Forum

İleti deposu boyutu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İleti deposu boyutunun en üst sınırına erişildi.

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,870 Görüntüleme
(@enverakkus)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Sorunum şu ki Outlook'ta mail gönder al yaptığımda ,

Hata mesajı : 'Microsoft Exchange Server - Gönderiliyor ve alınıyor' görevi hata bildirdi. (0x8004060c) :'İleti deposu boyutunun en üst sınırına erişildi. bu veri deposundaki veri miktarını azaltmak için gereksinim duymadığınız verilerden bazılarını seçin ve bunların bazılarını kalıcı olarak (shift + Delete tuş bileşimi ile) silin.'

şeklinde bir hata almaktayım.

Yapı : Exchange 2003 server var. Server localde kullanıcı SMTP ile bağlı servera ve outlook 2003 kurulu kullanıcının bilgisayarında ayrıca kullanıcının işletim sistem XP Professional SP3, Mailleri pst. dosyalarına alıyoruz.

Denediğim Yöntemler :

* office 2003 sp 3 kurdum.

* Scanpst ile dosyayı düzeltme işlemi yaptım (pst boyutu 56 Mb ) bu boyutta hata vermesi anormal 🙂

* Outlook profilini kaldırdım ve yeniden yapılandırdım.

* Outlook securty Tamplate klasörünün içeriğini temizledim.

ayrıca microsft un hata kodu ile ilgili olarak sunduğu( http://support.microsoft.com/kb/814441/tr ) çözüm yöntemlerini denedim.

sorun çözülmedi bu sorun ile daha önce karşılaşmış ve çözmüş olan arkadaşlardan cevap bekliyorum. saygılar ve sevgilerimle. 

Gönderildi : 12/04/2010 19:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, Exchange üzerinde kulllanıcılara belirlenen bir limit var mı? Belki bununla ilgilidir, Exchangedeki db boyutunuz nedir? Bir günlük ntbackup alın.

Gönderildi : 12/04/2010 20:38

(@enverakkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ilginize teşekkür ederim Alper Bey mailleri pst de tutuyoruz yani kullanıcının kendi bilgisayarında tutulmaktayız. db max sınırını 75gb olarak daha önce ayarlamıştım onunla alakalı değil bu durum akşam Exchange server ı restart edicem çözüm yöntemlerini denedim ama çözülmedi boş pst de de denedim hala devam ediyor ama mail geliyor ve gidiyor mail alışverişinde problem yok yani sadece hata veriyor o kadar 🙂 exchange i restart ettikten sonra sorunun düzelip düzelmediği ile ilgili tekrar bilgi vereceğim.

Gönderildi : 12/04/2010 20:53

(@cozumpark)

Selam, belki dizine kızmış olabilir, outlook data file'ları export edin, başka bir dizine taşıyıp oradan açmayı deneyin. Dönüşlerinizi bekliyoruz.

Gönderildi : 13/04/2010 00:44

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Kullanıcılarda outlook versiyonu nedir? 2Gb sınırını aştıysa bu hatayı verir.

Keyilfi çalışmalar.

Gönderildi : 13/04/2010 04:04

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba bu durumla ilgili excahange server tarafından bir eventlar içinde uyarı varmı?İnformation service yi restart ettinizmi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/04/2010 11:47

(@enverakkus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginize Teşekkür ederim arkadaşlar gerekli tüm bilgileri konu ile ilgili iletide yazdım. restart ettim exchange i hatta database boyutunuda tekrar denetledim ama 70 gb üst limit 19 gb database boyutu bura ilede alakalı değil bakıyorum. çözdüğümde yazacağım bu arada boş pst ile de denedim arkadaşlar yine yapıyor.

Gönderildi : 13/04/2010 12:16

(@cozumpark)

Selam, ntbackup aldınız mı? Log dosyaları belki buna sebep oluyordur. E-mail alışveriiş sağlandığına göre konfigürasyonlarda sıkıntı gözükmüyor. Exchange defrag da deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 18/04/2010 03:28

Paylaş: