Forum

Azure Dns Zone MX e...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Azure Dns Zone MX ekleme

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
671 Görüntüleme
(@SelahattinOKUMUS)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selamlar,

Isp üzerinde tutulan dns hizmetimi Azure üzerine taşımak ve office 365 alan adı kayıtlarını azure üzerinde yapmak istedim.

ücretsiz hesap açtım ve dns zone hizmetini aktif ettim ve isp üzerinde ns kayıtlarını değiştirerek azure tarafına yönlendirdim.

office 365 tarafında alan adı dns kayıtlarını aktarmak istediğimde mx kaydı kabul etmedi ve sip kayıtlarına da kabul etmedi.

eklemek istedğim kayıt 

TÜR ÖNCELİK ANA BİLGİSAYAR ADI İŞARET EDİLEN ADRES TTL
MX 0 @ xxxxxxxxx-com.mail.protection.outlook.com 1 Saat

verdiği hata

Failed to create record set '@'. Error: The resource record is missing field 'preference'.

sip hesaplarını ilgili girilmesi istene kayıtlar

TÜR HİZMET PROTOKOL BAĞLANTI NOKTASI AĞIRLIK ÖNCELİK HEDEF AD TTL
SRV _sip _tls 443 1 100 sipdir.online.lync.com @ 1 Saat
SRV _sipfederationtls _tcp 5061 1 100 sipfed.online.lync.com @ 1 Saat

kayıtların girilmesi açılan ekra aşağıdaki gibidir.

Hours
Seconds

Minutes

Hours

Days

Weeks

PRİORİTY

WEİGHT

PORT

TARGET

1
100
5060
sipfed.online.lync.com

azure üzerine bu kayıtları girmeyi başaran biri varmı acaba...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 20/03/2016 20:04

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhaba Selahattin Bey,

Azure DNS makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki komutları kullanarak Office 365'e ait DNS kayıtlarını Azure DNS üzerinde  tanımlayabilirsiniz.

$zone = Get-AzureDnsRecordSet -ResourceGroupName "ResourceGroupName" -ZoneName "domainname"

CNAME Kayıtları

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "sip" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "sipdir.online.lync.com"
Set-AzureDnsRecordSet -RecordSet $rs

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "autodiscover" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "autodiscover.outlook.com"

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "lyncdiscover" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "webdir.online.lync.com"

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "msoid" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "clientconfig.microsoftonline-p.net"

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "enterpriseregistration" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "enterpriseregistration.windows.net"

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "enterpriseenrollment" -RecordType CNAME -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Cname "enterpriseenrollment.manage.microsoft.com"

SRV Kayıtları

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "_sip._tls" -RecordType SRV -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs –Priority 100 –Weight 1 –Port 443 –Target "sipdir.online.lync.com"

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "_sipfederationtls._tcp" -RecordType SRV -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs –Priority 100 –Weight 1 –Port 5061 –Target "sipfed.online.lync.com"

MX Kaydı

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "@" -RecordType MX -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Exchange "MXRecord" -Preference 5

TXT Kaydı

$rs = New-AzureDnsRecordSet -Name "@" -RecordType TXT -Zone $zone -Ttl 3600
Add-AzureDnsRecordConfig -RecordSet $rs -Value "v=spf1 include:spf.protection.outlook.com -all"

Kayıtları listelemek için

Get-AzureDnsRecordSet -ResourceGroupName "ResourceGroupName" -ZoneName "domainname" | ft

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/03/2016 02:25

(@SelahattinOKUMUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ümit selamlar,

cevap için teşekkür ediyorum. sizin makalenizi görmüştüm fakat 

PS C:\Users\selah> Login-AzureRmAccount
Login-AzureRmAccount : The term 'Login-AzureRmAccount' is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file
, or operable program. Check the spelling of the name, or if a path was included, verify that the path is correct and t
ry again.
At line:1 char:1
+ Login-AzureRmAccount
+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (Login-AzureRmAccount:String) [], CommandNotFoundException
+ FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

PS C:\Users\selah>

hata mesajı alıyorum. o nedenle azure ve office 365 ile ilgili sorunları mümkün olduğu kadar powershell tarafından değil verilen web arayüzden yapmaya çalışıyorum. ama microsoft tarafında bu sıkıntıları sürekli yaşıyoruz, yapacak birşey yok kendi sistemleri arasında bile düzenli bir çalışma şekli yok office 365 ayarlarını bile düzgün giremiyoruz maalesef. windows 10 kullanıyorum yukarıdaki hatanın sorununu bulduktan sonra sizin makalenizdeki gibi işlemleri tekrar deneyeceğim. 

ilginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/03/2016 03:53

(@umitseyhan)
Üye

Merhaba Selahattin Bey,

İşlemleri görsel olarak yapmak istiyorsanız portal.azure.com adresi üzerinden giriş yaparak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Login-AzureRmAccount komutunu kullanamama sebebiniz ise bilgisayarınızda azure powershell versiyonu ile ilgili. Güncel azure powershell versiyonunu indirmek için  http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2016/01/24/azure-powershell.aspx  makalede yer alan "Galeri Üzerinden Azure Powershell Kurulumu" başlığı altındaki işlemleri gerçekleştirmeniz yeterli. Güncel azure powershell versiyonunu indirdikten sonra komutları problemsiz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/03/2016 04:10

(@SelahattinOKUMUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ümit bey süpersiniz bu saatte cevap geleceğini hiç ummuyordum..

sabah deneyip neticeyi bildireceğim.

iyi geceler

Gönderildi : 21/03/2016 04:32

(@SelahattinOKUMUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ümit bey selamlar,

azure web platformu yükleyicisi 5.0 tool ile microsoft azure powershell yüklendi fakat windows 10 yüklü 3 makinede denedim azure powershell gelmedi. başka bir seçeneklerinde kurulması gerekiyor mu. 

Gönderildi : 21/03/2016 21:47

(@umitseyhan)
Üye

Merhaba Selahattin Bey,

Web platformu yükleyicisi ile değil aşağıdaki komutlar ile Azure Resource Manager modüllerini yüklemeniz gerekli.

# PowerShell Galeri üzeriden Azure Resource Manager modüllerini yükler.
Install-Module AzureRM
Install-AzureRM

# PowerShell Galeri üzerinden Azure Service Management modülünü yükler
Install-Module Azure

# AzureRM modülünde verilen sürüm listesi için AzureRM modüllerini yükler.
Import-AzureRM

# Azure Service Management modülünü yükler
Import-Module Azure

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/03/2016 01:22

(@SelahattinOKUMUS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ümit bey iyi günler, 

benim gibi powershell ile arası iyi olmayanlar için arayüzden ayarları yapmak için office 365 alan adları bölümünden verilen dns kayıtlarınıda mx değeri 0 olarak veriliyor ama azure dns zone hizmetinde 0 değeri hata veriyor. o nedenle böyle işlem yapacak arkadaşların değeri 1 olarak girmeleri gerekmekte ve sıkıntı olmadan işlemi kabul ediyor.

Mx Ayar

srv kayıtlarında _sip ayarında da _tls girebileceğimiz bir alan yoktu. bir çok hosting firmasında bu değeri girebilceğimiz alan bulunmakta. sizin göndermiş olduğunuz powershell ayarını denediğimde sürekli hata veriyordu. ama sizin yazmış olduğnuz komuttaki  name seçeniğindeki "_sip._tls" komutu dikkatimi çekmemişti. Name bölümüne sizin girmiş olduğunuz gibi eklediğim zaman sorun çözüldü.

Yardımlarınız için size ve Microsoft'dan Erdem Erdoğan beye çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 26/03/2016 19:18

Paylaş: