Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kurumsal mail çözümü tavsiyesi ?

21 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
5,261 Görüntüleme
(@OrhanCaliskan)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Üstadlar Merhabalar,

Yeni işe başladığım firmada şu anda doruk netin mail hizmeti kullanılıyor.yalnız son derece fazla olan mail trafiği yüzünden bir çok sorun yaşıyoruz.mesela doruk netin günlük gönderim sayısını(750) aşan kullanıcıların mail hizmetleri donduruluyor.yada mailboxu dolan kullanıcılar mail alamıyor.en berbatıda outlooklarda yaşanıyor.kullanıcıların .pst dosyalarının ortalama büyüklüğü 40-50 gb. durum böyle olunca .pst ler sürekli arızalanıyor sorun cıkarıyor. boyutlarından dolayı backup almak ve gerı yuklemekte 1 günü buluyor. bu durumu alternatif çözümlerle birlikte yöneticilere rapor etmem gerekiyor. benim aklımdan geçenler ya local de exchange barındırmak yada cloud mail. ama tabi sizlerin görüşleri benim için çok önemli.şimdiden herkese teşekkürler..iyi çalışmalar..

Gönderildi : 22/07/2016 19:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hosting firmalarının standart mail hizmetlerinde, yüksek kullanıcı sayısı ve trafiği olduğu takdirde sorun yaşarsınız.

exchange online tavsiyeleri gelecektir, tavsiyem kerio connect tarafınıda incelemeniz.

http://www.kerio.com.tr/products/kerio-connect

yönetim ve stabilite konusunda sorun yaşamazsınız.

ancak mailbox boyutlarınız fazlasıyla büyük, arşivleme tarafında 3. party çözümler üretmelisiniz.

bu konuda mailstore'u inceleyebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2016 20:53

(@OrhanCaliskan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba,

hosting firmalarının standart mail hizmetlerinde, yüksek kullanıcı sayısı ve trafiği olduğu takdirde sorun yaşarsınız.

exchange online tavsiyeleri gelecektir, tavsiyem kerio connect tarafınıda incelemeniz.

http://www.kerio.com.tr/products/kerio-connect

yönetim ve stabilite konusunda sorun yaşamazsınız.

ancak mailbox boyutlarınız fazlasıyla büyük, arşivleme tarafında 3. party çözümler üretmelisiniz.

bu konuda mailstore'u inceleyebilirsiniz.

öncelikle yanıtlar için teşekkür ederim. benım aklımda bu buyuk boyutlu .pst dosyalarını hızlı cloud serverlarda tutmak var. ama tabi outlookta kullanılacagı ıcın yıne buyuk local dosyalar olacaktır.maılstore ne gıbı bır kolaylık saglıyor bununla ılgılı ?

Gönderildi : 23/07/2016 14:15

(@turancoskun)
Üye

kullanıcılarınızın bu kapasitesi ile bulut tarafında ciddi verim sorunu yaşarsınız.

mailstore sadece bir örnek, farklı markalarıda inceleyebilirsiniz.

mailstore en basit hali ile, kullancılarınız maillerini arşivleme ve bunları indeksleme süreçlerini yönetip, kullanıcıların mailboxlarını daha verimli kullanmasını sağlar.

her kurumun senaryosu ayrıdır.

basit örn., yeni yıl veya son 2 yıl mailleri aktif mailbox üzerinde yer alıp, diğerleri mailstore üzerinde tutularak,

kullanıcı geçmiş maillerine ulaşmak istediğinde,web arayüzden erişim sağlayabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2016 14:47

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Merhaba ben ofisim icin markum.net uzerinden cloud mail server + spamgateway aldim ilk etapta sikinti cektim ama sonra rayina oturdu. 

Mail server sizin ama spamgateway ortak .

Denemenizi tavsiye ederim memnunum genel anlamda eskiden paylasimli e mail hostingten kurtulmak harika 

Gönderildi : 24/07/2016 01:54

(@OrhanCaliskan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bunun için ne düşünürsünüz.iyide fiyat verdiler ayrıca 1tb nas cihazı saglıyorlar yedekleme ıcın.?

serveri ve nas i dedike veriyorlar.bant genıslıgı ve maıl trafıgı sınırlaması yok.?

Gönderildi : 25/07/2016 12:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Firmanın bu iş için bütçesi var mı bilmiyorum ama Ofis 365 sizin için biçilmiş kaftan. Arkasında Microsoft gücü ve gerçek anlamda bir mail platformu sağlanmakta. Ayrıca fatura bedelinin tamamı vergiden mahsup edilebilmekte.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/07/2016 12:30

(@turancoskun)
Üye

Orhan bey,

bu hizmeti pop / exchange, hangisi ile veriyorlar ?

mail gateway ve ek hizmetlerden önce, mailbox boyutlarını çözmelisiniz.

kullanıcı sayınız yüksek ise, bu mailboxlarınız ile disk io tarafınıda dikkate almalısınız.

aksi takdirde, hangi kurum altyapısını kullanırsanız,kullanın, verim düşük olacaktır.

Gönderildi : 25/07/2016 12:35

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Lokaldeki PST'ler için söyle bir önerim olacak. Yıl bazında veri dosyaları(PST) oluşturup bahsettiğiniz 40-50 gb'lık pst içersindeki mailleri yıllarına göre ayrı PST'lerde tutmanız şeklinde olacaktır. İlk başlarda kullanıcılar buna pek sıcak bakmayacaklar ama yaşadıkları dosya bozulma problemlerinin çözüleceğine ikna ederseniz sıkıntı olmayacaktır.

Gönderildi : 25/07/2016 12:38

(@OrhanCaliskan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Turan bey

hizmeti pop3 ile veriyorlar. cıkardıkları fıyat kullanıcıların localdekı pst lerı baz alınarak hesaplanmıs olan 750 gb dısk uzerındendır.ayrıca 1tb da nas cıhazı sunuyrlar sadece yedeklemek ıcın. 

Gönderildi : 25/07/2016 14:06

(@turancoskun)
Üye

beni yanlış anlamayın ama, fiyat gerçekten uygun değil ise, pop hizmeti kullanmak 2016 yılında çokta mantıklı değil, artı/eksileri ortada.

ek bir modül geliştirmedilerse, gönderilen mailleriniz için arşiv oluşturma sorunu var.

geleni sürekli zaten biriktirdiğinizden, 40-50 gb mailbox boyutlarına ulaşmışsınız.

bu boyutlarda, sürekli erişilebilir bir arşivleme sistemine ihtiyacınız var, tabi önce mta tarafını belirlemelisiniz.

pop ile yolunuza devam edecekseniz, herhangi bir hosting firmasından düşük kapasiteli vm kiralayıp, mail enable vb. mta'lar ile de yola devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 26/07/2016 18:46

(@turancoskun)
Üye

şahsım adına kurumu tanımadığımdan, yorum yapma şansım yok.

Gökhan bey kurumu ve hizmetlerini yakından tanıyor, bahsettiği hizmetler ile çözüm üretiyorlar ise, tercih edilebilir.

zimbra imap, özellikle index sürecinde large mailboxlar için, yüksek i/o'ya ihtiyaç duyar.

bu noktada disk tercihinde, sas-nsas tercih etmemeniz, verim almanızı sağlar.

bkz.  https://wiki.zimbra.com/wiki/Performance_Tuning_Guidelines_for_Large_Deployments

Gönderildi : 02/08/2016 02:18

(@OrhanCaliskan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Ofis Bulut ile anlaşmaya varıldı.sistemi taşıdık.şu an için gayet güzel çalışıyor.Herkese teşekkürler..

Gönderildi : 08/08/2016 17:08

(@alperenavcu)
Gönderiler: 60
Trusted Member

Merhaba,

Bende aynı dertden muzdaribim Orhan Bey Ofis Bulutta dan memnunmusunuz? 

Gönderildi : 06/01/2017 19:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ofis 365 candır. Mail sisteminin ütopyası denilebilir. Türkiyede ilk geçen firmalardan biriyiz. Sistem 5 yıldır tıkır tıkır ilerlemekte. İstediğiniz kadar esneme durumu var. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2017 03:15

(@OrhanCaliskan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bende aynı dertden muzdaribim Orhan Bey Ofis Bulutta dan memnunmusunuz? 

Merhaba

Eski calistigim yerde kullanmistim. Gayet basarili. Bi kez yapilandirirsaniz sonra cok iyi calisiyor. Datacenterlerida almanyada zaten hiz falan gayet iyi. Firma sahibide cok ilgili hemen yardimci oluyor herhangi bir sorunda. Fiyat performans olarak iyi bir cozum ariyorsaniz kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 08/01/2017 20:15

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Ofis 365 candır. Mail sisteminin ütopyası denilebilir. Türkiyede ilk geçen firmalardan biriyiz. Sistem 5 yıldır tıkır tıkır ilerlemekte. İstediğiniz kadar esneme durumu var. 

Rıza hocam merhaba ,

Ofis365 maliyet olarak diğerlerinden çok yukarıda kalıyor sanırım.50 adet mail box için mantıklı bir tercih olur mu sizce?

Gönderildi : 27/02/2017 19:16

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Recai hocam,

Ofis bulut firmasını duydum görüştüm gerçekten iyi ve uzman bir firma ama anlaşma sağlayamadık malesef.Benim isteklerim biraz fazlaydı sanırım.

Gönderildi : 01/03/2017 12:08

(@turancoskun)
Üye

Ayhan bey,

sadece meraktan soruyorum, karşılanamayan talepleriniz neler ?

Gönderildi : 02/03/2017 23:57

Sayfa 1 / 2
Paylaş: