Forum

Excel 2016 Hüc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel 2016 Hücre Düzenlerken Fare ile Kaydırma Yapamıyorum

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
11.6 K Görüntüleme
(@TuncayESER)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Microsoft Office 2016 Ev ve İş sürümü içerisinde bulunan Excel 2016'da,

Bir hücreyi düzenleme esnasında , (formül yazarken veya bir yazı yazarken, veya mevcut hücre içeriğini değiştirme esnasında)

Fare ile kaydırma yapamıyoruz. Fakat Kaydırma çubuğu ile kaydırma yapılabiliyor. Hücre düzenlemesinde yani hücre içinde değilseniz mouse orta tuş normal kaydırabiliyorsunuz. 

Problemin iyi anlaşılması için ;

Senaryo1:

Mesela: Uzun bir excel tablosunda farklı satırlarda yer alan rakamları toplatacaksınız. Formülü yazıp fare ile kaydırma yaparak bazı hücreleri formüle dahil etmek istersiniz. Bu esnada çok lazım oluyor. Fakat kaydırma hiç bir şekilde çalışmıyor. her defasında kaydırma çubuğunu kullanmak çok zor oluyor.

Senaro2:

Hücre içeriğini değiştirmek için F2 yada ilgili hücreye çift tıkladınız. İşte o esnada farenin orta tuşu ile kaydırma yapıp diğer hücrelere göz atmak istediğinizde bunu yapamıyorsunuz. Fakat kaydırma çubuğu çalışıyor. 

Denediğim çözümler:

Excel'i Safe modda açarak denedim çözülmedi.
Dosya > Seçenekler > Gelişmiş Sekmesinde bulunan "Doğrudan Hücre içinde düzenleme yapılmasına izin ver" seçeneği seçili. Çözülmedi
Farklı ortamda farklı bilgisayarlara yüklü excel 2016'larda denedim aynı problem onlarda da var. (OS'lerde farklı Win7, Win10)
Excel 2013'de denedim böyle bir problem yok.
IntelliMouse Tekerleği ile yakınlaştır Seçeneğinin işareti zaten seçili değil.

Belki de Excel 2016'da bu böyledir. Sizlerde de böylemi ?

Gönderildi : 15/03/2018 23:07

(@TuncayESER)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Excel 2016'da

Dosya > Hesap sekmesinden 

Gülcelleştirmeleri yaptım. Ve Problem çözüldü. (Problemsiz Sürüm 1802 Derleme 9029.2253)

Saygılar

Gönderildi : 16/03/2018 14:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Geçmiş olsun.

Artık günümüz eski zamanlar gibi değil. İnternet çok yaygın ve yüksek hızlarda. Bu nedenle eskisi gibi ürün çıksın yıllar sonra bug kapatan veya yenilik getiren güncelleme yayınlansın SP olarak verilsin şeklinde değil.

Sürekli güncelleme çıkıyor. Bu nedenle sistemleri sık sık güncellemek lazım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/03/2018 02:35

Paylaş: