Forum

Aynı yerde host edi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı yerde host edilen domainlerinin birinin mx'leri farklı olduğu için mail göndermemesi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Windows IIS 7.0 , tabanlı bir web sunucum var , 10 adet domain barınıyor , bir domainin mx'leri google üzerinde. Google APP kullanıyor.
Mx ve mail.siteadi.com (a) kaydı google yönlenmiş olmasına rağmen. İçerdeki domainlerden o alan adına mail atmaya çalıştığımda mail gitmiyor.
Çünkü local network'de öyle bir alan adı olduğu için , ordaki mailbox'ları arıyor bulamayıncada böyle bir mailbox yok diyor....

Dns'de ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor veya Mail Enable'da nasıl bir olay yapacamki sorguyu direk dış network'eki dnslere soracak ? ( Exchange Server değerini şimdi anlıyorum 🙂 )

Gönderildi : 26/08/2011 01:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar

Windows IIS 7.0 , tabanlı bir web sunucum var , 10 adet domain barınıyor , bir domainin mx'leri google üzerinde. Google APP kullanıyor.
Mx ve mail.siteadi.com (a) kaydı google yönlenmiş olmasına rağmen. İçerdeki domainlerden o alan adına mail atmaya çalıştığımda mail gitmiyor.
Çünkü local network'de öyle bir alan adı olduğu için , ordaki mailbox'ları arıyor bulamayıncada böyle bir mailbox yok diyor....

Dns'de ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor veya Mail Enable'da nasıl bir olay yapacamki sorguyu direk dış network'eki dnslere soracak ? ( Exchange Server değerini şimdi anlıyorum 🙂 )

MX kayıtları için google adreslerini gösterdiğinizde sorun mu oluyor ?

Gönderildi : 26/08/2011 02:10

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Tüm domainlerde mailler sorunsuz çalışıyor , google app servisini kullanan domain'de dahil. Ama şöyle bir sıkıntım var.

Örnek veriyorum 10 tane domainin içindeki xxx.com 'dan , google app servisi kullanan domaine mail atmaya çalıştığımda hata alıyorum.

google app servisi kullanan domainime aynıyerde host edilen diğer domainlerdende mail atmam gerekiyor.

Umarım anlatabilmişimdir sorunu.

Gönderildi : 26/08/2011 02:14

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Sorun şu 10 domainde aynı yerde host edildiği için , birinin mxleri farklı. Dışardan herhangı bir domain benim localime sorunsuz mail atabiliyor. Bende dışarıya sorunsuz mail atabiliyorum. Ama iç mesajlasmada sıkıntı var. xx.com domaininde yy.com google mxlerine yonlenmis yy.com'a mail atmaya calıstıgımda böyle bir mailbox yok hatası veriyor. Çünkü kendi localinde öyle bir domain var ona soruyor direk.Ama ben dış network'e sormasını istiyorum. Gitsin app'e sorsun bu sendemi diye.

mail.yy.com ping attigimda google ip 'sine gidiyor.

Ufak bir ayarı var ama bulamadım veya ne yapmam gerektiği konusunda takıldım. Sorunu bile anlatamıyorum:))

Gönderildi : 26/08/2011 02:17

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Plesk panel kullandığım için ilgili domain 'in paneline baglandım. Mail Settings'kısmında mail servis hizmeti check'ini kaldırdım ve problem gitti. Mail servisini disable yapmamız gerekiyormuş. Aynı sorunlar karşılaşan arkadaşlar olursa bu şekilde çözebilirsiniz.

Gönderildi : 26/08/2011 03:06

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Plesk panel kullandığım için ilgili domain 'in paneline baglandım. Mail Settings'kısmında mail servis hizmeti check'ini kaldırdım ve problem gitti. Mail servisini disable yapmamız gerekiyormuş. Aynı sorunlar karşılaşan arkadaşlar olursa bu şekilde çözebilirsiniz.

Geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 26/08/2011 12:13

Paylaş: