Forum

Mail Enable ve Offi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Enable ve Office 365 Hybrid çalışması

10 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
573 Görüntüleme
(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Mail Enable Standart yüklü Cloud sunucum mevcut. 35 kullanıcı bu serverde mail hizmeti almaktalar. Ben Office 365 hizmeti alsam (Office 365 Exchange değil) kritik mailleri office 365 üzerine yönlendirsem, diğer kritik olmayan mailleri de mail enable server üzerinde çalışmasını sağlasam bu şekilde bir senaryo çalışır mı?

Bu senaryo için ne yapmam gerekiyor?

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 30/05/2016 12:15

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Office 365 ve mail server uzmanı arkadaşlar. Yokmu bir cevap, derdime bir çare:-)

Gönderildi : 30/05/2016 17:51

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

http://community.office365.com/en-us/wikis/exchange/simple-domain-sharing-for-smtp-email-addresses.aspx  burayı incelermisiniz, buradaki anlatım ile yapabilmeniz mümkün olabilir. daha önce hiç denemedim o yüzden net birşey malesef söyleyemeyeceğim. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 30/05/2016 18:19

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet benim istediğim senaryoyu anlatmış. Kısa bir zamanda denemeye çalışacağım. Teşekkür ederim Ziya Bey.

Gönderildi : 30/05/2016 20:08

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Denedikten sonra sonucu paylasirsaniz guzel olur malum onemli bir konu 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 31/05/2016 00:12

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Oradaki anlatımı uyguladıktan sonra hyrbid yapı mailenable ile çalışıyor. denedim bir sorun çıkmadı. Sadece Local MailEnable'da Authentication zorlamamanız gerekiyor aksi halde exchange online'daki user mailenable kullanan user'a mail gönderemi yapamıyor authentication hatasına takılıyor. Bunu aşmak içinde ya authentication zorlanmayacak yada office365 ip adreslerine relay izni verilecek mailenable tarafında. Bu şekilde Mailnebale Office365 hybrid çalışıyor 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 31/05/2016 15:49

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ne ara denemesini yaptınız Ziya Bey:-) Ben daha yapamadım. Sizi tebrik ederim.

Burada ortaya aslında şu sonuç çıkıyor. Sistem çalışıyor ama %100 sağlıklı değil. Mail Enable server off olduğunda Office 365 ortamındaki maillere de erişimimiz düşmüş oluyor sanırım değil mi? 

Gönderildi : 01/06/2016 13:11

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Aynen öyle oluyor. Çünkü mx kayıtları mailenable görüyor. Ancak mailenable tarafında kesinti olmasını istemiyorsanız mailenable cluster özelliğini kullanabilirsiniz. Yani mailenable HA yapısına uygun bir sistem. Hem cluster yaparsınız hemde önemli kullanıcılarınızı Exchange Online tarafında tutabilirsiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 01/06/2016 13:40

(@ismaildere)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Ziya Bey. Verdiğiniz bilgiler faydalı oldu. İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 01/06/2016 13:59

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Rica ederim, mailenable tarafında baya yardırdım halende devam ediyorum 🙂 Kolay gelsin

www.okanozbey.com

Gönderildi : 01/06/2016 14:04

Paylaş: