Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Azure üstündeki db' de kullanıcı yetkisinden dolayı karşılaştığım problem

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@BarisGunacar)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Azure üstünde bir postgresql veritabanım var. Karşılaştığım problem şu:

Kendi lokal bilgisayarımdaki postgresql veritabanında tam yetkili kullanıcı olduğumdan dolayı pgAgent ile job oluşturdum. Aynı job'ları azure üzerindeki aynı veritabanında da oluşturmak isteğimde ise pgAgent' ın o server üzerinde gözükmediğini fark ettim. Aşağıdaki linkte bulduğum araştırmalarım sonucunda pgAgent servisinin görünmesi için kullanıcının superuser(Tam yetkili) olması gerekiyormuş.

https://www.dbrnd.com/2015/05/how-to-create-job-in-postgresql/

Note : Only super user or administrator can create and manage this job. This icon is only visible to administrator login (postgres super user login.).

Fakat bir türlü azure üstünde bulunan bu kullanıcının yetkisini değiştiremedim. Normal olarak yetkiyi değiştirip kaydet dediğimde bunu yapmak için superuser olmalısınız gibi bir mesaj veriyor. Başka bir çözüm yolu da var ise değerlendirmek isterim.

Yardımlarınız için teşekkürler,

Db Server

Gönderildi : 24/10/2017 20:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Azure üzerinde sistemi Microsoft yönettiği için özellikle Paas ve SaaS sistemlerinde bazı alanları veya bazı komutları - yetkileri alamıyorsunuz, böyle bir limitasyon olabilir mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2017 00:31

(@BarisGunacar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Azure üzerinde sistemi Microsoft yönettiği için özellikle Paas ve SaaS sistemlerinde bazı alanları veya bazı komutları - yetkileri alamıyorsunuz, böyle bir limitasyon olabilir mi?

Selamlar Hakan hocam,

Dediğiniz kısım üzerinde araştıracağım. MS Azure' yi BizSpark programından faydalanarak kullanıyoruz. Yani Microsoft bize ücretsiz olarak aylık 150 dolar gibi bir meblayı hesabımıza yüklüyor. Bizde onu kullanıyoruz. Bu program çerçevesinde yetki kısıtlamaları varmı yokmu araştıracağım.

Tekrardan teşekkürler, kolay gelsin. 

Gönderildi : 25/10/2017 13:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Sanırım yazılımcısınız, benim zayıf olduğum yönler ama bizim azure ile uğraşan yazılımcı arkadaşlara sorarım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/10/2017 00:26

(@BarisGunacar)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sanırım yazılımcısınız, benim zayıf olduğum yönler ama bizim azure ile uğraşan yazılımcı arkadaşlara sorarım.

Evet yazılımcıyım. Bende azure' da yeniyim. Arkadaşlar yardımcı olabilirse böyle bir sorunu çözmüş olacağız. 🙂 Alternatif bir çözüm yolu olarak veritabanında bulunan tablolarda indexleme yaparak sorgu sonuç sürelerini minimize etmeye çalışıyorum.

Tekrardan teşekkürler, kolay gelsin. 

Gönderildi : 26/10/2017 17:41

Paylaş: