Forum

Zimbra'dan Exchange...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zimbra'dan Exchange 2016'ya geçiş hakkında.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,381 Görüntüleme
(@HasanHEYBELiOGLU)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Zimbra 8.0.6 sürümünü kullanmaktayız. Exchange 2016'ya geçmeyi planlıyoruz. Zimbra üzerinde mevcut mailboxları ve hesapları Exchange üzerine taşımak mümkün mü? Taşıma esnasında yaşanabilecek sıkıntılar var mı? Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların fikirlerini rica ediyorum.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/06/2016 17:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer ücretsiz bir yöntem arıyorsanız klasik olarak mailleri export pst yapıp daha sonra import pst yapmanız gerekli, ama bu iş bir hayli zahmetlidir, bu nedenle piyasada genellikle ücretli ürünler kullanılır.

https://community.bittitan.com/kb/Pages/Zimbra%20to%20Exchange%202013%20or%202016%20Migration%20Guide.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2016 02:07

(@HasanHEYBELiOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba.

Fazla posta kutusu yok. Exchange kurulumu tamamlandıktan sonra peyderpey mailboxları pst çıkarıp işlemi gerçekleştirebilirim. Ancak Zimbra'da pst export için bir yer göremedim. 

Vermiş olduğunuz linkteki çözümde yanlış anlamadıysam internet bağlantısı gerekiyor. Bir nevi hesapları eşitleme gibi birşey. Türkiye'de buna benzer bir hizmet veren firma bulmuştum. Ancak geçiş sürecinde internet bağlantısı nedeniyle kesinti uzun olacağı için pek olumlu bakmadım.

Gönderildi : 01/07/2016 15:36

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

kullanıcı sayınız az olduğundan, mailboxları pst'ye çevirebilirsiniz.

aşağıdaki linkler yardımcı olacaktır.

https://zimbra.org/extend/items/view/how-to-convert-zimbra-emails-in-outlook-with-zimbra-to-pst-third-party-tool

http://www.softspire.com/zimbra-converter/

https://vimeo.com/66436218

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2016 15:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Hocam merhaba.

Fazla posta kutusu yok. Exchange kurulumu tamamlandıktan sonra peyderpey mailboxları pst çıkarıp işlemi gerçekleştirebilirim. Ancak Zimbra'da pst export için bir yer göremedim. 

Vermiş olduğunuz linkteki çözümde yanlış anlamadıysam internet bağlantısı gerekiyor. Bir nevi hesapları eşitleme gibi birşey. Türkiye'de buna benzer bir hizmet veren firma bulmuştum. Ancak geçiş sürecinde internet bağlantısı nedeniyle kesinti uzun olacağı için pek olumlu bakmadım.

Bu örnek bir program farklı örnekler bulabiliriz. Ama kullanıcı az ise ürün satın almaya gerek yok bence.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 01/07/2016 17:33

(@HasanHEYBELiOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Gökan Bey.

Özelden de aynı sorunuza belirttiğim üzere Zimbra'dan çok memnunuz. Uzun süredir kullanıyoruz. Mail alış verişi konusunda isteklerimizi karşılıyor. Ancak linux konusunda fazla bilginiz yoksa bazı durumlarda destek bulamayabiliyorsunuz. Bir sorun için internette araştırma yaptığınızda çözümler sürümlere göre değişebiliyor. Aynı sorunu 5 forumda 6 farklı şekilde çözüm sağlandığını görüyorsunuz. Ancak linux bilmiyorsanız canlı sistemde riske girmek istemiyorsunuz. Bu yüzden değişim kararı aldık. Bir sorun yaşasam çözümparktan en az 10 kişi dönüş yapar. Danışmanlık seviyesini saymıyorum bile. Linux tarafında sisteme taklalar attıran birisi bünyemizde olsaydı en azından şu an için geçiş düşünmezdik. 

Gönderildi : 03/07/2016 03:22

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Hasan bey,

exchange'e alternatif olarak kerio connect'i incelemenizi tavsiye ederim.

windows, linux, os x platformları üzerinde çalışabiliyor, av ve anti-spam entegre gelmekte.

kurulum, yapılandırma ve yönetim fazlasıyla basit.

Gönderildi : 03/07/2016 04:10

Paylaş: