderildi : 24/06/2009 13:19

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba,

Bağlantı hızınız nedir,Nasıl bir Dsl teknolojisi kullanıyprsunuz, Ortalama günlk trafiğiniz nedir.Hattınızdaki stürasyondan dolayı  internet bağlantınızda yavaşlık yaşamanız normaldir.

Gönderildi : 24/06/2009 13:29

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Modem olarak ne kullanıyorsunuz? Modemi resetleyip tekrar yapılandırın.Farklı bir modem denediniz mi?

Gönderildi : 24/06/2009 13:29

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Uğur Bey modem Zoom adsl kullanıyoruz. 4Mbit lik bağlantımız var.Tekrar yapınadırmayla ilgisini anlayamadım.Biz bir taşinma olayı yaşadık.Diğer ofisimizde bir problem yoktu.Buraya taşınınca bu problem oluştu.Modemi aıp kapatıncaq düzeliyor.Sonra tekrar eski haline geri dönüyor.Telekom ile konuştuk hat değerleriniz normal diyorlar.

Gönderildi : 24/06/2009 13:48

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Zoom modem çok kullandım, buna benzer sıkıntılar ya da bağlantı kopmaları gibi problemler çıkarıyor.Farklı bir modem ile denermisinizi mesele USRobotics tarzı.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 24/06/2009 13:51

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Uğur bey  bağlantıda kopma olmuyor.Sadece yavaşlama oluyor.Şimdiye kadar böyle bir sorun yoktu.Modem bozulmuşmudur diyorsunuz.Neden mesela modemi kapatıp açtıktan sonra düzeliyor.Bir iki gün donra yine aynı oluyor.Ama herhangi bir kopma yok.İlginiz için teşekürederim.

Gönderildi : 24/06/2009 13:55

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

Eğer ki kullandığınız internet yavaşlıyor ve siz de modemi kapatıp açtıktan sonra sorun düzeliyorsa, ki kullandığınız modem Zoom imiş,uzun süre zoom modem kullandım.Zoom modemlerde sizinde dediğiniz gibi bir şişme meydana geliyor.Modemi restart ettiğinizde yazılımsal olarak kendini resetlediği için sorun geçici olarak düzeliyor.Fakat daha sonra yine aynı sorun oluyor.İlerleyen zamanlarda ilk önce kopmalar olacak,daha sonra ise hiç link ışığı bile yanmayacaktır.Başıma geldiği için biliyorum.Bence şimdiden yeni bir modem arayışı içine girmelisiniz ve hemen almalısınız.Zyxel modemleri tavsiye ederim.

Kolay Gelsin,

Gönderildi : 24/06/2009 14:13

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Eren bey gerekli açıklamyı belirtmiş zaten,yalnız ek olarak bir de firmware  update deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 24/06/2009 20:09

(@OsmanBALCI)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhabalar,

Eren Bey ve Uğur Bey zaten söylenecekleri söylemişler. Ama birde benim aklıma gelen bir husus var.

Modeminizi değiştirdikten sonra tüm networkünüzde bir virüs taraması yapmanızı öneriyorum. Sorununuz sadece donanımsal olmayabilir.

Saygılarımla,

Gönderildi : 25/06/2009 19:55

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sağol kardeş ama virus ile ilgili bir sıkıntımız yok şuan.

Gönderildi : 25/06/2009 20:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

sorun modem olabilir fakat benim başıma şöyle bir olay geldi.

sizin gibi benimde internet çıkışımda problem vardı modem kapatıp açınca düzeliyordu ben modemi degiştirdim yine olmadı.

sonra içeride bütün bil. virüs ,trojan vb. tarama yaptırdım hatta temiz oldugu halde şüpelendigim bil. format attım .

ve bu şekilde sorun çözüldü.

Gönderildi : 26/06/2009 18:40

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için çok teşekürederim ama biz makine kurulumlarını daha yeni yaptık.

Gönderildi : 26/06/2009 19:37

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Önceki postta da belirttiğim gibi zoom adsl modem için firmware update yaptınız mı?

Gönderildi : 26/06/2009 23:47

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yaptık.Ama duzelme yok.

Gönderildi : 28/06/2009 20:22

(@ugurdemir)
Illustrious Member

O halde modemi değiştirip denemenizi öneririrm.Zyxel ya da U.S. Robotics marka adsl modemler işinizi görebilir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2009 22:20

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Isa server da sorun olamaz mı?Çünkü Diyelim sayfayı açıyorum bazen çok hızlı açılıyor bazen çok yavaş.Ama diyelim birşey indiriyorum hız çok iyi 4 mbs lik bağlantı için.Isa Server için belirli counter larla performans ölçümü yaptım ve Fatih Bey e gönderdim ama geri dönemedi.Neden ısrarla soruyorum.Şimdi gidicem 200TL modem alıcam düzelmiycek yine uğraş firmadan bin tane laf işit.Biliyorsunuz bilişim öyle bir konuki herkezin mutlaka söyeleyecek birşeyleri oluyor.

Gönderildi : 29/06/2009 14:53

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Birde Uğur Bey zyxel P-661H bu modem nasıl 30 kullanıcılı bir ortam için..

Gönderildi : 29/06/2009 14:55

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

sanırım yapmışsınızdır ama bence adsl hız testi yapın.Turk telekomda modem uyuması dedikleri bir olay var.Şöyleki intenetiniz bağlantı hızı 4 mb ise bu olay olduğunda hız 1 mb lere düşüyor.Bu durumda 1 mb internet çoklu kullanımda kasılıyor yavaşlıyor ve zoom gibi modeller bunun altından kalkamıyor.Bu sorun var ise düzelteek yer ttnet yada hizmet sağlayıcınız olacak.İnş yardımcı olabilimişimdir.

Selamlar

Gönderildi : 30/06/2009 16:06

(@ebubekirsiddik)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yaptık arkadaşım çooook yaptık.

Gönderildi : 30/06/2009 20:09

Sayfa 1 / 2
Paylaş: