Forum

Bazı domainlere mai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bazı domainlere mail gönderme sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
517 Görüntüleme
(@sinanuzuner)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta telekom sabit ip mizi değiştirerek yeni bir sabit ip tanımlaması yaptı. Bu değişiklikten sonra bazı domainlere mail gönderemiyoruz. Exchange server üzerinden queues ye baktığımda gitmeyen mailler için The connection was dropped due to an SMTP protocol event sink. şeklinde bir uyarı görüyorum.MXtoolbox dan blacklist sorgulaması yaptığımda RATS-Dyna listesinde gözüküyor. RATS-Dyna sitesinde ise "Does IP Address comply with reverse hostname naming convention..failed" şeklinde bir uyarı var ve listeden kaldırmak istediğimde "The IP address you have specified does not comply with best practices.
Currently, the reverse DNS for this IP address is:
88.250.86.20.static.ttnet.com.tr. For more information, please review
the above "List Specifications" section, or this best practice documentation." bilgisini görüyorum. Sorunun telekom tarafından olduğunu düşünüyorum fakat onlara da ulaşmak imkansız. Bunun dışında benim sunucun üzerinden yapabileceğim bir ayar değişikliği ile bu sorunu çözebilirmiyim yada nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

Gönderildi : 11/02/2012 13:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Black listten çıkmalısınız öncelikle bu işlemden sonra spf ve ptr kayıtlarınızdaki ip adresi ayarlarını yeni ip adresinize göre yapılandırmalısınız. Hotmaile mail atabilmek içinde gerekli kaydın yapılmasını sağlamalısınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/02/2012 17:42

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

İp değiştikten sonra sizinde ters DNS kayıtlarınızda değişmiş oluyor bu nedenle bunları düzeltirmeniz gerekiyor. Telekom tarafında ptr kaydınızı düzeltirin. Daha sonra hotmail, gmail, yahoo gibi firmalarında spf kayıtları var bunları oluşturup DNS girip Blacklistlerden de çıkarırsanız ip adresinizi sorununuz düzelecektir.

Gönderildi : 11/02/2012 18:28

(@sinanuzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim. PTR kaydını düzelttirebilmek için telekoma sürekli ulaşmaya çalışıyorum ancak bir türlü konuyu anlayan birisine ulaşamadım. Daha önce bu şekilde bir değişiklik yapmayı başarabildiniz mi telekomdan?

Gönderildi : 13/02/2012 00:34

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

[email protected] ‘ye mail atın.PTR kaydınızla ilgili değişiklik talebinde bulunduğunuzu söyleyin.

Gönderildi : 13/02/2012 00:54

(@sinanuzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

cevabınız için teşekkür ederim. bu adrese birkaç mail attım ve cevap gelmemişti. bu sabah gayrettepe telekoma gidip birde orayla konuşmak istedim. İşlemin Ankara'dan yapıldığını söylediler ve dns adminin mail adresinin [email protected] olarak değiştiğini söylediler. Bu adrese bir mail attım ve birkaç saat sonra işlemin yapıldığına dair bir geri dönüş aldım.

Gönderildi : 13/02/2012 16:44

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 13/02/2012 17:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Geçmiş olsun [email protected] bunu bi yerlere yazmak lazım :))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/02/2012 19:12

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Eskiden kaç günde cevap yazıyorlardı. Hızlandı işlemleri:)

Gönderildi : 13/02/2012 19:15

(@sinanuzuner)
Active Member
Konu başlatıcı

Rafet bey,

prt kaydı değiştirildi. aradan 24 saat gibi bir zaman gecti ancak sorun hala aynı. verdıgınız cevapda dns girip blacklistden cıkmalısınız demıssınız. bunu biraz acıklarmısınız. blacklist kayıtlarını mxtoolboxdan kontrol ediyorum hala bir listede gozukuyor diyor fakat soyledigi listeden kontrol ettigimde listede degilsiniz diyor.

benim mail gönderemedigim domain poas.com.tr bunun için de bir spf kaydı oluşturmalımıyım?

kullandıgımız sunucu sbs 2003. telekomun ip mi degistirmesinden sonra yapmam gereken başka bir değişiklik varmı dns isa server taraflarında? bu tip bir sorunla ilk defa karsilasiyorum onun icin tam anlamiyla ne yapmam gerektigini bilmiyorum.

Gönderildi : 14/02/2012 14:42

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Sinan Bey,

İp numaranızı paylaşırsanız bir kontrol edelim. Kendi mail adresinizin domain uzantısını da yazın bakalım. Ayrıca mail gönderdiğiniz adresten size nasıl bir geri dönüş geliyor. Yani herhangi bir hata alıyor musunuz ?

Gönderildi : 16/02/2012 00:29

Paylaş: