Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

toplu gönderim sırasında maillerde gecikme oluşması

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
551 Görüntüleme
(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Son bir haftadır,Exhanger serverımızı üzerinden  öğlen saat 13:30 gönderilen 14 mailin  8 tanesi hemen gidiyor, 6 tanesi bekliyor yarım saat sonra geri kalanı gidiyor.Araştırdım ancak bir sonuç elde edemedim.Kuyrukta bekleyen e-maillerde Queu Viewer'dan baktığımda  Last Error kısmında " Active Directory transient failure during resolve" diye bir hata yazıyor.Ancak bunları yarım saat sonra gönderiyor.Ortamda 2 tane Exchange 2010 SP1 kurulu server bulunmaktadır.Mailleride MAilFrom Aplicaton isimli SMTP relay izni verilen bir conncetor aracalığı ile application server Exchange 'e veriyor.

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 26/02/2011 20:50

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

(@tolgaasik)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ufuk Bey;

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.Göndermiş olduğunuz linkteki case de uygulananları gözden geçirdim.DNS kayıtlarımı kontrol ettim.Hatta DC üzerindeki DNS servisini restart ettim.Ayrıca mail gönderilen distribution grouplarını inceledim.Mail gönderiminde gruplardan birkacının Mail Delivery Settings'lerinde düzenleme yaptım.Yani mail gönderen kullanıcıya spesifik yetki verdim.(Bu gruplara şu kullanıcı mail gönderebilsin gibi).Son çare bugün yine olmazsa uygulamaların Exchange üzerinden mail gönderimi sağlayan connector silip, yeniden oluşturacağım. Yalnız linkteki case de olduğu gibi benim ortamımda Exchange 2003 bulunmamaktadır.

Bugün yine 13:30'da 14 tane mailin gönderimini takip edip, bilgi vereceğim.Teşekkürler.

Gönderildi : 27/02/2011 11:51

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

maillerin çıkış yaptığı dnsleri değiştirmende fayda var.. google public dnsleri tanımlayip bir dene...

Gönderildi : 28/02/2011 00:46

(@tolgaasik)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba Mert Bey;

Mailler şirket dışına gitmiyor,şirket için kullanıcı ve mail gruplarına gidiyor.Şirket dışına gidiyor olsa, dnsleri değiştirmekte haklısınız.

Gönderildi : 28/02/2011 01:28

(@tolgaasik)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Bugün 13:30 da gitmesi planan mailler kuyruğa takılmadan hepsi kullanıcılara ulaştı.Yarın 13:30 da merakla bekliyorum.Yapılanlar ;

-  DNS'ler restart edildi.

-  Mail gönderilen distribution grupların permissionlarına maili gönderen kullanıcı eklendi.

Gönderildi : 01/03/2011 00:41

(@tolgaasik)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü, arkadaşlar.

Gönderildi : 02/03/2011 00:52

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Süper, geçmiş olsun.

Gönderildi : 02/03/2011 00:58