Forum

Ofis365 lisansı kal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ofis365 lisansı kaldırılan posta kutusu ve sıfırlanan posta kutusu

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,934 Görüntüleme
(@Mevlut_Unlu)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

bir kullanıcım 1 sene kadar önce işten ayrılmıştı bizde ofis365 lisansını kaldırmıştık şimdi lisans atadığımda maillerini göremiyorum ama eski maillerine ihtiyacımız oldu en kısa yoldan nasıl çözebilirim destek hattını aradığımda ingilizce destek çıkıyor.

• Kullanıcı lisansı kaldırıldıktan sonra ne kadar süre mailleri tutuluyor yani kaç güne kadar tekrar lisans atarsam bu kullanıcının maillerini görebilirim
  • Bir ara makale okumuştum mailbox'un gizli bir kopyasını tutabiliyorduk bunu naısl yapıyorduk kaynağı tekrar bulamadım
  • Bu gibi durumlar için microsoft'un sağladığı bir hizmet satın alabiliyormuyuz eğer alabiliyorsa adı nedir
  • Bu hizmette silinen maillerin bile tutulmasını sağlıyabilir miyiz

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/02/2017 17:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Lisans kalkmasından dolayı 1 ay silinmiş posta kutusunda bekler. Siz kullanıcı işten çıkınca pst olarak almalısınız.

Gizli kopya için journaling yapmak lazım ama bu eski mailleri kapsamaz. https://rizasahan.wordpress.com/2013/08/29/ofis-365-exchange-kural-yonetimi/

Bu gibi durumlarda en güzeli pst ye çıkan personelin yedeğini almak.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2017 19:34

(@oguzhanburkay)
Gönderiler: 9
Active Member

Rıza beye ek olarak;
Ayrılan personele ait mailin tekrar ihtiyaç duyulabileceği düşüncesiyle, öncelikle kullanıcı adresini paylaşılan posta kutusuna dönüştür seçeneğini kullanıyorum ve daha sonra kullanıcı lisansını kaldırıyorum.Ayrılan personel maillerine ihtiyaç duyar isem, ihtiyaç duyan kullanıcıya yetki vererek eski maillere ulaşıyorum ki bu daha çok sirkülasyon olan departmanlarda işime yarıyor. Umarım bu yöntemde uygundur. 🙂

Gönderildi : 27/02/2017 20:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Rıza beye ek olarak;
Ayrılan personele ait mailin tekrar ihtiyaç duyulabileceği düşüncesiyle, öncelikle kullanıcı adresini paylaşılan posta kutusuna dönüştür seçeneğini kullanıyorum ve daha sonra kullanıcı lisansını kaldırıyorum.Ayrılan personel maillerine ihtiyaç duyar isem, ihtiyaç duyan kullanıcıya yetki vererek eski maillere ulaşıyorum ki bu daha çok sirkülasyon olan departmanlarda işime yarıyor. Umarım bu yöntemde uygundur. 🙂

Güzel hareket

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/02/2017 00:39

(@Mevlut_Unlu)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

yanıtlar için çok teşekkürler evet sharing mailbox'u bu mantıkta kullanmak aklıma gelmemişti açıkcası teşekkürler. Aslında pst yedeklerim var kullanıcı işten ayrılmadan hemen önce almıştım ama kullanıcı işten çıkarılacağını sezmiş olacak ki çok öncesinde maillerinin bir kısmını yok etmiş dolayısıyla benim aldığım yedek eksik çıkıyor. Bahsettiğim Rıza bey'in belirttiği journaling özelliğiydi ama bu da benim yedekleme işimi çözmekten farklıymış ben yanlış hatırlamışım.

-----------------------------------------------------------

+ Ofis365 yedeklemerini silinen maillerde dahil en kolay şekilde yapmanın veya hizmet olarak almanın en kolay yolu nedir?

+ Microsofta mahkeme kararını etkinleştirmeyi sordum E2 ve üzeri lisanslarda etkinleştirebileceğimi söylediler ve destekyen tüm kullanıcılarda etkinleştirebilirmişim herhangi bir sayı kısıtlaması yokmuş ama kafama takılan 1-2 şey oldu.

- Mahkeme kararını etkinleştirmenin negatif bir yönü var mıdır?

- Sorun olduğunda bu mantıkta tuttulan maillere ulaşım kolay mıdır?

- Destekleyen tüm lisanslarda bu özelliği etkinleştirsem sorun olur mu?

Gönderildi : 28/02/2017 18:27

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member

Rıza beye ek olarak;

Oğuzkan bey, teşekkürler güzel bir method. ihtiyaç oldu mu bilemiyorum ama, peki tekrardan aynı adres te mailbox açmanız gerekirse ne yapıyorsunuz. bildiğim kadarıyla shared mailbox tekrar lisans atanarak normal bir mailbox hesabına dönüştürülemiyor.

yani şunu diyorum.

@cozumpark.com">cozumpark.forum@cozumpark.com adında bir adresiniz vardı ve kullanıcısı ayrıldı.  5 ay kadar kullanılmayacak ve shared yaptınız lisansı kaldırdınız.

sonrasında aynı adresi tekrar geri nasıl alacaksanız. silip adresi tekrar oluşturmak yöntem olabilir tabi de sorun çıkar mı?

Gönderildi : 10/03/2017 13:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Mail adresini saklamak zorunda değil, oradaki mantık mailleri saklamak, örneğin bu hesap durur ama mail adresi @cozumpark.com">arsiv1@cozumpark.com olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/03/2017 18:26

(@oguzhanburkay)
Gönderiler: 9
Active Member

O365 de paylaşılan mail hesabını normal posta kutusuna çevirerek lisans atama yapılabiliyor. aynı mail adresi ile devam edile bilir sorun olmuyor bu şekilde bir çok hesabı kullanıyorum. Özellikle sezon sonu askıya alınan personel maillerinde uyguluyorum. Senaryoya göre tabiki Hakan beyin cevapladığı durumlarda söz konusu olabiliyor.

Gönderildi : 04/04/2017 17:15

Paylaş: