Forum

Excell 'de hüc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excell 'de hücre içi biçimlendirme

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
748 Görüntüleme
(@ENSARDATLI)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir hücrede iki kelimeden biri renkli olabilirmi?

diğer bir sorum ise

bir hücre boş ise istenilen satır gizlenilebilirmi.

örnek: bir listede stok durumu sıfır ise  o malın bulundugu satırı gizlemesini istiyorum. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/01/2015 22:29

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Bir hücrede iki kelimeden biri renkli olabilirmi? - Evet olabilir. 

bir hücre boş ise istenilen satır gizlenilebilirmi.

örnek: bir listede stok durumu sıfır ise  o malın bulundugu satırı gizlemesini istiyorum. - Evet olabilir.

Metinsel Fonksiyonlar  ile hücredeki yazıyı istediğin gibi bölebilirsiniz ve istediğinizi yapabilirsiniz.

Rows("9:9").EntireRow.Hidden = True bu 9. satırı saklıyor , siz stok durumu 0 olanı bulup gizle demeniz gerekir.

Aslında bence burada makro kullanmanız çözüm olacaktır. Makrolar ile neredeyse herşey mümkün.

Gönderildi : 20/01/2015 23:06

(@yasarkiyak)
Honorable Member

Ürün Kod Ürün Adı Stok Miktar
1   Elma 3
2   Armut 4
3   Şeftali 5
4   Portakal 0
5   Kivi 9
6   Muz 8
7   Mandalina 0
8   Mango 3
9   Avakado 2

Yukarıdaki gibi bir tabloda stokları sıfır olanları gizletmek için ;

Sub test()

For i = 2 To 10

If Sayfa1.Cells(i, 3) = "" Or Sayfa1.Cells(i, 3) = "0" Or Sayfa1.Cells(i, 3) = 0 Then

Rows(i).EntireRow.Hidden = True

End If

Next i

End Sub 

Gönderildi : 20/01/2015 23:13

(@ENSARDATLI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

makro kullanmak istemesem renk ve bu güzleme olayı mümkün olurmu yine. yani formül ile. çünkü üzerinde çalıştığım dosya çalıştığım kurumlarda başka insanlarda kullanacak. Makro da sorun çıkartmasın diye istemedim. sizce ne yapmalıyım. bu aynı hücrede farklı renkde değer konusu ve değere göre satır gizleme konusu hakkında... bu arada çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

Gönderildi : 21/01/2015 11:22

(@yasarkiyak)
Honorable Member

Yine makroya girerek ancak fonksiyon ile çözebilirsiniz diye düşünüyorum, belki başka arkadaşların da farklı çözümleri olabilir, malum akıl akıldan üstündür. Bu kodları bir fonksiyona yazarsınız ve stok miktarını o fonksiyon ile hücreye yazdırırsınız yani stok da = topla() fonksiyonu yerine =stoktopla() fonksiyonu çalışır ve içerisinde eğer değer 0 ise gizle diyebilirsiniz. Yine diğeri de aynı şekilde olur ancak yine bir şekilde VBA ya girmeden bence pek mümkün değil.  

Gönderildi : 21/01/2015 13:42

(@ENSARDATLI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki..

bahsettiğiniz makroyu denedim çalıştı ancak bu işlere pek yabancıyım. makronun oto kontrolde olmasını istiyorum.

örneğin ben a1 hücresine felanca yazarsam listede ilgili hücrelerdeki değerler silinecek. istiyorumki otomatik bir şekilde hücrede bişey olmadıgı anda o satır yok olsun ancak tekrar hücrede bişeyler yazarsa tekrar gelsin. şu an ben makroyu çalıştır diyorum. satırlar gizleniyor. satırların tekrar gelmesi için satırları secip göster demem gerekiyor. bunları otomatik kendi yapamazmı. 

kıymetli zamanınızı ayırıdıgınız için tekrar teşekkür ederim.. 

Gönderildi : 21/01/2015 14:50

(@yasarkiyak)
Honorable Member

evet kendi otomatik yazar. belli bir olaya bunu bağlayabilirsiniz ancak merak ettiğim şu, gizli bir satırda hücreye veri nasıl girilecek? bunu söylerseniz ona göre yine yardımcı olmaya çalışayım.

Gönderildi : 21/01/2015 19:59

Paylaş: