Forum

Outlook Express ekl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook Express ekli dosya okuma hatası

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@ozkangunuc)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Şirketimizde POP3 mail hesaplarımızın kurulu olduğu Outlook Express üzerinde ilginç bir ekli dosya okuma hatasıyla karşılaştım. Müşterimizden ekli dosya bulunan bir mail gelmiş. Kullanıcımız bu dosyayı mail içerisinden masaüstüne kopyalarken bir hatayla karşılaşmış. Ek AutoCAD dosya biçimi içeren *.dwg formatlı bir çizim içeriyor. (Ekteki dosyanın türü önemli değildir. Çünkü diğer ekli dosya bulunan *.jpeg, *.xls gibi maillerde de aynı sorunu yapıp yapmadığını test ettim ve yaptığını gördüm.)

Verdiği hata, "Dosya kaynaktan veya diskten okunamıyor."  Kullanılan işletim sistemi Windows XP Professional Türkçe'dir. Outlook Express'i komple kapatıp açtığınızda sorun kalmıyor ve kopyalama yapıyor. Tabii belli bir müddet sonra aynı hatayı gene alıyoruz.

Biraz araştırdım ama çözüme dair bir sonuç bulamadım. Sizden bu konuda yardımınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum...

Tulca Özkan
IT Department

Gönderildi : 28/07/2010 16:09

(@CihatCaliskan)
Gönderiler: 89
Estimable Member

Tulca Bey bu hatayı tüm outlook express'lerde alıyor musunuz yoksa bir kaç kullanıcıda mı oluyor ve ekte gelen dosyaların boyutları ne kadar?

Servis sağlayıcısı olarak ne kullanıyorsunuz?

Gönderildi : 28/07/2010 20:55

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selam Cihat Bey,

* Bu hata sadece bir PC'de bulunan Outlook Express üzerinde veriyor. Outlook Express kullanan diğer Pc'lerde herhangi bir problem yok.
* Ekteki dosyaların boyutu 500 Kb ile 2 Mb arasında değişebiliyor.
* Servis sağlayıcı olarak bulunduğum şehir içerisinde servis veren bir firmanın alt yapısını, internet içinse Türk Telekom'u kullanıyorum.

Bugün tekrar makina üzerinde bulunan profilin Cache'ini boşalttım. İyi derecede sistem bakımı yaptım. Eğer sonuç anlamında bir gelişme olursa yine haber vereceğim ama yinede sizden çözüm önerileri bekliyorum.

Teşekkürler...

Gönderildi : 29/07/2010 14:31

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sorun çözüme ulaşmıştır. Sorunun sebebi şuymuş; makina üzerinde Internet Explorer 6 yüklüydü. Kullanıcını update yaparak Internet Explorer 8'i yüklemiş. Yüklemeden sonra benim daha önceden boyutunu yükselttiğim geçici internet dosyaları kapasitesi varsayılana gönmüş. Bu boyut'ta gelen mailler için yetersiz kalıyor. Bu dosyanın boyutunu yükselttim ve sorun giderildi. Sizinde başınıza gelirse aklınızda olsun arkadaşlar... Sorun Temporary Internet Files kapasitesini geniş tutulmaması...

Gönderildi : 31/07/2010 11:47

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Sorunun çözüme ulaştığını düşünmüştüm ama aynı sorun yine nüksetti. Üstelik sebeb olduğunu düşündüğüm alanı 100 MB' ten 1024 MB'te yükselttiğim halde. Bu konu hakkındaki yorumlarınızı tekrar bekliyorum.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 13/08/2010 13:02

(@DemirkanDEMIRCI)
Gönderiler: 75
Trusted Member

basima outlookta gelmisti, regeditten dosyaları yazdigi yeri degistirip sorunu cozmustum, tam hatirlayamadim microsoftun sitesinden bakmistim.

Gönderildi : 13/08/2010 15:41

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hala konuyu araştırıyorum. Çok ilginç bir problem. Umarım sizinde başınıza gelmez... [:)]

Gönderildi : 16/08/2010 16:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0

diskteki boş alanı kontrol ettiniz mi ?

Gönderildi : 26/08/2010 15:44

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Merhaba kullanıcınızın yedeklerini alıp profilini silip yeniden oluşturmayı deneybilirsiniz.İyi calışmalar

Gönderildi : 26/08/2010 17:19

(@ozkangunuc)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet kontrol ettim. Yaklaşık 38 Gb kadar boş alana sahip.

Gönderildi : 27/10/2010 17:59

Paylaş: