Forum

Thunderbird'teki ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Thunderbird'teki mailleri Microsoft Outlook'a Aktarma

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
7,211 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Daha önce lisans olmadığı için maillerimizi thunderbird programı ile kullanıyorduk.Microsoft office 2013 lisansı satın aldık ve mailleri ona aktarmak istiyoruz.Forumda bazı konularda buldum ama tam çözüm olmadı.O yüzden tekrar konu açtım.

Yardımlarınızı bekliyorum

Kolay Gelsin 

Gönderildi : 23/06/2015 18:24

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Pop3 mü kullanıyorsunuz?

Mutlaka pst ye çeviren veya aktaran bir program vardır. Ama şu şekilde yaabilirsiniz pop3 kullanıyrsanız;

- Yeni bir gmail hesabı açın ve thunderbird üzerine tanımlayın.

-Eski mailleri gmail klasörlerine kopyalayın. 

- outlook üzerinde gmail hesabını kurun.Gmail sunucusundan mailler outlook üzerine düşünce ikinci tanımladığınız mailinize kopylayın.

Gmailin imap özelliğinden dolayı mailleri taşımış olursunuz bu sayede diye düşünorum.

Gönderildi : 23/06/2015 20:10

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet hocam pop 3 kullanıyorum ama thunderbird de data boyutu biraz büyük. o iş çok zaman alır.Convert programı falan olursa daha iyi olacaktır benim için.

Gönderildi : 24/06/2015 11:26

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Evet hocam pop 3 kullanıyorum ama thunderbird de data boyutu biraz büyük. o iş çok zaman alır.Convert programı falan olursa daha iyi olacaktır benim için.

Emrah arkadaşımızın önerisini gmail yerine lokaldeki bir makinaya kurulacak olan hmailserver gibi bir mail sunucu ile de deneyebilirsiniz

mailler lokalde kopyalanacağı için süre problemi olmaz sizin için 

Gönderildi : 24/06/2015 11:57

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam direk convert edebileceğim bir yazılım yok mu?

Gönderildi : 25/06/2015 11:50

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 02/07/2015 12:01

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Thunderbird kullanımı çok yaygın olmadığı için yardım alamıyorsunuz. Dilerseniz thunderbird olan bir makinaya outlook kurun ve başka dosya veya rogramdan ayarları al seçeneğini kullanarak deneme yapın.

Gönderildi : 02/07/2015 15:07

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Yerinizde olsam Outlook'a geçmem.

Kurum olarak 400 kullanıcıya Thunderbird ile posta alış verişi yaptırıyoruz. Outlook kadar hantal, işe yaramaz ve kullanıcı düşmanı bir e-posta istemcisi olamaz..

Size tavsiyem Thunderbird kullanmaya devam edin. Son sürümde Lightning eklentisini de programın içine dahil etmişler ve çok daha kullanışlı bir Thunderbird olmuş. 

Gönderildi : 16/07/2015 02:59

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Kurum olarak 400 kullanıcıya Thunderbird ile posta alış verişi yaptırıyoruz. Outlook kadar hantal, işe yaramaz ve kullanıcı düşmanı bir e-posta istemcisi olamaz..

Size tavsiyem Thunderbird kullanmaya devam edin. Son sürümde Lightning eklentisini de programın içine dahil etmişler ve çok daha kullanışlı bir Thunderbird olmuş. 

Eğer Outlook'a bunu diyorsanız; Siz Lotus Notes'u görmemişsiniz 😉

Gönderildi : 16/07/2015 14:59

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Eğer Outlook'a bunu diyorsanız; Siz Lotus Notes'u görmemişsiniz 😉

Görmedim diyemem fakat tam anlamı ile kullanmadım. Notes'un geçişleri de Thunderbird gibi seri idi.

Bakın size şöyle bir örnek sunayım;

Daha önce farklı bir firmada bulunan kullanıcılarımızdan birini "kendi isteği" ile Thunderbird üzerine taşıdık. Yaklaşık 50 gb boyutunda psd dosyası vardı. Mail okumak imkansız, yazmak hak getire...

Her Outlook açılışını beklemek en az 1 dakika...

Kullanıcı Thunderbird'e geçti, şu anda 60 gb üzerinde datası var. Ne kasılma, ne bozulma, ne de bekletme var. Ayrıca Thunderbird'in teknik dosya yapısı Outlook'a 5 çeker...

Thunderbid kullanımından sonra Outlook'a geçmek, teknik personel açısından da, kullanıcı açısından da bir hayli zorlar.

Bence gerek yok.. @GokanAticir'a bu konuda kesinlikle katılıyorum.

Gönderildi : 19/07/2015 18:51

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Thunderbird mbox biçiminde saklıyor. PSD haliyle üstün. Thunderbird ayrıca çok güzel add-ons var. Güvenlik içinde çok iyi GNU araçlara sahip. Bugun ücretli olarak alınan e-imza sistemlerinin benzerini yapmakta ve birebir ilgili kişide e-mail alınmasını sağlamakta , geçtiği tüm mta üzerinde de mail şifreleri olarak gönderilmekte. Bildiğim kadarıyla "Edward Snowden" bu konuda desteği var. Ornegin mta postfix ve Maildir oldugunu varsayalim. Boyle bir durumda çok basitce iki python kütüphanesini kullnarak mbox maildir taşıyabiliyorsunuz. Özgür yazılım ve kolaylıklar. 🙂

Şiir gibi yazmışsınız okurken hayran kaldım 🙂

Outlook seven çok kişi var ters tepki alacağız diye korkuyorum 🙂 

Gönderildi : 20/07/2015 14:10

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Peki hocam ,

outlooktaki mailleri thunderbire nasıl alacağız 

Gönderildi : 24/07/2015 14:54

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Selam;

Tools > import yapabiliyor olmalısın. 

http://support.real-time.com/tbird/outlook_import.html 

Gokan Hocam'ın dediğine artı olarak şu bilgiyi vereyim.

Eğer Pst boyutlarınız, 4 gb ve üzeri ise, aktarım sırasında hata alır ve Thunderbird kapanır. Thunderbird mailbox başına 4 gb ile kotalandırılmıştır.

Bu durumda Outlook içindeki verilerinizi 4'er GB'lık pst lere ayırmanız lazım. 

Gönderildi : 25/07/2015 20:23

(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Arkadaşlar kolay gele. konuyu hortlattım ama müşkül durumdayım. Thunderbir yeterince sıkıntılar çıkartmaya başladı ve yıllarca tecrübe ettim realist olacağım ve malesef outlook senranizasyonları ve sistem uyumluluğu konusunda malesef sınıfta kalıyor. ayrıca system tray eklentilerine yıllardır el atılmaması gibi ayrıntıda çok fazla sorunla uğraştım. özümüze döneceğiz artık.

eml olarak bir şekilde dosyaları ayırabildim ama tek tek hepsini girip mst çevirmeden dosyaları outlooka alamıyorum. H.z google da baya uğraştım ama işi sonuna kadar getiren adam akıllı bir yöntem bulamadım. tabi dosyalar tahmininiz üzerine kiminde 300-500 mb kimi arkadaşta 3-5 gb olmuş durumda. Local mail server üzerinden aktarım işini biliyorum ama yapmak istemiyorum açıkcası. convert işinde yardımcı olabilecek varmıdır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/01/2016 20:15

(@emrahaltingoller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Arkadaşlar sıkıntı tarafımdan çözülmüştür.Biraz arge ile "mbx2eml" adında bir küçük toola ulaştım.

Önce thunderbir dizinleri içinden bütün mail bulunan klasörlerin dosyalarını ki hepsi için ayrı ayrı uzantısız dosyalar tutulur bulunup bir klasör içine toplanır.

Daha sonra bu tool aracılığı ile dosyalar tek tek eml dosyalarına dönüştürülür.

Eğer benim gibi aşırı sayıda klasörünüz mevcut ise curcuna bundan sonra başlıyor. Windows live mail programı kurulur.

Bu programda geçici bir hesap kurulur var olması şart değil. Daha sonra program içinden hesabın dosyalarının tutulduğu yere gidilir. Burada oluşturulan klasörler aynı bizim eml aldığımız klasör mantığında tutuluyor pst olarak değil. O yüzden alınan eml çıktısı klasörleri buraya atar ve bütün maillerinizi dizin yapısını korumak sureti ile içeri almış olursunuz.

Sonrasında bunu pst olarak yedek alma ve outlooka direk aktarma imkanımız mevcut.

Olabildiğince vakitsizlikten özet yazıyorum. Google üzerinden gerkeli konular aratılıp ilgili ayrıntılar bulunabilir.

İyi forumlar.

Gönderildi : 06/01/2016 15:33

(@korhankoseoglu)
Honorable Member

Arkadaşlar kolay gele. konuyu hortlattım ama müşkül durumdayım. Thunderbir yeterince sıkıntılar çıkartmaya başladı ve yıllarca tecrübe ettim realist olacağım ve malesef outlook senranizasyonları ve sistem uyumluluğu konusunda malesef sınıfta kalıyor. ayrıca system tray eklentilerine yıllardır el atılmaması gibi ayrıntıda çok fazla sorunla uğraştım. özümüze döneceğiz artık.

eml olarak bir şekilde dosyaları ayırabildim ama tek tek hepsini girip mst çevirmeden dosyaları outlooka alamıyorum. H.z google da baya uğraştım ama işi sonuna kadar getiren adam akıllı bir yöntem bulamadım. tabi dosyalar tahmininiz üzerine kiminde 300-500 mb kimi arkadaşta 3-5 gb olmuş durumda. Local mail server üzerinden aktarım işini biliyorum ama yapmak istemiyorum açıkcası. convert işinde yardımcı olabilecek varmıdır.

Teşekkürler.

Merhaba Emrah Bey,

Yeterince sıkıntı ve yaşadığınız sorunlar nelerdir acaba ? Pop3 mü kullanıyorsunuz IMAP mı ?

Gönderildi : 31/01/2016 02:17

Paylaş: