Forum

Remote Server retur...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Remote Server returned '

10 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,969 Görüntüleme
(@GokhanBilgin)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Yakın zamanda Mcafee E-Mail GW yerine Forpoint E-mail GW e geçiş yaptık. Ortamda Exchange 2013 mevcut , geçiş sonrası mevcutta çalışan Dağıtım grubunda Contact adresler mevcut. Dışarından mail grubuna mail atıldığı Contact adreslere mail iletilmiyor.  Konu hakkında bilgisi yada buna benzer sorun yaşayan arkdaşlar var mı ?Relay tanımları ile ilgili bir çok yolu denedik.

[email protected]
Your message wasn't delivered due to a permission or security issue. It may have been rejected by a moderator, the address may only accept email from certain senders, or another restriction may be preventing delivery.

The following organization rejected your message: Forcepoint.

Gönderildi : 31/12/2019 13:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Exchange üzerindeki dağıtım grubunda herhangi bir posta kutusu var mı? Mail ona ulaşıyor mu?

Dışarıdan dağıtım grubuna gelen mailin forcepoint üzerinden exchange üzerine teslim edildiğini görebiliyor musunuz? Bunu hem forcepoint ara yüzünden hem de exchange message tracking loglarından kontrol edebilirsiniz.

Sorun daha sonra mı ortaya çıkıyor, yani mail geliyor dağıtım grubundaki bir gmail adresine mi iletilmiyor? Eğer öyle ise maili exchange server dış dünyaya gönderemiyor demektir ki bu da normal relay de de sorun olması gerektiğini gösterir.

Topolojiniz nasıl?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2019 18:39

(@kerimcanturk)
Gönderiler: 91
Üye

Merhaba,

Fp mail gateway yonetimde always permit liste *.* ekleyip test edebilir misiniz? Bu sirada blocked listide kontrol edin lutfen.

Gönderildi : 31/12/2019 19:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kullanan uzman geldi @kerimcanturk 😀 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2019 23:20

(@GokhanBilgin)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba ,

Evet dışarından gelen mailler gruptaki lokal mail adreslerine ulaşıyor. Gruplara içeriden atılan maillerde contact adreslere iletiliyor.

Dışarıda gelen Mailler MX kaydı tanımlı olan FP sunucundan Exchange Loadbalancer sunucusuna yönleniyor. Burdanda Exchange sunucularına , Exchange Sununucularu maili dışarıya doğru iletirken tek connecton ile FP sunucuna yönlendiriyor yapı kabaca bu şekilde.

Gönderildi : 02/01/2020 09:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @GokhanBilgin

Evet dışarından gelen mailler gruptaki lokal mail adreslerine ulaşıyor. Gruplara içeriden atılan maillerde contact adreslere iletiliyor.

Bu durumda sorun nedir?

Gönderildi : 02/01/2020 12:14

(@GokhanBilgin)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Sorun dışarıdan x bir domainden dağıtım grubuna atılan mailler , grup içerisindeki lokal adreslere iletiliyor fakat kontak adreslere mail iletilmiyor.

Gönderildi : 02/01/2020 13:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mailleri takip edip nereye takıldığını bulmanız gerekli, ilk cevabımda yazmıştım, bunu bulabildiniz mi?

Yani örnek message tracking den gmail e mail gitmiş mi? FP bunu almış mı? ALmış ise FP mi bu hatayı dönmüş yoksa message tracking de mi bu hata var yani FP mi maili kabul etmemiş ki böyle ise zaten tüm mail iletiminde sorun olmalı.

Gönderildi : 02/01/2020 13:47

(@GokhanBilgin)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan hocam,

sorunu şu komutlarla çözümledik.

Set-DistributionGroup "<DistributionGroupName>" -ReportToOriginatorEnabled $true 
Set-DistributionGroup "<DistributionGroupName>" -ReportToManagerEnabled $true 

https://support.microsoft.com/en-us/help/2723654/external-recipients-don-t-receive-email-messages-that-are-sent-to-a-di

Gönderildi : 15/01/2020 13:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gökhan Bey geri dönüş ve bilgi için teşekkürler ancak bu Office 365 için varsayılan davranıştır, yani on-prem sistemlerde bu zaten Enable olarak gelir, sizde 2013 kullanıyorum demiştiniz. Sanırım birisi bu ayarları değiştirmiş.

Sorunun çözülmesine sevindim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/01/2020 14:01

Paylaş: