Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Onedrive Hak.

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,427 Görüntüleme
(@BulentBaloglu)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çok uzun zamandır sitenize uğrayamadım. Anladım ki sorununuzu çözüme park etmek için çözümparka uğramak gerekiyor. Benim sorum şu. Mac kullanıcısıyım. Ama aynı zamanda mac versiyonlu lisanslı office 365 kullanıcısıyım. Office365 yazılımını satın aldığımda ondrive'dan 1 tb cloud hizmeti geldi. Bunu flash disk gibi kullanmak istediğimden dolayı mac'de onedrive yazılımını indirdim ve kurdum. Buraya kadar bir problem yok. Asıl problem buradan sonra başlıyor. Ben onedrive'a ne kadar çok dosya yüklersem kendi harddiskimde yer azalıyor. SSD disk kullandığımdan dolayı zaten diskimde fazla yer yok. Onedrive'ı web üzerinden kullandığımda ise desktopta kullandığım yazılım gibi tat vermiyor. Bunun muhakkak çözümü olacağına inanıyorum ve profesyonel arkadaşlardan destek bekliyorum. 

Gönderildi : 10/09/2015 00:30

(@eravse)
Gönderiler: 1753
Üye

merhaba ekrandakı resımde c:\... kısmına kaydeder yanı senın mac makınende o adres neresı ıse ordakı dosyaları yenı bır usb ye tası folder olarak da orayı goster sorun kalmayacaktır. yanlız usb devamlı takılı olmak zorunda yoksa sync hatası alabılırsınız.

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

Gönderildi : 10/09/2015 02:57

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba ekrandakı resımde c:\... kısmına kaydeder yanı senın mac makınende o adres neresı ıse ordakı dosyaları yenı bır usb ye tası folder olarak da orayı goster sorun kalmayacaktır. yanlız usb devamlı takılı olmak zorunda yoksa sync hatası alabılırsınız.

Erdem bey yapmak istediğiniz işlemi tam anlayamadım. Adım adım izah edebilir misiniz?

Gönderildi : 10/09/2015 04:36

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

erdem bey'in bahsettiği durum,

mevcut senkronize olması gereken klasörünüzü, mac üzerindeki yerinden, harici bir aygıta taşırsanız, örneğin harici disk'e, mac os diskinin dolmayacağını iletiyor.

taşıma gerçekleştiğinde, üstteki ekran görüntüsündeki gibi, yeni lokasyonu belirttiğinizde, eşitleme tekrar başlayacak.

tabi harici bir üniteyle çalışmanız, takılı olmadığı anlarda, sürekli hata vereceği anlamına gelir.

kolay gelsin

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2015 12:28

(@eravse)
Üye

Turan Hocam teşekkürler.  🙂  Ben sync programları benzer çalıştığı için anlaşılabileceni zannetmiştim 🙂 desteğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla 

www.profectsoft.com

Gönderildi : 10/09/2015 12:53

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

erdem bey'in bahsettiği durum,

mevcut senkronize olması gereken klasörünüzü, mac üzerindeki yerinden, harici bir aygıta taşırsanız, örneğin harici disk'e, mac os diskinin dolmayacağını iletiyor.

taşıma gerçekleştiğinde, üstteki ekran görüntüsündeki gibi, yeni lokasyonu belirttiğinizde, eşitleme tekrar başlayacak.

tabi harici bir üniteyle çalışmanız, takılı olmadığı anlarda, sürekli hata vereceği anlamına gelir.

kolay gelsin

Bu bir çözüm olabilir fakat harici disk taşıyacaksam bulut hizmetini kullanmama gerek yok diye düşünüyorum. Harici disk üzerinden çalışırım. Aklıma şöyle bir yöntem geldi. Mac'de kurum içerisinde file server'a falan bağlanırken Connect to server komutunu kullandığımda benden server adresini istiyor. Kullanıcı adı ve şifresini girdiğimde bağlanabiliyorum ve orada çalışabiliiyorum. Acaba onedrive'ın server adresini temin edebilirsem ve bulut hizmetini aldığım mail adresimin kullanıcı adı ve şifresini girdiğimde bu yöntemle bağlanabilirmiyim. Tabiki onedrive'ın böyle bir yetkileendirmesi varmı yokmu bilmiyorum. Sadece benimkisi bir düşünce. Ne dersiniz?

Gönderildi : 10/09/2015 13:18

(@eravse)
Üye

O zaman sizde map network drive olarak ekleyin ??? direk online kullanmış olursunuz .

How To Article a göz atmanızı rica ederim.

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2478800

www.profectsoft.com

Gönderildi : 10/09/2015 13:59

(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member

Merhaba Onedrive kitaplığınızı bilgisayarınız üzerine network sürücüsü olarak MAP edebilirsiniz.

Bunun için connect to server kısmına onedrive kitaplık linkini girmeniz yeterli olur. Windows tarafında ben o şeklide kullanıyorum.

kitaplık linkini öğrenmek için ;

one drive login olduğunuzda klasörün yanında üç nokta görürsünüz buraya tıklayın ve URL adresini kopyalayın . bu URL adresini connect server bölümüne yapıştırın. 

kolay gelisn

Gönderildi : 10/09/2015 14:13

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Onedrive kitaplığınızı bilgisayarınız üzerine network sürücüsü olarak MAP edebilirsiniz.

Bunun için connect to server kısmına onedrive kitaplık linkini girmeniz yeterli olur. Windows tarafında ben o şeklide kullanıyorum.

kitaplık linkini öğrenmek için ;

one drive login olduğunuzda klasörün yanında üç nokta görürsünüz buraya tıklayın ve URL adresini kopyalayın . bu URL adresini connect server bölümüne yapıştırın. 

kolay gelisn

Dediğinizi yaptım. Fakat anladığım kadarıyla Connect to Server kısmında bir ip adresi istiyor gibi geldi bana.

Gönderildi : 10/09/2015 14:48

(@muratgok)
Reputable Member

yok aslında direk url ile bağlanabilmesi gerekir. Ama bir kaç sitede Mac OS'ler için 3party program kullanılarak map edilebildiği yazılı. 

Webdrive 

Expand drive mac sürümlerini inceleyebilir siniz . 

kolay gelsin

Gönderildi : 10/09/2015 15:25

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yok aslında direk url ile bağlanabilmesi gerekir. Ama bir kaç sitede Mac OS'ler için 3party program kullanılarak map edilebildiği yazılı. 

Webdrive 

kolay gelsin

web drive ve expand drive ları inceledim. sync olduklarında macin hdd sinden kullanıyor. Bunlarda çözüm olmadı maalesef.

Gönderildi : 10/09/2015 18:18

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Webdrive 

kolay gelsin

Murat Bey aynı işlemi ipad ve iphone'da yapıyorum. 16 gb hafızası olan ipadimde onedriveda ne kadar büyüklükte dosyam olursa olsun hafıza düşüklüğü yaşamıyorum. Macde de ipad de olduğu gibi bir sistem olabilir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Gönderildi : 10/09/2015 22:15

(@muratgok)
Reputable Member

Bulent bey ipad , iphone yada andorid üzerinde OneDrive mobil uygulaması bu şekilde çalışmıyor olabilir. 

Ama bilgisayar tarafında maalesef one drive uygulaması eşitlediği klasörü local diskte tuttuğu için klasöre atacağınız her dosya aslında bilgisayarın hem local diskinde hem onedrive üzerinde tutuluyor. Bu durumda local diskin atacağınız dosyalara göre şişmesi normal. 

Gönderildi : 11/09/2015 15:01

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bulent bey ipad , iphone yada andorid üzerinde OneDrive mobil uygulaması bu şekilde çalışmıyor olabilir. 

Ama bilgisayar tarafında maalesef one drive uygulaması eşitlediği klasörü local diskte tuttuğu için klasöre atacağınız her dosya aslında bilgisayarın hem local diskinde hem onedrive üzerinde tutuluyor. Bu durumda local diskin atacağınız dosyalara göre şişmesi normal. 

Aslında bu işin en güzel çözümü map network gibi bir bağlantının yapılması. Mac'de Connect to Server var. Bunu çalıştırdım. Onedrive'ın webdeki adres linkini buraya kopyaladım. Bağlan dedim. Karşıma name ve şifre kısmı geldi. Bundan sonra ilerleyemedim. Onedrive'a bağlı kullanıcı id ve şifremi yazdımkabul etmedi. 

Gönderildi : 11/09/2015 17:59

(@muratgok)
Reputable Member

bülent bey şifre ekranı geliyorsa baglanır. 

Tarayıcınızdan once oturum acın oturum acarken oturum acık kalsın secenegini işaretlereyin ve MAC OS tarayıcı özelliklerinde güvenilen siteler bölümü varsa aşağıdaki siteleri buraya ekleyip connect to server tekrar deneyin

https://*.sharepoint.com

https://*.microsftonline.com

https://*.office.com

Gönderildi : 11/09/2015 18:36

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bülent bey şifre ekranı geliyorsa baglanır. 

Tarayıcınızdan once oturum acın oturum acarken oturum acık kalsın secenegini işaretlereyin ve MAC OS tarayıcı özelliklerinde güvenilen siteler bölümü varsa aşağıdaki siteleri buraya ekleyip connect to server tekrar deneyin

https://*.sharepoint.com

https://*.microsftonline.com

https://*.office.com

Safaride güvenli site eklemeyi araştırıyorum. Bulamadım. Ekleyebilirsem hemen deneyeceğim.

Gönderildi : 11/09/2015 20:14

Paylaş: