Forum

Lync Hazırllığı Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lync Hazırllığı Hk.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
411 Görüntüleme
(@OzerGuller)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sistemimizde  

Server 2003 (dc dns dhcp)

Exchange 2003

10 mb metro ( 8 statik ip)

1 adet 2 5535 işlemcili 24 gb ramli g5 server mevcut ve bunun içinde Server 2008 r2 enterprise var

60 içerde 10 dışarıda olmak üzere 70 kullanıcı olacak

60 kullanıcı mesajlaşacak ( ve bunlar kayıt altında tutulacak )

10 kullanıcı haftanın belli günlerinde aynı anda video konferans yapacak ( dışarıdaki 10 kullanıcının domain'de bir hesabı ve maili var)

1 öncelikle donanımımız bu iş için yeterli olurmu.

2 internet bağlantımız yeterlimidir.

3 Ca sertifikası almam gereklimi 

4 Mesajlaşma yapan kullanıcılar skype hotmail iletişimde olmaları gerekli

5 Network ve donanıma göre kaç kişi aynı anda video konferans yapabilir.

6 Lisans tarafındaki makaleleri okudum ama tam emin olamadım benim hangi lisansları ve lync sürümünü almam gerekli (lync 2013  yeni olduğu için açıkçası 2010 kurma taraftarıyım.) 

Şimdiden Teşekkürler

Gönderildi : 17/08/2013 06:12

(@oguzhanilkanboran)
Gönderiler: 148
Estimable Member

Merhaba,

- AD yapınız Lync 2013 destekliyor. (2003 ve üzeri)

- 24 GB RAM / 2 CPU Lync 2013 için yeterli görünüyor. Server 2008 R2 desteklenmektedir.

- 60 içeride 10 dışarıda kullanıcı için mutlaka Edge Server da kurmak gereklidir.

- Kullanıcıların mesajlasmasını kayıt altında tutacaksanız Archiving Rolu de gerekli olacaktır.

- Internal CA sertifika gerekli olacaktır. Aynı zamanda dışarıdan bağlanan kullanıcılar için Public sertifika gereklidir.

İnternet bağlantı hızı ve diğer network tasarım konularıyla ilgili olarak Lync 2013 Planning Tool ve Bandwith Calculator ile bu değerleri hesaplayabilirsiniz.

- Lisans tarafında ise Lync 2013 Standart Edition kullansanız yeterli olacaktır.

Kolay gelsin

Gönderildi : 19/08/2013 13:00

(@OzerGuller)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

dışarıdaki kullanıcılarımın domainde mail adresleri ve hesapları var yinede sertifika almamız gerekecekmi.

ayrıca mesajlaşma yapan kullanıcılarım skype kullanıcıları ve hotmail kullancııları ile iletişime geçmesi gerekiyor.

bunun için edge yeterli olacakmıdır. 

Gönderildi : 19/08/2013 16:24

(@oguzhanilkanboran)
Gönderiler: 148
Estimable Member

Internal CA ile bu işlemlerin tamamını yapabilirsiniz. Public CA olmasa da olur.

Skype için pic kayıdının yapılması gereklidir. Sahip oldugunuz domain üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Edge her durumda gerekli olacaktır (External kullanıcılar için) Aynı zamanda web servisleri için Reserve proxy olarak ISA gerekli olacaktır.

Benim önerim içeride Lync kurulumlarını tamamlayınız. Sonrasında External  ve Mobility işlemleri en son Skype - hotmail entegrasyonunu yapabilirsiniz.

Kolay gelsin

Gönderildi : 19/08/2013 17:42

(@TecelliCelik)
Gönderiler: 64
Estimable Member

edge için lisans maliyeti nedir? hocam

Gönderildi : 05/09/2013 14:35

Paylaş: